Joshua Philipp

22. 10. 2022

Jazyk: angličtina (CZ titulky)

Na březích Rio Grande je bahno poseto pohozenými občanskými průkazy, pasy, letenkami a podezřelými dokumenty s logy OSN. Skupiny a rodiny ilegálně překračují řeku do Spojených států každých pár minut. Voda jim sahá po kolena a oni se okamžitě odevzdávají do rukou čekajících příslušníků Národní gardy a DPS (státní policie) čekajících na druhé straně. Ale proč to dělají?

Američanům se tvrdí, že krize na hranicích se řeší. Že další posily pomáhají zastavit příliv. A že se pracuje na nových snahách o vybudování bariér. Tady u Rio Grande jsme zjistili, že to všechno je iluze.

Zjistili jsme, že jde o koordinované úsilí, na němž spolupracují zahraniční vlády financované ze Spojených států, a o všudypřítomný program, který provozují různé nevládní organizace a OSN, aby usnadnily obchodování s lidmi na každém kroku, a to skrze celou Střední Ameriku až do Mexika a do vnitrozemí USA.

Naše cesta začala na východě Texasu u ústí řeky Rio Grande, kde jsme se setkali s válečným zpravodajem Michaelem Yonem. Ten strávil měsíce sledováním karavan migrantů shromážděných v Panamě. Vydali jsme se s ním po stopách vyšetřování na hranici USA s Mexikem.

V této investigativní reportáži moderátor pořadu Crossroads, Joshua Philipp, cestuje po obou stranách americko-mexické hranice, aby odhalil, co se ve skutečnosti skrývá za masivním přílivem imigrantů.

Krize na americké jižní hranici není nahodilá. Za téměř 4,9 miliony nelegálních přistěhovalců, kteří vstoupili do Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkce, stojí zločinecké kartely, organizace OSN a financování ze strany americké vlády. A zatímco se daňovým poplatníkům tvrdí, že místní policejní a pohraniční složky a Národní garda pracují na řešení krize, ve skutečnosti jsou využívány k tomu, aby migranty převáděly do sítí nevládních organizací, které je pak převážejí k přesídlení po celých Spojených státech.

Související témata