23. 6. 2024

Začněte pohádkovou Rybářskou baštou, odkud se vám naskytne nádherný výhled na město, ponořte se dál do jeho historie a jídla – a nezapomeňte navštívit tamní velkolepé lázně.

JAK STRÁVIT 24 HODIN V …

Po návštěvě tohoto dynamického hlavního města Maďarska, napíšete svůj vlastní Příběh dvou měst. Každá strana řeky, kterou protéká krásný modrý Dunaj, má svou vlastní osobnost, tempo a atmosféru. Buda se tyčí ve výšinách nad řekou, s kopulemi, věžemi a hrady. Na druhé straně Řetězového mostu žije ruchem Pešť a vybízí vás k tomu, abyste dělali totéž. Poznávání dvou měst během 24 hodin bude sice náročné, ale zábavné – a zde se dozvíte, jak na to.

Příjezd

Do Budapeště není dlouhá cesta autem z České republiky, avšak pokud byste chtěli ušetřit čas, tak mezinárodní letiště Ference Liszta v Budapešti, často ještě známé pod svým starým názvem Ferihegy – se nachází jen asi 14 km jihovýchodně od Řetězového mostu. Přestože na letiště nemíří přímé spoje z Prahy, přijímá mnoho letů okolních zemí, například z Rakouska či Polska. Je také hlavním uzlem maďarského nízkonákladového dopravce WizzAir.

Do centra města (30 až 45 minut jízdy autem) se můžete dostat různými způsoby. Služba sdílené jízdy Bolt vás vyjde přibližně na 700 až 950 Kč. Peníze ušetříte, když naskočíte do autobusu 100E nebo 200E (asi 90 Kč), který odjíždí z příletové haly letiště a míří přímo do města.

Ráno

Po příjezdu do nového města je užitečné se zorientovat v terénu. V Budapešti je to snadné. Od řeky jděte nahoru a nahoru a nahoru. Stoupání klikatými ulicemi na budínské straně je výborný způsob, jak si protáhnout nohy a rozproudit krev.

Výhledy z Rybářské bašty jsou ty nejlepší: celé město vám leží u nohou a Dunaj se vine skrze něj. Dejte si kávu a croissant, usaďte se a naplánujte si směr, kterým se budete ubírat po zbytek dne. Bašta je historická a sáma o sobě krásná. Původně byla součástí hradby a podle legendy tuto část chránil rybářský cech. Dnešní stavba byla postavena na konci 19. století.  Sedm novorománských věží připomíná původní náčelníky, kteří v roce 895 n. l. založili Uhry.

Pohled na budovu parlamentu z druhé strany řeky. (tunart/iStock/Getty Images)
Rybářská bašta se svými vyhlídkovými věžemi působí jako z pohádky. (Attila Egri/Pexels)

Odtud je to jen kousek k Budínskému hradu, který zahrnuje celou čtvrť na jižním cípu Hradního vrchu (Várhegy). Prohlídkou jejích dlážděných uliček můžete snadno strávit celý den. Místo toho zvolte raději prohlídku interiéru.

Uherští králové si na tomto místě postavili své první královské sídlo v roce 1265, i když většina rozlehlého barokního paláce, který se zde dnes nachází, pochází z poloviny 18. století. Prohlídka královského paláce vás zavede dovnitř, včetně návštěvy zdobeného Svatoštěpánského sálu, který byl nedávno zrekonstruován do své původní krásy. Poté se vydejte do podzemí a prohlédněte si labyrint tunelů, sklepů a protiatomových krytů, které se nacházejí pod hradním komplexem.

Maďarské hlavní město je vhodné k poznávání pěšky, ať už se jedná o barokní architekturu nebo živé promenády. (Ljubomir Žarković/Unsplash)
Bazilika svatého Štěpána je pojmenována na počest Štěpána, prvního uherského krále (asi 975–1038). (StockByM/iStock/Getty Images)

Odpoledne

V hradní čtvrti se nachází řada dalších zajímavostí, včetně hlavního městského historického muzea, Národní knihovny a Národní galerie. V každé z nich můžete strávit hodiny času, zejména v poslední jmenované, která obsahuje díla nejlepších umělců v zemi. Musíte si ale pohnout. Po dopoledni stráveném v Budíně se vydejte odpoledne do Pešti.

Sestupte k Dunaji a projděte se podél řeky k Velké tržnici, která je vzdálená asi 35 minut chůze. Jste-li unavení, můžete se svézt tramvají, která je dalším typickým místním koloritem, protože drncá ulicemi. Hned za mostem Svobody se nachází největší a nejstarší krytá tržnice ve městě.

Most Svobody spojuje budínskou a pešťskou část města. (Alexander Spatari/Getty Images)
Velká tržnice postavená v roce 1897 je nejstarší a největší krytou tržnicí v Budapešti.  (Profimedia)
Ve Velké tržnici najdete celou řadu prodejců levandule, čokolády, lanýžů a medu, ale také základních potravin, jako jsou zelenina a maso. (Agrárminisztérium)

Ačkoli vznosná ocelová konstrukce evokuje Gustava Eiffela, kterému se často mylně připisuje autorství návrhu, ve skutečnosti to byl budapešťský rodák Samu Pecz, kdo vypracoval plány této světlé, stále rušné budovy. Budova, otevřená v roce 1897, byla poškozena bombami svrženými za druhé světové války a poté chátrala v době, kdy bylo Maďarsko součástí východního bloku. Oživena a znovu otevřena byla až po pádu komunismu v roce 1997.

Přijeďte hladoví. Po prohlídce rybího trhu v nižších patrech si prohlédněte četné stánky s nejznámějšími a nejkvalitnějšími výrobky v zemi. Patří mezi ně vše od papriky, národního koření, přes místní klobásy, sýry až po vína z tokajské vinařské oblasti. (Ta jsou pro identitu země tak důležitá, že jsou zmíněna i v maďarské hymně.) Na oběd zajděte k pultu s teplou kuchyní, kde se podávají vydatná jídla v páře, jako je například guláš s houskovými knedlíky, abyste se dobře posilnili na následující náročné odpoledne a večer.

Po jídle se projděte přes ulici Váci Utca, abyste spálili pár kalorií. Jedná se o hlavní pěší nákupní třídu ve městě, kde najdete mezinárodní značky a kavárničky na chodníku. Není dlouhá, od konce ke konci měří jen necelý kilometr. Ale rozhodně si budete chtít udělat čas a podívat se dovnitř obchodů, možná si sednout ke stolku a dát si kávu a chvíli pozorovat, jak jde svět kolem.

O pár bloků dál na ulici Váci se nachází budapešťský Grand Dame hotel Four Seasons Gresham Palace. Pokoje jsou sice drahé, ale stojí za to zastavit se na drink v Muzse, honosném a okouzlujícím lobby baru, který oslavuje zlatý věk Budapešti. V nabídce jsou ty nejlepší maďarské nápoje a můžete si objednat třeba palinku, což je oblíbená ovocná pálenka.

Lidé se procházejí po ulici Váci, jedné z pěších obchodních tříd ve městě. (damircudis/Getty Images)

Odtud je to jen kousek do židovské čtvrti, jedné z nejhezčích čtvrtí Pešti. Prohlédněte si dům Szimpla Kert, který patřil v 19. století bohaté rodině. Nyní je nejvýznamnějším z městských „ruin barů“, podivných, rozmarných míst, kde můžete popíjet pivo opřeni o trabant – auto, které bylo hrozné, i když bylo úplně nové – nebo třeba vlézt do prázdné vany. Pokud máte zpoždění, vraťte se sem na pozdní noční drink, protože většinu nocí tu zní hudba a energie až do čtyř hodin ráno.

Prožijte chvíli v nedalekém Gozsdu Udvar. Tato ne zcela tajná chodba – jedna z mnoha ve městě – spojuje sedm různých budov a jejich vnitřní nádvoří. Najdete zde obchody, bary a restaurace. Ochutnejte oblíbené pouliční jídlo v „Langos Bistru“, kde se podávají langoše, malé křupavé placky ze smaženého těsta se sýrem a zakysanou smetanou. V Maďarsku má tento pokrm dlouhou historii. Obvykle se připravovaly v cihlové peci, když si lidé jednou týdně pekli chleba – název doslova znamená „flambovaný“.

Na nádvoří Gozsdu v židovské čtvrti bylo před druhou světovou válkou mnoho židovských obchodů. Dnes zde naleznete také mnoho restaurací. (Melinda Nagy/Shutterstock)

Večer

Máte za sebou náročný den. Je čas na odpočinek. Vydejte se do termálních lázní Szechenyi, které byly otevřeny v roce 1913 poté, co zakladatelé vyvrtali původní vrt a využili přírodní horkou minerální vodu nacházející se tisíce metrů pod zemí. Dnes toto místo působí trochu jako palác postavený v neobarokním stylu. Absolvujte terapeutickou trasu po 15 vnitřních lázních a třech velkých venkovních bazénech – barmani vám při ní dokonce nabídnou ledové točené pivo, pokud budete mít chuť se napít.

Po krátkém pobytu v saunách se můžete osprchovat, převléknout a připravit se na nezapomenutelnou večeři. Návštěva Budapešti se neobejde bez chvíle strávené na vodě. Nikdy jste neviděli nic lepšího než toto město, třpytící se v noci, ze středu Dunaje.

Termální lázně Szechenyi, postavené v roce 1913, mají 15 krytých lázní a tři bazény, 10 saun a parních lázní. (Julian Elliott Photography/Getty Images)
Kupoli paláce termálních lázní Szechenyi pokrývají zdobné mozaiky. (nimu1956/iStock/Getty Images)

Na palubě si vychutnejte sklenku tokajského vína ( zkuste například bílé víno Irsai Oliver, a vydejte se na plavbu s večeří o několika chodech, například se společností Legenda. Zatímco budete připíjet na únavný, ale nádherný den, budou se kolem vás míhat světla národního parlamentu, Budínského hradu a Řetězového mostu nad hlavou. Třpytí se, mihotají a lákají k návratu.

-ete-

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram