USA se zavazují, že podpoří Panamu při deportačních letech nelegálních přistěhovalců na cestě k hranicím USA.
Tisíce migrantů proudily minulý týden do Panamy přes zrádnou džungli v Dariénské oblasti a mnozí se obávají, že tato cesta bude uzavřena, čímž se zmaří jejich naděje na dosažení Spojených států.
Příliv migrantů, kteří chtějí nelegálně překročit jihozápadní hranici USA, nastal v době, kdy nový panamský prezident Raúl Mulino podnikl kroky k zastavení průchodu přes Dariénský prales.
Téhož dne 1. července, kdy se ujal úřadu, uzavřel Raúl Mulino dohodu se Spojenými státy o úhradě repatriačních letů pro migranty vstupující do Panamy na cestě do Spojených států.
Migranti vyjadřovali zoufalství a někdy i frustraci z představy, že Panama uzavře nebezpečný průchod z Kolumbie.
V únoru navštívil deník Epoch Times čtyři tábory pro migranty nacházející se v Panamě, kde migranti, kteří se právě dostali z Dariénského pralesa, popisovali bezprávné gangy, jejichž členové na trase loupili, znásilňovali a vraždili.
Čtěte také:
Několik migrantů, s nimiž jsme minulý týden na místě hovořili, uvedlo, že Panama by měla začít přijímat migranty, kteří do země přiletí letecky, nebo vytvořit jinou cestu, která by jim usnadnila putování do Spojených států.
Do táborů minulý týden přicházelo v průměru nejméně 1 000 migrantů denně.
Provoz se 5. července snížil zhruba na polovinu, protože panamská národní pohraniční stráž SENAFRONT začala blokovat cesty džunglí pomocí žiletkového drátu.
Videozáznamy, které na sociálních sítích zveřejnil nezávislý reportér Epoch Times o zablokování Dariénské oblasti, vyvolaly lavinu dotazů a žádostí o pomoc ve španělštině.
Jeden z uživatelů sociálních sítí, který uvedl, že má čtyři děti, se ptal, kdy bude trasa uzavřena, protože chce přejít koncem července, ale zatím nemá peníze.
Uživatelé zveřejňovali prosby o pomoc při převádění přes Dariénský prales nebo do Mexika.
Někteří vyjadřovali nedůvěru, že průchod na sever byl uzavřen, jiní tuto zprávu proklínali.
Z migrantů, kteří během čtyř dnů minulý týden opustili Darién, bylo nejméně 700 občanů Číny, kteří se dostali do tábora Canaán Membrillo v Panamě.
Bohatší čínští migranti využívají k cestě do Canaán Membrillo trasu Carreto.
Trasu Carreto využívají převaděčské organizace k přesunu migrantů na panamské území po moři, poté se vylodí a jdou kratší cestou džunglí pěšky.
Několik migrantů, kteří hovořili s deníkem Epoch Times, uvedlo, že se na cestu do Ameriky vydávají nyní, protože se obávají, že funkční období prezidenta Joea Bidena končí.
„On odchází, tak já jdu,“ řekl jeden z čínských migrantů.
Dva čínští migranti, kteří hovořili na kameru, ale nepřáli si být jmenováni, proklínali čínského vůdce Xi Jinpinga a Komunistickou stranu Číny.
Dvojice uvedla, že chce odjet do Spojených států kvůli svobodě, které se tamní občané těší, a že v Číně nejsou žádná lidská práva.
Někteří migranti uvedli, že jim rodinní příslušníci řekli, že mohou ve Spojených státech volit.
Mnozí z nich uvedli, že by volili prezidenta Bidena, kdyby měli tu možnost. Jeden z čínských migrantů řekl, že by volil bývalého prezidenta Donalda Trumpa, kdyby mohl, „protože Trump je tvrdší“ vůči čínskému režimu.
Uvedl, že se domnívá, že někteří čínští občané, překračující hranice Spojených států, jsou špioni Pekingu.
V panamském táboře pro migranty Bajo Chiquito jeden občan Indie, který uvedl své křestní jméno Monish, řekl, že se obává, že by mohl být deportován, pokud bude bývalý prezident Trump znovu zvolen.
Panama začala uvnitř husté džungle umisťovat ostnatý drát, který odřízl některé trasy používané pašeráky lidí.
Monish věří, že je legální vstoupit do Spojených států, protože jeho přátelé, kteří tak již učinili, mu řekli, že americká ústava říká, že „žádný člověk není nelegální“.
„Joe Biden je velmi dobrý člověk. Je velmi nápomocný přistěhovalcům,“ řekl Monish.
Panama začala uvnitř husté džungle umisťovat ostnatý drát, který odřízl některé trasy používané pašeráky lidí.
Ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, který se zúčastnil Mulinovy inaugurace, podepsal memorandum o porozumění, podle něhož bude Panamě poskytnuta pomoc při repatriačních letech nelegálních migrantů ze země.
„Vzhledem k tomu, že Spojené státy pokračují v ochraně našich hranic a odstraňování osob bez legálního důvodu k pobytu, jsme vděčni za partnerství s Panamou při zvládání historické úrovně migrace na západní polokouli,“ uvedl Mayorkas v prohlášení k dohodě.
Cílem dohody je „společně snížit počet migrantů krutě převáděných přes řeku Darién, obvykle na cestě do Spojených států“, uvádí se v prohlášení mluvčí Rady pro národní bezpečnost Adrienne Watsonové.
Posílání migrantů zpět domů „pomůže odradit od nelegální migrace v regionu a na naší jižní hranici a zastavit obohacování zhoubných pašeráckých sítí, které se přiživují na zranitelných migrantech,“ uvedla.
Spojené státy souhlasily s tím, že Panamě poskytnou vybavení, dopravu a logistiku pro odesílání migrantů nelegálně vstupujících do Panamy zpět do jejich zemí.
„Nedovolím, aby Panama byla otevřenou cestou pro tisíce lidí, kteří do naší země vstupují nelegálně.“
Raúl Mulino, panamský prezident
Panama v posledních letech hlásí rekordní počet přechodů po stezce v Dariénském pralese, včetně více než 520 000 přechodů jen v roce 2023.
Mulino, 65letý bývalý ministr bezpečnosti a nový prezident země, slíbil, že migrační trasu kontrolovanou zločineckými organizacemi uzavře.
„Nedovolím, aby Panama byla otevřenou cestou pro tisíce lidí, kteří do naší země vstupují nelegálně, podporováni mezinárodní organizací spojenou s obchodem s drogami a lidmi,“ řekl během svého inauguračního projevu.
Panamě však nepomůže sousední Kolumbie.
Kolumbijský úřad ombudsmana vydal prohlášení, ve kterém Panamu varuje, aby neporušovala „práva na mobilitu“ migrantů.
Kolumbie ve svém oznámení varovala svého souseda, aby neporušoval mezinárodní právo, které zakazuje zemím vracet žadatele o azyl do míst, kde jim může hrozit nebezpečí.
Nevládní organizace – z nichž mnohé obdržely miliony dolarů od amerických daňových poplatníků – usazené v Panamě pomáhají migrantům s jídlem, přístřeším, lékařskou pomocí a mapami v táborech pro migranty.
Jedna z nevládních organizací, Human Rights Watch, zpochybnila schopnost Panamy zcela uzavřít Dariénskou oblast a obává se, že by to migranty donutilo hledat nebezpečnější cesty.
„Ať už je důvod jejich cesty jakýkoli, migranti a žadatelé o azyl překračující Dariénskou džungli mají nárok na základní bezpečnost a dodržování svých lidských práv na této cestě,“ uvedla Juanita Goebertusová, ředitelka organizace Human Rights Watch pro Ameriku.
Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.
Další zprávy poskytl Oscar Ramirez.
–ete–