22. 8. 2024

Jak v dnešní době dezinformací rozeznat, zda jsou obrázky, které vidíte, pravé, nebo vytvořené AI?

S rozvojem umělé inteligence je stále těžší rozlišit skutečné fotografie od snímků vytvořených umělou inteligencí.
Umělá inteligence dokáže během několika okamžiků vytvořit vše od úžasných krajin až po realistické portréty – a na první pohled se mohou jevit jako zcela důvěryhodné.
Jak v této době dezinformací rozeznat, zda jsou snímky, které vidíte, skutečné, nebo vymyšlené?

Naštěstí existují jemná vodítka, která nám je pomáhají rozlišit, včetně nesrovnalostí v textuře, nepravidelností v lidských rysech a zkomoleného písma. Porozumíte-li těmto varovným signálům, můžete se lépe orientovat v digitálních informacích a posoudit pravost obrázků, se kterými se setkáte.


1. Nepřirozené ruce a končetiny

Generováno umělou inteligencí pomocí aplikace Freepik

Ruce a končetiny jsou překvapivě složité struktury a umělá inteligence má často problémy s jejich přesnou replikací. Hledejte prsty navíc, prsty zvláštního tvaru nebo chybně umístěné prsty. Mohou být také umístěny neobvyklým způsobem nebo mít nesprávné rozměry.

Na výše uvedeném obrázku vypadají dětské ruce a nohy nepřirozeně, s chybně tvarovanými prsty na rukou a nohou a také s nesprávně nastavenými pásky sandálů.

Generováno umělou inteligencí pomocí aplikace Freepik


2. Nesrovnalosti v detailech

Vytvořeno umělou inteligencí pomocí aplikace Flux Pro

Umělá inteligence má potíže s vykreslováním malých detailů, takže můžete pozorovat i nepřirozené spojování objektů a prvků. K těmto nedokonalostem dochází, protože umělá inteligence se spoléhá na rozpoznávání vzorů, které může při zpracování složitých nebo jemných detailů selhat.

Pokud si tedy nejste jisti, zda je fotografie davu legitimní, zaměřte se na detaily. Například obličeje v pozadí jsou často rozmazané nebo mají špatně definované rysy.

Na tomto snímku vygenerovaném umělou inteligencí má muž ve vodě rozmazaný obličej a ruce bez prstů, zatímco mladík na břehu má průhlednou nohu, která jako by splývala s pozadím.

Vytvořeno umělou inteligencí pomocí aplikace Flux Pro


3. Příliš dokonalá pleť

Generováno umělou inteligencí pomocí aplikace Freepik

Příliš hladký obličej s velmi jemnou texturou je charakteristickým znakem fotografie vygenerované umělou inteligencí. Absence skutečné textury a nedostatků může způsobit, že osoba vypadá téměř komicky.

Na výše uvedených snímcích má dívka vlevo extrémně hladkou pleť a vlasy, které splynou s jejím límcem. Chlapec vpravo má také až přespříliš vyhlazenou pokožku. 


4. Nesrovnalosti

Generováno umělou inteligencí pomocí aplikace Freepik

Umělá inteligence může mít problémy se zarovnáním, což může vést k nesouvislému nebo nesourodému vzhledu, protože prvky nejsou správně zarovnány.

Objekty se pak mohou překrývat nepřirozeným způsobem, který odporuje prostorové soudržnosti.

Přiblížením obrázku odhalíte nesrovnalosti, jako například že linie proutí protínají piknikové předměty. Linie textury na proutěném piknikovém koši a podnosu jsou také chybně uspořádané.

Generováno umělou inteligencí pomocí aplikace Freepik

5. Nesrovnalosti a asymetrie v drobných detailech

Generováno umělou inteligencí pomocí ThisPersonDoesNotExist.com

Nesrovnalostí v drobných věcech, jako jsou brýle s neodpovídajícími skly nebo obroučkami, by jste si měli snadno všimnout.

Ačkoli se na první pohled zdají být pravé, následující fotografie vygenerované umělou inteligencí ze služby ThisPersonDoesNotExist.com mají nedostatky, které lze při bližším zkoumání odhalit.

Žena na levém snímku má na sobě dvě zcela odlišné náušnice.

Prostřední snímek prozrazuje jako generovaný umělou inteligencí levý roh, kde mužova košile splývá s pozadím.

Na snímku zcela vpravo jsou nesourodé koncovky brýlí. 


6. Zdeformované písmo

Vytvořeno umělou inteligencí pomocí aplikace Flux Pro

Obrázky generované umělou inteligencí často vytvářejí zkreslený nebo nesmyslný text se zpřeházenými písmeny a slovy.

Podívejte se pozorně na všechny nápisy nebo loga na obrázku a uvidíte, zda jsou špatně čitelné nebo zcela nesouvislé.

Tento obrázek vytvořený umělou inteligencí zobrazuje provoz na přeplněné ulici. Při bližším pohledu je vidět, že text na billboardu u silnice je však zcela nečitelný. 


Vytvořeno umělou inteligencí pomocí aplikace Flux Pro

Zobrazuje obrázek skutečnou událost? Pokud objekt působí ve svém prostředí nepatřičně, nelogicky, absurdně nebo jakkoli napíná představivost, může být vytvořený uměle.

Výše uvedený obrázek osoby držící kočku při jízdě na velbloudu je tomu dobrým příkladem, protože je málo pravděpodobné, že byste něco takového potkali na městské ulici. 


8. Rozmazané pozadí

Nahoře: generováno umělou inteligencí pomocí aplikace Freepik; dole: Samira Bouaou / Epoch Times

Zřetelnějším znakem umělé inteligence je pozadí, které je tak rozmazané, že postrádá jakékoli rozlišovací detaily.
Je tvořeno výhradně světlem a texturami a může vypadat podobně jako to, co můžete najít naaranžované ve fotografickém studiu nebo na fotografiích pořízených s extrémně nízkou clonou.
Skutečná fotografie pořízená s nízkou clonou má však pozvolnější přechod mezi tím, co je rozmazané, a tím, co je zaostřené, zatímco snímky generované umělou inteligencí mají mezi nimi ostrý rozdíl.
Na tomto snímku generovaném umělou inteligencí není žádný přechod od rozmazaného k ostrému, a to ani od popředí k objektu, ani od objektu k pozadí.

Na skutečné fotografii můžeme v pozadí za dívkou vidět pozvolnější přechod od rozmazaných tulipánů k velmi rozmazané krajině.


9. Zkontrolujte originální příspěvek

(Nahoře) Video zobrazuje, jak zpětně vyhledávat ve službě Google. (Dole) Původní fotografie. Epoch Times, Just2_U_ / X, Evan Vucci / AP Photo

Pokud se vám podaří obrázek vyhledat zpětně a najít jeho zdroj, je to skvělý způsob, jak určit jeho legitimitu.

Užitečnými nástroji jsou k tomu vyhledávače Google a TinEye. Pokud byl původní obrázek uveden v nějakém příspěvku, mohou jej komentáře, značky nebo popisky identifikovat jako obrázek vytvořený umělou inteligencí.

Na stránce Images.google.com můžete použít zpětné vyhledávání obrázků Google v počítači. Chcete-li získat přístup k aplikaci Google Lens, stačí kliknout na symbol fotoaparátu a nahrát obrázek nebo odkaz na obrázek.

Na obrázku výše je upravený snímek agentů tajné služby, kteří chrání bývalého prezidenta Donalda Trumpa po pokusu o atentát na něj na předvolebním shromáždění v Butleru v Pensylvánii 13. července. Agenti obklopující Trumpa se usmívají, což se vzhledem k situaci jeví jako nepravděpodobná reakce. Vyhledání obrázku pomocí nástroje pro vyhledávání obrázků Google vede k několika webovým stránkám, které používají fotografie podobné této. Z názvů a obsahu ostatních webových zdrojů lze snadno rozpoznat, že tento snímek je virální podvrh, zatímco na původní fotografii je vidět, že agenti měli vážný výraz tváře.

Chcete-li v chytrém telefonu používat aplikaci Google Lens, stačí ji otevřít pomocí ikony fotoaparátu. Nabídne vám, abyste buď namířili fotoaparátem na objekt, nebo vybrali obrázek z role fotoaparátu.

URL adresu obrázku nebudete moci do telefonu vložit. Chcete-li to provést v prohlížeči Safari v systému iOS, přejděte na web Google.com a klepněte na ikonu aA. Klepnutím na Request Desktop Site se načte verze pro stolní počítače, kde můžete zadat adresu URL nebo nahrát uložené obrázky.

Pokud chcete kontrolu učinit v prohlížeči Chrome v mobilním zařízení, přejděte na stránku Google.com a klepněte na nabídku se třemi tečkami, poté načtěte verzi pro stolní počítače výběrem možnosti Request Desktop Site.


10. Použití detektorů AI

Porazte AI v její vlastní hře pomocí detektorů AI. Uvedené nástroje analyzují různé aspekty obrazu, například vzory pixelů, nesrovnalosti a digitální artefakty, které nemusí být lidským okem okamžitě viditelné.

Některé detektory se zaměřují na identifikaci specifických digitálních podpisů nebo metadat odhalujících použití nástrojů AI. Jiné využívají forenzní techniky k odhalení nesrovnalostí v osvětlení, texturách nebo vzorech.

Tyto nástroje pro detekci AI jsou naštěstí vyvíjeny souběžně s technologií AI, takže mohou držet krok s tím, jak se obrazy AI stávají sofistikovanějšími.

Mezi takovéto detektory AI patří například:

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram

Související témata