V první debatě mezi oběma kandidáty se Trump a Harrisová přeli ohledně potratů, ekonomiky a krize na hranicích, přičemž se vyhnuli konkrétním politickým otázkám.

Viceprezidentka Kamala Harrisová se poprvé utkala v dlouho očekávané debatě s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem.

Debata vysílaná na televizi ABC News z Filadelfie 10. září byla místy kontroverzní. Oba kandidáti mluvili jeden přes druhého a útočili na sebe. Ani jeden z kandidátů neuvedl žádná nová politická témata. Trump a Harrisová zároveň představili kontrastní vize v oblasti ekonomiky, potratů a zahraniční politiky.

Po skončení debaty republikáni v debatní místnosti tvrdili, že moderátoři David Muir a Linsey Davisová projevili zujatost ve prospěch Harrisové. Bývalý kandidát republikánů na prezidenta Vivek Ramaswamy označil debatu za „boj tří proti jednomu“ vůči Trumpovi, zatímco republikánský kongresman Mike Waltz zpochybnil férovost ověřování faktů ze strany ABC.

Komentátor CNN mezitím komentoval, že Trump se na Harrisovou „nechytá“. A demokratický kalifornský guvernér Gavin Newsom prohlásil, že Harrisová „předčila všechna očekávání“.

Zde přinášíme některá hlavní témata, která vyplynula z první prezidentské debaty s Harrisovou jako kandidátkou Demokratické strany.

Harrisová se distancovala od Bidena, Trump naopak oba spojoval

Harrisová, která přebrala kandidaturu po Bidenovi, se snažila prosadit si své vlastní místo a zároveň získat uznání za to, co charakterizovala jako pozitivní výsledky své administrativy.

„Pamatujte si, že ona je Biden,“ řekl Trump ke konci debaty. Harrisové přičítal vysokou inflaci a energetickou politiku stávající administrativy, stejně jako její politiku na hranicích.

„Je jasné, že nejsem Joe Biden,“ řekla Harrisová a dodala, že zajistí „nové vedení naší země“. Zároveň vyzdvihla výsledky stávající administrativy v oblasti energetiky, ekonomiky a dalších oblastí.

Poznámka Harrisové se shodovala s jejími dřívějšími komentáři v rámci diskuse o zahraniční politice.

Trump, poté, co řekl, že svět je na pokraji třetí světové války, zpochybnil Bidenovu způsobilost k výkonu funkce a zeptal se: „Kde je náš prezident?“

„Nekandidujete proti Joeu Bidenovi. Kandidujete proti mně,“ řekla Harrisová směrem k Trumpovi o několik okamžiků později.

Viceprezidentka Kamala Harrisová hovoří během prezidentské debaty s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v National Constitution Center ve Filadelfii, 10. září 2024. (Saul Loeb / AFP prostřednictvím Getty Images)

V závěrečném projevu se Trump zaměřil na roli Harrisové v současné administrativě a zdůraznil, že měla celé funkční období jako viceprezidentka na to, aby provedla změny, které slibuje.

„Je tam už tři a půl roku. Měli tři a půl roku na to, aby dali dohromady hranici. Měli tři a půl roku na to, aby vytvořili pracovní místa a všechny ty věci, o kterých jsme mluvili. Proč to neudělala?“ ptal se Trump.

Zaostřeno na potraty

Harrisová a Trump se dostali do sporu v otázce potratů, což je po rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zneplatnil rozsudek ve věci Roe v. Wade, pro Američany obzvláště citlivé téma. Jednotlivé státy se o nových pravidlech dohodly prostřednictvím referend a dalších opatření, což vedlo k různorodým potratovým zákonům po celé zemi.

Harrisová, která podporuje federální právo na potrat, uvedla, že její oponent by podepsal „národní zákaz potratů“, pokud by se mu dostal na stůl v době, kdy by byl ve funkci. Citovala formulace z Projektu 2025, politické příručky nadace Heritage Foundation, od níž se bývalý prezident opakovaně distancoval.

„Nepodepíšu žádný zákaz a není žádný důvod, proč bych ho podepisoval,“ řekl Trump a obhajoval návrat potratové legislativy do rukou států.

Když byl na toto téma přímo tázán, nezavázal se, že bude vetovat zákon, který by zavedl celostátní omezení potratů.

„Vetoval byste národní zákaz potratů?“ zeptala se moderátorka Trumpa.

„Nebudu muset,“ odpověděl Trump a argumentoval tím, že tato záležitost by neprošla těsně rozděleným Senátem, kde je kvůli tzv. filibusterům potřeba k prosazení zákona 60 senátorů.

Bývalý prezident Donald Trump (vlevo) a viceprezidentka Kamala Harrisová debatují v National Constitution Center ve Philadelphii, 10. září 2024. (Saul Loeb / AFP prostřednictvím Getty Images)

Trump poté vyzval Harrisovou k odpovědi, zda podporuje potraty ve třetím trimestru, a zmínil, že rozsudek Roe v. Wade neomezoval potraty v této fázi. Narážel tím na kontroverzní komentář bývalého guvernéra Virginie Ralpha Northama k návrhu zákona o potratech v pozdním stádiu těhotenství z roku 2019, který guvernér podpořil. Northam naznačil, že by mohlo dojít k porodu a usmrcení živého novorozence, pravděpodobně s „vážnými deformacemi“. Návrh zákona neprošel.

„Proč se na to nezeptáte vy?“ zeptal se bývalý prezident moderátorů.

Na Harrisovou moderátoři v této věci ohledně odpovědi netlačili.

Trump vyzdvihoval cla, Harrisová propagovala svůj ekonomický plán

Prezidentskou debatu zahájila ekonomika – hlavní téma pro voliče.

Trump se pochlubil svým plánem zvýšit cla na dovážené zboží, zatímco Harrisová se podělila o části svého programu, který má pomoci snížit náklady rodinám a malým podnikům.

Harrisová vyzdvihla svůj plán rozšířit daňovou úlevu na děti na 6 000 dolarů, aby si „mladé rodiny mohly dovolit koupit postýlku, autosedačku a oblečení pro své děti“. Zopakovala také svůj návrh na daňový odpočet 50 000 dolarů na založení malého podniku.

Trump uvedl, že jeho vize ohledně cel by přinesla miliardové příjmy. Bývalý prezident navrhl zavést plošná cla ve výši 10 % na všechny výrobky dovážené do USA ze zámoří.

„Ostatní země se nám konečně po 75 letech odvděčí za vše, co jsme pro svět udělali, a clo bude značné,“ řekl Trump.

Odmítl také kritiku, že by jeho cla oživila inflační tlaky.

„Já jsem cla měl, a přesto jsem neměl žádnou inflaci,“ řekl Trump a dodal, že přetrvávající inflace v posledních letech byla „katastrofou pro lidi, pro střední třídu“.

Bývalý prezident Donald Trump hovoří během prezidentské debaty s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou v National Constitution Center ve Filadelfii, 10. září 2024. (Win McNamee / Getty Images)

Ani jeden z kandidátů nenastínil novou politiku

Harrisová a Trump odpovídali na otázky týkající se ekonomiky, zahraničních věcí, energetiky, potratů, imigrace, změny klimatu a zdravotní péče, přičemž většinou opakovali své stávající postoje.

V odpovědi na otázku týkající se boje proti změně klimatu se oba kandidáti snažili buď téma odklonit, nebo od něj odbočit. Harrisová kritizovala Trumpa za to, že označil změnu klimatu za podvod, a pak se zmínila o vysokém pojistném za pojištění domů na Floridě v důsledku hurikánů.

Poté přešla k vyzdvihování pracovních míst ve výrobě a podpoře odborů. Trump na otázku neodpověděl, a místo toho kritizoval Bidenovu administrativu a samotného prezidenta za vztahy s ostatními zeměmi.

Moderátorka tlačila Trumpa k vyjádření ohledně jeho předchozích slibů, že zruší a nahradí zákon o dostupné zdravotní péči, známý jako Obamacare.

„Na věcech pracujeme. Chystáme se na to. Chystáme se je vyměnit,“ řekl.

Trump sice ještě nemá finální návrh, ale uvedl, že má „koncepty plánu“.

„Ale pokud s něčím přijdeme, změnil bych to jen tehdy, pokud bychom vymysleli něco lepšího a levnějšího,“ řekl.

Na této zprávě se podíleli Janice Hisle a Jan Jekielek.

Lidé sedí za barem v rámci večírku pro diváky sledující prezidentskou debatu mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v American Eat Co. v arizonském Tucsonu, 10. září 2024. (Rebecca Noble / AFP přes Getty Images)

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram