Když nastupující prezident Donald Trump oznámil plány na zvýšení cel pro Čínu i pro sousední obchodní partnery Kanadu a Mexiko, upozornil na zapojení Číny do fentanylové krize ve Spojených státech.
Podle svých tvrzení chce Trump přidat dalších 10 procent cla k těm, které již naplánoval na čínské produkty, a 25 procent na všechny produkty přicházející přes Kanadu a Mexiko. Trump 25. listopadu řekl, že tyto tři země neudělaly dost, aby pomohly Spojeným státům zastavit příliv nelegálních migrantů a drog do země.
Za poslední dvě vlády, včetně prvního Trumpova funkčního období, učinil Peking řadu slibů, že pomůže omezit pohyb nezákonného fentanylu, leč jen málo z toho bylo opravdu dodrženo. Fentanyl je syntetický opioid schválený americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který se používá k léčbě silné bolesti, například při onkologické léčbě nebo při epidurálních dávkách pro rodičky.
Nelegální fentanyl se však často mísí s jinými látkami a výrobci stále častěji vyrábějí deriváty neboli léky podobné fentanylu s malými molekulárními změnami, které mohou způsobit, že droga je až 100krát smrtelnější.
Fentanyl je silný lék již sám o sobě. Dva miligramy stačí na smrtelnou dávku v závislosti na velikosti člověka. Nezákonný fentanyl a jeho různé deriváty jsou ve Spojených státech od roku 2016 spojeny s téměř 400 000 úmrtími. Spojené státy označily Čínu za primární zdroj nelegálního fentanylu, který proudí přes hranice přinejmenším od roku 2017.
Americký Úřad pro kontrolu léčiv (DEA) zabavil v roce 2023 více než 80 milionů pilulek s fentanylem a 5,4 tun fentanylového prášku, což představuje 390 milionů smrtelných dávek, více než činí populace Spojených států.
Steve Yates, expert na Čínu a bývalý představitel národní bezpečnosti v administrativě George W. Bushe, vydal doporučení Trumpovým poradcům ohledně politiky fentanylu. On a další tvrdí, že sankce vůči čínským bankám za podporu osob, které perou špinavé peníze a prodávají chemické látky, dosáhnou toho, co se diplomacii do dnešního dne nepodařilo. „Když tyhle věci neděláte, pak budete jen rohožka,“ uvedl Yates pro Reuters.
David Asher, bývalý vrcholný americký představitel boje proti praní špinavých peněz, který pomáhal rozbíjet financování teroristické skupiny Islámský stát, uvedl, že tento mechanismus byl použit proti určeným zahraničním protivníkům, jako je Írán, ale nikdy proti mexickým nebo kanadským bankám.
„Musíte zasáhnout všechny bankéře. To je takový základ,“ řekl Asher, který navrhl trestní obvinění proti čínským a mexickým finančním institucím, odměny za nahlášení překupníků a další opatření.
(Nahoře) Senátor John Kennedy (Republikánská strana) ukazuje sáček se 400 g fentanylu na slyšení ve Washingtonu, 11. ledna 2024. (Vlevo dole) Balíček zabaveného fentanylu v důkazní místnosti úřadu šerifa ve Florence v okrese Pinal v Arizoně, 12. listopadu 2019. (Vpravo dole) Účastník demonstrace před sídlem OSN v New Yorku drží ceduli, na níž poukazuje na roli čínského režimu v nelegálním obchodu s fentanylem, 1. října 2020. (Kent Nishimura / Getty Images, Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times, Samira Bouaou / The Epoch Times)
Dohody s Čínou
Úmrtí související s fentanylem prudce vzrostla v roce 2016. Ke konci funkčního období prezidenta Baracka Obamy Čína souhlasila s blokováním vývozu prekurzorových chemikálií neboli přísad používaných k výrobě metamfetaminu, fentanylu a jejich derivátů do Spojených států.
Trump, který vedl kampaň za zastavení opioidní krize, vytvořil v březnu 2017 komisi pro boj proti tomuto problému a v říjnu téhož roku vyhlásil stav ohrožení veřejného zdraví. DEA posílil svou přítomnost v Číně a angažoval čínské úřady pro boj s narkotiky, aby se pokusily zablokovat dodávky do Spojených států.
DEA se od roku 2014 setkává s čínskými představiteli ohledně blokování fentanylu a v letech 2017 a 2018 uspořádala bilaterální setkání na úrovni odborníků, aby uspokojila čínské požadavky na více informací o tom, jak jwou tyto drogy používány. To vedlo k tomu, že Peking zařadil několik klíčových prekurzorů fentanylu na kontrolní seznam.
V roce 2019 Trump zajistil další slib od vůdce čínského komunistického režimu Xi Jinpinga, že Čína omezí vývoz všech variant fentanylu do Spojených států a zařadí je na seznam pro vývozní kontrolu.
Ale zatímco DEA a americká pošta zjistily, že dovoz z Číny k roku 2020 skutečně poklesl, DEA poznamenala, že nelegální fentanyl a jeho deriváty stále častěji přicházejí z Mexika. Odborníci a úředníci zjistili, že prekurzorové chemikálie, které může být těžké zakázat, pokud mají neškodné, legální použití, se dovážejí z Číny do Mexika, kde místní laboratoře dokončí proces výroby nezákonného fentanylu a derivátů.
Představitelé DEA poznamenávají, že výroba drogy je levná, protože mexické laboratoře mohou čínský fentanyl, který koupili za 3 000 dolarů, prodat na amerických ulicích za 1,5 milionu dolarů.
Bývalý úředník DEA Derek Maltz pro The Epoch Times řekl, že cla řeší pouze jeden aspekt rozsáhlého a komplexního problému, ale rozhodně pomáhají, a co je důležitější, signalizují, že nastupující administrativa prokáže v této otázce silné vedení. „Musíme být agresivnější, abychom přiměli [Peking] k větší spolupráci než v minulosti,“ řekl The Epoch Times.
Maltz je bývalý zvláštní agent odpovědný za speciální operace ministerstva spravedlnosti a bývalý šéf Oddělení pro potírání drog v New Yorku, nejstarší a největší skupiny svého druhu v zemi. Maltz, který sleduje opioidní krizi od roku 2008, vidí potřebu meziagenturní spolupráce, aby se k tomuto problému přistupovalo jako k tématu národního strategického významu, protože už to není jen „drogová záležitost“.
Říká že Spojené státy potřebují komplexní plán k nápravě způsobených škod, včetně obranné strategie, léčby duševních chorob, rehabilitace a mnoha dalších. „Není to jen otázka zásobování. Nemůžete do toho jen tak nalít peníze a čekat, že to samo zmizí,“ podotýká.
Fentanyl a další drogy se také prodávají přímo americkým spotřebitelům po internetu a zasílají se poštou v klamavých obalech. Snadno upravitelné složení léku také znamená, že snahy čínských farmaceutických výrobců daleko předčí regulační orgány. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že mohou existovat tisíce syntetických derivátů fentanylu.
Úmrtí související s fentanylem v roce 2020 opět prudce vzrostla, přičemž odborníci varovali, že dlouhotrvající opioidová krize by mohla následovat po krizi duševního zdraví, kterou zčásti způsobily prodloužené lockdowny během covidové pandemie.
Spolupráce s Pekingem v boji proti nezákonnému obchodování s léky se toho roku začala pozastavovat, přičemž Komunistická strana Číny (KS Číny) z toho obvinila Washington s tím, že jeho činy a prohlášení kritizující porušování lidských práv režimem vedli k zadržování údajů souvisejících s dodávkami fentanylu.
V roce 2022 pak režim přestal spolupracovat úplně a uvedl, že to bylo v reakci na návštěvu tehdejší předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiové (Demokratická strana) na Taiwanu. Spojené státy mezitím podnikly další jednostranné kroky a sankcionovaly desítky čínských státních příslušníků a společností za vývoz nezákonného fentanylu a příbuzných drog. V září 2023 zařadil prezident Joe Biden Čínu na americký seznam států, které slouží jako hlavní země pro tranzit nebo produkci drog.
Rozhovory mezi Washingtonem a Pekingem byly obnoveny v listopadu 2023. Xi Jinping souhlasil s obnovením spolupráce v oblasti boje proti narkotikům výměnou za to, že Institut zahraničních věd čínského ministerstva veřejné bezpečnosti, který byl zapleten do porušování lidských práv v Xinjiangu, bude vyřazen ze sankčního seznamu USA.
Začátkem roku 2024 pokračovaly rozhovory o boji proti narkotikům a Čína souhlasila se zastavením vývozu lisů na pilulky, které jsou potřebné k výrobě falešných pilulek, a že bude řešit praní špinavých peněz a vývoje syntetických drog. Podle amerických agentur a zpráv Kongresu dodnes zůstává Čína primárním zdrojem nezákonného fentanylu a jeho prekurzorů.
Mluvčí čínského režimu v průběhu let opakovaně odmítali zprávy USA, které uvádějí Čínu jako primární zdroj nezákonného fentanylu, a místo toho tvrdí, že příčinou drogového problému jsou samy Spojené státy. Čínští výrobci a dodavatelé se nezastavují u fentanylu, upozornil Maltz. Uvědomili si, že Spojené státy nemají přísnou regulaci pro pěstování marihuany a stále více investují do trhu s marihuanou, dodal bývalý agent DEA.
V článku byly použity informace od agentury Reuters.
–ete–