Petr Šváb

10. 12. 2024

Klimatičtí experti varují před hrozící katastrofou. Jejich tvrzení však zpochybňují předchozí chybné předpovědi

Lidstvo má jen pár let na to, aby zasáhlo, než se svět nenávratně ponoří do ekologické katastrofy globálních rozměrů, varovali klimatičtí experti v nedávné zprávě. Jejich volání jsou však tlumena desítkami minulých dramatických předpovědí, které se nenaplnily.

Odborníci na životní prostředí předpovídají zkázu už mnoho desetiletí. Většina, i když ne všechny, předpovědí obsahují nějakou klimatickou katastrofu, která se zdá být hned za rohem, jen aby s blížícím se termínem její nebezpečí vyprchalo.

Jak se neúspěšné předpovědi hromadí, odborníci na klima se zdají být opatrnější ve vytváření příliš konkrétních předpovědí. Současný obecný konsenzus mezi zastánci změny klimatu je, že povětrnostní jevy, jako jsou sucha a bouře, budou častější nebo intenzivnější.

Vloni zveřejněná zkrácená zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) varuje, že pokud se emise uhlíku drasticky a velmi rychle nesníží, planeta se do roku 2100 oteplí zhruba o dalších 1,1 až 2,4 stupně Celsia. To by vedlo k „vysokému“ nebo „velmi vysokému“ riziku škod lesními požáry, degradaci permafrostu, ztrátě biologické rozmanitosti, nedostatku vody v suchých oblastech, úmrtnosti stromů na zemi a ztrátě teplomilných korálů v moři. Většina závažných rizik je předkládána se střední nebo nízkou spolehlivostí, což znamená, že podkladové důkazy chybí nebo jsou neprůkazné.

Jeden z nejslavnějších klimatických odborníků, Michael Mann, kritizoval IPCC za to, že je „příliš konzervativní“ při předpovídání katastrofických důsledků klimatických změn, „včetně kolapsu ledové pokrývky, vzestupu hladiny moří a nárůstu extrémních povětrnostních jevů,“ uvedl server Inside Climate News.

Byly to však přesně tyto druhy odvážných předpovědí, které v minulosti podkopávaly důvěryhodnost odborníků.

Ekolog Bjorn Lomborg shromáždil některé takové neúspěšné předpovědi ve své knize Falešný poplach: Jak nás panika z klimatických změn stojí biliony, ubližuje chudým a nedokáže opravit planetu. Geolog a elektroinženýr Tony Heller, který často kritizuje to, co považuje za podvod v současném hlavním proudu výzkumu klimatu, na svém blogu o klimatických vědách často rozbírá neúspěšné a pochybné předpovědi.

Příkladů je mnoho, sahají téměř sto let nazpět.

1939 PROSINEC

Ledovce se bortí!

„Všechny ledovce ve východním Grónsku rychle tají,“ informoval deník Harrisburg Sunday Courier.

„Bez nadsázky lze říci, že ledovce, stejně jako ty v Norsku, čelí možnosti katastrofického kolapsu,“ citoval list prohlášení švédského geologa Hanse Ahlmanna ve zprávě pro Geografickou společnost po své arktické expedici. 

Ve skutečnosti arktický led ustupoval od roku 1918, podle článku z The New York Times z roku 1923. „Minulou zimu oceány nezamrzly ani na severním pobřeží Špicberků,“ píše se v článku.

Pro srovnání, loňskou zimu se mořský led dostal až na břeh Špicberků, i když v nízkých koncentracích. Jenže v roce 1939 to vůbec nevypadalo, že tání je u konce. 

1947 KVĚTEN

Oceány nás zaplaví!

„Se známým švédským geofyzikem dr. Hansem Ahlmannem z Geofyzikálního institutu Kalifornské univerzity se včera probírala možnost ohromného vzestupu hladiny oceánu s následnou rozsáhlou potopou vyplývající z arktického klimatického fenoménu,“ uváděl článek v The West Australian. 

„Arktická změna je tak vážná, že doufám, že bude možné rychle vytvořit mezinárodní úřad, který bude zkoumat podmínky na globální úrovni,“ prohlásil dr. Ahlmann.

1958 ŘÍJEN

Lodě se budou plavit přes severní pól!

„Někteří vědci odhadují, že polární ledová pokrývka je o 40 procent tenčí a o 12 procent menší než před půlstoletím, a že dokonce ještě za života našich dětí se může Severní ledový oceán otevřít a umožnit lodím plavit se přes severní pól,“ napsal list The New York Times s tím, že arktický ledový příkrov byl v té době silný 2,1 metru. V současné době má led také tloušťku asi 2,1 metru.

Zdá se, že v 60. letech už obavy z tání Arktidy nebyly tak bezprostřední, zato byly nahrazeny jinými environmentálními obavami.

1967 LISTOPAD

Světový hladomor je nevyhnutelný!

„Je už příliš pozdě na to, aby se svět vyhnul dlouhému období hladomoru,“ uvedl list The Salt Lake Tribune s odkazem na předpověď Paula Ehrlicha, že do roku 1975 propukne globální hladomor. 

Ehrlich, biolog ze Stanfordské univerzity a autor knihy Populační bomba, navrhl podle článku napuštění základních potravin a pitné vody sterilizačními prostředky, aby snížil rostoucí populaci Spojených států.

1970 DUBEN

Blíží se doba ledová!

„Vědci předpovídají do 21. století novou dobu ledovou,“ uvedl deník The Boston Globe s tím, že expert na znečištění James Lodge předpověděl, že „znečištění ovzduší může eliminovat slunce a způsobit v první třetině nového století novou dobu ledovou“.

1970 ŘÍJEN

Očekávejte vodu a jídlo na příděl!

Ehrlich dále předpověděl, že Amerika bude do roku 1974 přidělovat vodu a do roku 1980 i jídlo, uvedl kalifornský list Redlands Daily Facts.

1971 ČERVENEC

Přichází katastrofální nová doba ledová!

„Svět by mohl být pouhých 50 nebo 60 let od katastrofální nové doby ledové,“ sdělil The Washington Post atmosferický vědec S. I. Rasool z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Kolumbijské univerzity.

1972 LEDEN

Máme 10 let na zastavení katastrofy!

„Máme 10 let na to, abychom zastavili katastrofu,“ řekl Maurice Strong, tehdejší tajemník OSN pro životní prostředí ohledně environmentálních problémů světa, napsal švédský list Dagens Nyheter.

1972 PROSINEC

Umrzneme!

Dva geologové z Brownovy univerzity napsali dopis prezidentu Richardu Nixonovi, ve kterém uvedli, že konference, které se zúčastnilo „42 předních amerických a evropských badatelů“, dospěla k závěru, že „globální zhoršení klimatu, řádově větší, než jaké dosud zažilo civilizované lidstvo, je velmi reálná možnost a skutečně k ní může dojít velmi brzy“.

„Pakliže to bude pokračovat současným tempem, rychlost ochlazování se zdá být dostatečně vysoká na to, aby přinesla ledovcové teploty asi za jedno století,“ uvedli vědci. 

1974 LEDEN

Doba ledová se rychle blíží!

„Vesmírné satelity ukazují, že doba ledová se rychle blíží,“ napsal britský The Guardian.

1974 ČERVEN

Příznaky doby ledové jsou všude!

„Další doba ledová?“ tázal se titulek časopisu Time.

„Příznaky jsou všude – od neočekávané vytrvalosti a tloušťky ledu ve vodách kolem Islandu až po migraci teplomilného tvora, jako je pásovec ze Středozápadu, na jih,“ píše se v článku.

1978 LEDEN

Konec trendu ochlazování v nedohlednu!

„Mezinárodní tým specialistů dospěl na základě osmi klimatických indexů k závěru, že konec trendu ochlazování posledních 30 let je v nedohlednu, alespoň na severní polokouli,“ napsal deník The New York Times.

1979 ÚNOR

Severní pól taje!

„Existuje reálná možnost, že někteří lidé, kteří jsou nyní děti, se dožijí doby, kdy led na severním pólu roztaje, což je změna, která by způsobila rychlé a možná katastrofické změny klimatu,“ uvedl deník The New York Times.

1982 KVĚTEN

Ekologický holocaust!

Mostafa Tolba, tehdejší výkonný ředitel programu OSN pro životní prostředí, řekl, že pokud svět nezmění kurz, bude čelit do roku 2000 „ekologické katastrofě, která bude svědkem devastace stejně úplné a nezvratné jako jakýkoli jaderný holocaust“, citoval Tolbu deník The New York Times.

1988 ZÁŘÍ

Maledivy do roku 1992 zmizí!

Malému ostrovnímu státu Maledivy hrozilo, že bude během 30 let zcela pohlcen „postupným vzestupem průměrné hladiny moře“, uvedla tisková agentura AFP a poznamenala, že „konec Malediv a jejich obyvatel by mohl přijít dříve, pokud vyschnou zásoby pitné vody do roku 1992, jak se předpovídalo“.

Maledivy stále pod vodou nejsou. Ve skutečnosti, navzdory covidové pandemii, která zdecimovala cestovní ruch, země stále přitahuje novou výstavbu. V březnu 2023 udělila developerská společnost z Emirátů kontrakt v hodnotě 148 milionů dolarů na výstavbu 120 luxusních vil nad vodou a u pláže na maledivském atolu South Male, uvedl Hotelier Maldives.

1989 ČERVEN

Pod vodou budou celé národy!

„Vysoký představitel OSN pro ochranu životního prostředí Noel Brown prohlásil, že pokud se globální oteplování nezvrátí do roku 2000, celé národy mohou být vymazány z povrchu země kvůli stoupající hladině moří,“ napsal deník San Jose Mercury News. „Pobřežní záplavy a neúroda by vytvořily exodus ‚eko-uprchlíků‘ a hrozil by politický chaos,“ řekl Brown.

2000 BŘEZEN

Děti nebudou vědět, co je sníh!

„Sněhové srážky jsou nyní věcí minulosti,“ napsal britský The Independent. „Děti prostě nebudou vědět, co je sníh,“ pronesl David Viner, vědecký pracovník klimatické výzkumné instituce na University of East Anglia, a poznamenal, že během několika let se zimní sněžení stane „velmi vzácnou a radostnou událostí.“

I když je sníh v jižní Anglii vzácný, stále přichází téměř každou zimu.

2001 PROSINEC

Do 20 let nebude v Nové Anglii žádný javorový sirup!

Podle George Hurtta, spoluautora zprávy o globálním oteplování z roku 2001 zadané Kongresem USA, „by změny klimatu mohly do 20 let potenciálně zahubit výrobu javorového sirupu v Nové Anglii“, poznamenal deník Albuquerque Journal . Dnes se v Nové Anglii stále vyrábí spoustu javorového sirupu.

2004 ÚNOR

Do roku 2020 budou evropská města pod vodou!

The Guardian informoval o tajné zprávě Pentagonu, že předpovídaná změna klimatu povede k jaderné válce, velká evropská města se potopí do oceánu a Británie se do roku 2020 propadne do „sibiřského“ klimatu.

2006 LEDEN

Skleníkové plyny nás do 10 let zahubí!

„Pokud nebudou během příštích 10 let přijata drastická opatření ke snížení skleníkových plynů, svět se dostane do bodu, odkud není návratu,“ parafrázoval The Associated Press prominentního zastánce teorie globálního oteplování Ala Gorea.

2007 LISTOPAD

Po roce 2012 je již pozdě!

Podle tehdejšího šéfa klimatického panelu OSN Rádžendry Pačaurího byl tento rok „rozhodujícím okamžikem boje proti změně klimatu“. „Pokud nedojde k žádným opatřením před rokem 2012, bude to příliš pozdě,“ uvedl podle deníku The New York Times.

2007 LISTOPAD

Severní ledový oceán bez ledu do roku 2010!

Severní ledový oceán by mohl být v létě bez ledu již v roce 2010 nebo 2015, něco, co se nepřihodilo za více než milion let,“ uvedla kanadská zpravodajská služba Canwest, parafrázující polárního badatele Louise Fortiera.

„Zmizí v létě do pěti let arktický led?“ hlásal titulek Associated Press následující měsíc. „Tímto tempem by mohl být Severní ledový oceán na konci léta do roku 2012 téměř bez ledu,“ řekl podle článku Jay Zwally, klimatický vědec NASA.

2007 PROSINEC

Severní ledový oceán bez ledu do roku 2013!

„Arktická léta bez ledu do roku 2013,“ tvrdila BBC. „Naše predikce na rok 2013 týkající se zmizení ledu v létě nebere v úvahu poslední dvě minima v letech 2005 a 2007,“ řekl BBC výzkumník z Naval Postgraduate School v Monterey v Kalifornii a dodal: „Takže vzhledem k této skutečnosti můžete namítnout, že naše předpověď na rok 2013 je možná příliš konzervativní.“

2008 BŘEZEN

Severní ledový oceán celý roztaje!

„Pokud se průměrná teplota v Norsku letos vyrovná teplotám v roce 2007, ledová čepice v Arktidě roztaje, což je podle současných podmínek vysoce možné,“ řekl podle čínské agentury Xinhua Olav Orheim, vedoucí Norského mezinárodního polárního sekretariátu. 

Průměrná teplota v Norsku se od roku 2007 do roku 2008 mírně zvýšila. Led neroztál.

2008 DUBEN

Severní pól bez ledu v roce 2008!

„Severní pól by mohl být v roce 2008 bez ledu,“ uvedl časopis New Scientist. „V současné době je tento tenký led z prvního roku dokonce i na severním pólu,“ citoval autor článku Marka Serrezeho, ředitele Národní centra pro sníh a led. „To vyvolává přízrak, možnost, že byste letos mohli na severním pólu stát bez ledu.“

„Ve skutečnosti letos předpokládáme, že severní pól může být poprvé [v historii] bez ledu,“ řekl v červnu 2008 podle National Geographic News David Barber z University of Manitoba.

2008 ČERVEN

Severní ledový oceán bude do 5–10 let bez ledu!

„Za 5 až 10 let bude Arktida v létě bez ledu,“ uvedla The Associated Press s odkazem na Jamese Hansena, ředitele Goddardova institutu vesmírných věd NASA.

2009 PROSINEC

Severní pól bez ledu už v roce 2014!

„Arktický oceán může být v létě téměř bez ledu již v roce 2014,“ řekl Al Gore podle USA Today.

Arktický oceán může být v létě téměř bez ledu již v roce 2014.

– Al Gore, významný zastánce globálního oteplování

2012 ZÁŘÍ

Od roku 2020 bez sněhu!

„Užijte si sníh… do roku 2020 bude pryč,“ uvedl The Australian. 

V Austrálii stále sněží. Loňské sněžení bylo ve skutečnosti výrazně nadprůměrné.

2013 ČERVENEC

Severní pól bez ledu už za 2 roky!

„Arktika bez ledu už za dva roky předznamenává metanovou katastrofu – vědec“ zněl titulek The Guardian.

2014 ÚNOR

Už žádný sníh!

„Konec sněhu?“ ptal se titulek deníku New York Times ohledně ubývající sněhové pokrývky na západě Spojených států. Poslední desetiletí nebyl celkově v regionu zaznamenán žádný významný pokles sněhových srážek.

2017 ČERVENEC

Budeme jako Venuše s 250 stupni Celsia a kyselinovými dešti!

Potom, co tehdejší americký prezident Donald Trump nechal Spojené státy vystoupit z Pařížské klimatické dohody OSN, řekl podle BBC fyzik Stephen Hawking: „Jsme blízko bodu zlomu, kdy se globální oteplování stane nezvratným. Trumpův krok by mohl zatlačit Zemi za okraj, aby se stala jako Venuše s teplotou 250 stupňů [Celsia] a dešti kyseliny sírové.“

2017 SRPEN

Klimatické změny ukončí sníh!

„Sněžný ústup: Klimatické změny tlačí australský lyžařský průmysl dolů z kopce,“ hlásal The Sydney Morning Herald. Podle údajů o počasí v Austrálii v posledních letech sněží jako obvykle.

2018 LEDEN

Trvalý led už v Arktidě po roce 2022 nebude!

„Šance, že po roce 2022 zůstane v Arktidě nějaký trvalý led, je v podstatě nulová,“ řekl podle Forbes James Anderson, profesor atmosférické chemie na Harvardově univerzitě.

2020 ČERVENEC

Konec sněhu!

„Konec sněhu,“ hlásal titulek Australian Geographic. „Mohlo by oteplující se klima ohrozit nádhernou australskou alpskou krajinu?“ ptal se časopis. 

Ani v roce 2021, ani v roce 2022 nebyl v Austrálii žádný výrazný nedostatek sněhu.

2021 PROSINEC

Kalifornie bez sněhu!

Los Angeles Times přinesl článek s titulkem „Kalifornie ‚bez sněhu‘ může přijít dříve, než si myslíte“.

O několik týdnů později UC Berkeley Central Sierra Snow Lab oznámila, že Kalifornie právě zažila nejsněžnější prosinec v historii.

2022 SRPEN

Konec sněhu!

„Konec sněhu ohrožuje život 76 milionů Američanů,“ uvedla agentura Bloomberg s odkazem na předpovědi mizení sněhu na západě Spojených států.

O několik měsíců později mělo pohoří Sierra Nevada svou druhou nejsněžnější zimu v historii.

2023 BŘEZEN

Led v Severní ledovém oceánu nevratně řídne!

„Arktický led od roku 2007 zaznamenal ‚nevratné‘ řídnutí, tvrdí studie,“ uvedl The Washington Post.

Až na to, že za poslední desetiletí se led příliš neztenčil. Od roku 1979 zaznamenala letní minima každých pět až sedm let rekordně nízké hodnoty. Od roku 2012 však žádný nový rekord nepřišel, ukazují data.

Ilustrace The Epoch Times, Midjourney / CC BY-NC 4.0, Getty Images, Freepik, Shutterstock, Unsplash, Public Domain

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram