Ondřej Horecký

4. 12. 2024

V nejlidnatějším australském státě Nový jižní Wales (NSW) došlo minulý týden k situaci, kdy tamní premiér Chris Minns musel vyzvat obyvatele, aby přestali používat myčky na nádobí a pračky kvůli obavám z výpadku proudu.

Místní elektrická síť byla pod značným tlakem kvůli vlně veder a nestíhala pokrývat odběr, resp. poptávku po elektřině v době špiček. Nejkritičtější byl 27. listopad, kdy teplota v Sydney dosáhla 37 °C a v některých oblastech ještě víc.

Minns v tento den promluvil k tisku se slovy: „Solární produkce na energetickém trhu začíná slábnout po 15:00, přesně ve stejnou dobu, kdy se lidé vracejí domů z práce. Pokud můžete nepouštět filtr bazénu, nezapínat myčku nebo pračku dnes odpoledne mezi 15:00 a 20:00, pomůžete rozvodné síti.“

Kdo dostane babu

Vláda v NSW neprosila o přetěžování sítě jen občany, ale ve spolupráci s federálním správcem přenosové sítě AEMO (australská verze našeho ČEPS) také velké podniky, státní úřady a instituce. Ti všichni dostali instrukce k dobrovolnému snížení poptávky ve špičce. V praxi to znamená snížit výkon klimatizačních jednotek, zatáhnout žaluzie nebo vypnout elektrická zařízení, která nemusí být v provozu, u firem pak přesunutí energeticky náročných činností mimo špičku.

Premiér státu s odkazem na varování AEMO uvedl, že „nemusí být dostatek dodávek, abychom je mohli poskytnout všem uživatelům“. Upřesnil, že v takovém případě může dojít k řízeným výpadkům, někdy známým jako snížení zátěže (load shedding).

Load shedding je krajní opatření spočívající v záměrném vypnutí proudu v určité oblasti na nezbytnou dobu. Většinou se jedná o kratší intervaly výpadku, které distributor na příkaz správce umísťuje do vybraných lokalit tak, aby se střídaly. Elektřina tak nemusí jít chvíli ve vaší městské části a o něco později zase v té sousední. Snižování zátěže se neprovádí u nemocnic a kritické infrastruktury.

Proč ke krizové situaci v Austrálii došlo?

V Novém Jižním Walesu se sešlo několik faktorů, které vyvolaly reálné obavy z nedostatku proudu v síti.

Zaprvé, několik uhelných elektráren bylo dočasně mimo provoz kvůli plánovaným odstávkám. To by ještě šlo ustát, kdyby (zadruhé) nedošlo k mimořádné vlně veder, které zcela nečekaně australský stát v tuto dobu postihly. S tím je propojený třetí důvod, tj. velký podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu.

Tak jako Evropa i Austrálie míří k nulovým emisím do roku 2050 a neustále zvyšuje procento obnovitelných zdrojů. NSW má v současnosti 13,5 gigawattů kapacity z obnovitelných zdrojů, což představuje 53 procent celkové výrobní kapacity elektrické energie.

Přestože má Austrálie vhodné podmínky pro využití větrné a solární energie, tato energie neplyne do sítě nepřetržitě.

Premiér Minns slíbil, že s tím, jak se rozvíjí bateriové technologie a poroste využití obnovitelných zdrojů, k výpadkům docházet nebude.

V reakci na oznámení Minnse a AEMO přišel se svou kritikou Graham Young, ředitel think tanku Australský institut pro pokrok. Na síti X napsal: „AEMO zveřejňuje plán pro cílené výpadky proudu (alias management poptávky), protože vláda NSW vyřadila příliš mnoho uhelných elektráren. Vítejte ve třetím světě (rozvojové zemi).“

Může se to samé přihodit i u nás?

Limity obnovitelné energie se ukazují i v jiných částech světa. Jak jsme informovali nedávno, Brazílie musela letos dramaticky navýšit dovoz uhlí a plynu pro své elektrárny, aby nahradila pokles ve výrobě elektřiny ze svých vodních přehrad. Dlouhotrvající sucho způsobilo výrazný pokles produkce vodních elektráren.

Svou zkušenost s obnovitelnými zdroji zakusilo nedávno i Německo. Přes týden trvající stav inverze zapříčinil, že nefoukalo a nesvítilo. Instalovaná kapacita fotovoltaických a větrných zdrojů, která činí závratných 165 GW, jela v některé hodiny pouze na 0,04 procenta. Výsledkem bylo, že Německo muselo mohutně elektřinu dovážet. Na Německo přitom vláda spoléhá jako na jednoho z našich dodavatelů elektřiny v době, až se u nás zavřou uhelné elektrárny.

Energetický expert Jan Vondráš, jehož firma Invicta Bohemica zpracovávala pro prezidenta Petra Pavla analýzu o realistickém odchodu od uhlí, sdělil Epoch Times, že situace jako ta v Austrálii by mohla klidně nastat i u nás, pokud bychom překotně odešli od uhlí. „K tomu by došlo, kdybychom uhelné elektrárny opravdu vypnuli a neměli za ně adekvátní náhradu, což do roku 2029 mít nebudeme,“ řekl.

„Dokud máme v provozu uhelné elektrárny a máme jich dost a fotovoltaik málo, tak se zatím nic neděje. Ale pokud bychom ty uhelky bez náhrady vypli, bude to obrovský průšvih,“ dodal Vondráš.

Upozorňuje však, že uhelný zdroj lze nahradit pouze řiditelným, stabilním zdrojem, jako je zemní plyn nebo biomasa, a i to principem „kus za kus“, tj. uhelnou elektrárnu lze odstavit až v momentě, kdy se bude spouštět její náhrada. Jinak bychom se podle něj stali v době nevýroby OZE fatálně závislí na dovozu, což by mohl být ohromný problém.

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.