Aktualizováno 14. 11. 2024, přidán 5. a 6. odstavec s vyjádřením mluvčího realistů.
Spolek Realistická energetika a ekologie se opět obrátila na předsedu vlády Petra Fialu (ODS), aby vyjádřila své obavy z hrozícího nedostatku elektřiny v blízké budoucnosti.
Zatímco nedávné hodnocení od správce přenosové soustavy ČEPS uvádí, že Česko bude muset s odchodem od uhlí dovážet část elektřiny z Německa a Francie, realisté namítají, že import z Německa je nereálný. V otevřeném dopise upozornili Fialu na liché závěry v analýze ČEPS již 5. listopadu.
Jako příklad uvádějí stav inverze, který trvá v Německu již týden a přinutil našeho souseda sáhnout po importu elektřiny. „Situace, která započala 5. 11. a trvá dodnes, vedla k tomu, že německá energetika musela řešit nedostatek vlastních zdrojů elektřiny značným dovozem, neboť 165 GW německých obnovitelných zdrojů [kapacita], což je v podstatě dvojnásobek jejich potřebného výkonu, bylo využito jen na několik desetin procenta,“ píší realisté, kteří o sobě prohlašují, že nejsou „žádný lobbistický spolek“ a svou práci vykonávají zdarma. Řada z těchto energetických veteránů je již na penzi.
Inverzní charakter počasí se podle nich opakuje mnohokrát za zimu a vystavuje tak nejenom Německo, ale v budoucnu (bez uhelných elektráren) i české odběratele riziku nedostatku elektřiny. Volné sdružení energetických veteránů proto vyzývá Fialu, aby dal provést takovou analýzu české energetiky, která bude založena na hodinových a denních řezech, ne „na průměrné spotřebě elektřiny v průběhu roku a na flexibilitě vynucovaným omezováním poptávky“, jak předkládá ČEPS.
Mluvčí spolku Milan Smutný Epoch Times napsal, že chceme-li se inspirovat dekarbonizační politikou v Německu, kde se solární a větrné kapacity staví opravdu ve velkém, mělo by být se vším všudy. „Německo má neustále k dispozici i navzdory ideologickým proklamacím dostatek emisních zdrojů pro pokrytí základní zátěže soustavy (baseload), a to 38 GW v uhlí a 35 GW v plynových elektrárnách. Ty jsou ,v rezervě‘ spojené s kapacitními platbami,“ argumentuje s tím, že naši západní sousedé si v zákoně stanovili konec uhlí až na rok 2038.
U nás výrobu elektřiny z uhlí „ekonomicky zabijí emisní povolenky nejpozději do roku 2027“, myslí si Smutný a dodává, že výroba tepla pro 1,6 milionu domácností bude následovat ruku v ruce s tím. V českém prostředí jedinou rozumnou náhradou mohou podle něj být paroplynové elektrárny, kterých ovšem nestihneme včas postavit dost. „Toto je tristní, ale velmi reálný výhled pro českou energetiku a ekonomiku na příštích pět let,“ říká mluvčí realistů.
Realisté navrhují také „urychlené zrušení systému emisních povolenek nebo alespoň umožnění kapacitních plateb pro všechny zdroje, které dokáží „nedostatečnost občasných zdrojů pokrýt“, prodloužit dobu pro používání uhlí či použití dotací na obnovitelné zdroje pro financování jádra a paroplynových elektráren.
„Jsme si vědomi toho, že navrhovaná opatření nejsou v souladu se současnou dekarbonizační politikou EU a mohou vést k rozporům mezi státy EU. Ovšem v případě krachu české energetiky a průmyslu, a zákonitě následujícího politického chaosu, budou obavy z rozpadu Evropské unie již bezpředmětné,“ myslí si realisté.
Epoch Times oslovil mluvčí vlády s žádostí o komentář, zda se k dopisu premiér Fiala vyjádří či ne. Do doby vydání článku jsme odpověď neobdrželi.