Eva Fu

2. 1. 2025

NEW YORK CITY — Lůžka v čínských věznicích nejsou jen na spaní, jak může dosvědčit Chen Ying, dirigentka souboru Shen Yun.

V rukou vězeňských dozorců se postel stala mučícím zařízením. Dozorci jejího bratra, kterému bylo 29 let, svázali, přelepili mu ústa páskou, aby nemohl křičet, a pak ho přinutili přehnout se dopředu a strčili ho pod postel vysokou 45 centimetrů. Jeden z mučitelů si pak stoupl na postel, aby zvýšil tlak na jeho záda.

Mučení, které mu mohlo zlomit páteř, bylo pouze jedním z nesčetných případů týrání, které čínské úřady vymyslely, aby pokořily lidi, jako jsou oni: stoupence duchovní praktiky Falun Gong, která spolu s meditačními cvičeními zastává principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Počet čínských praktikujících Falun Gongu v roce 1999 byl podle některých odhadů mezi 70 a 100 miliony. Ateistická Komunistická strana Číny, která považovala popularitu Falun Gongu za hrozbu, zahájila toho roku kampaň za likvidaci duchovního hnutí. Ti, kteří se odmítali vzdát své víry, čelili krutostem včetně otrocké práce, vpichování psychiatrických léků či nuceného odebírání orgánů za účelem jejich prodeje.

„Je to prostě nevyslovitelné, jaké zločiny provedli,“ vypráví Chen pro deník Epoch Times. Její tichý bratr byl uprostřed noci vyvlečen z jejich pekingského domu a umístěn na 18 měsíců do pracovního tábora. Podle Chen měl štěstí, že přežil. Jiný praktikující Falun Gongu, kterého znala, skončil po stejném mučení trvale ochrnutý. 

Zatímco její bratr byl na pokraji smrti a bojoval o život, zešedivěly mu vlasy, a vystresovaná Chen, která žije ve Spojených státech, volala do místních médií, aby na jeho situaci upozornila. Bolelo ji u srdce při pomyšlení, že takové mučení je v Číně příliš běžné. „Pro nás je to velmi reálné,“ říká. 

Příběhy, jako jsou tyto, se v komunisty kontrolovaném mediálním prostředí do novin ani na obrazovky nedostanou. Pokud se něco podobného nestane někomu blízkému, lidé, ať už žijí v Číně nebo v zahraničí, nemají ani ponětí, že se tohle děje.

Potom, co její bratr v roce 2003 uprchl z Číny, Chen, dcera dvou elitních hudebníků působících třicet let v čínském národním orchestru, cítila, že nemůže jen tak stát a dívat se, jak podobná zvěrstva pokračují. 

V New Yorku se Chen i se svými rodiči v roce 2006 připojila ke skupině stejně smýšlejících umělců, kteří toužili pozvednout umělecké vyjádření způsobem, který byl v komunisty ovládané Číně nemožný. A tak se zrodil umělecký soubor Shen Yun Performing Arts.


Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, a Chen Ying, viceprezidentka a dirigentka Shen Yun Performing Arts, hovoří v rozhovoru pro sesterské médium Epoch Times, televizi NTD v New Yorku, 27. listopadu 2024. (Otabius Williams / The Epoch Times)

Kulturní renesance

Podle Leviho Browdeho, výkonného ředitele Informačního centra Falun Dafa, běží počátky Shen Yun paralelně se spontánním disidentským hnutím v Číně. Velká kulturní revoluce, kterou Komunistická strana Číny spustila v 60. letech 20. století, zničila za deset let svého  trvání vzácné čínské kulturní památky a mnoho starověkých chrámů. V 90. letech 20. století se lidé obraceli k čchi-kungu (qigongu), tradiční čínské praxi spojující dýchání, meditaci a pomalá cvičení, aby zaplnili duchovní prázdnotu a zlepšili si zdraví.

Když byl Falun Gong v roce 1992 představen, jeho popularita byla závratná, protože praktikující se rychle podělili o duševní i zdravotní přínosy se svými rodinami a přáteli. Za pouhých sedm let se v Číně věnoval praxi odhadem každý 13. člověk. „Bylo to oživení tradiční čínské spirituality, která nebyla po desetiletí za komunistického režimu povolena,“ vysvětluje Browde a nazývá to „renesancí“. 

Od začátku pronásledování v roce 1999 tiskli lidé z Falun Gongu po celé Číně doma brožury, aby odhalili, co režim se stoupenci praxe dělá. Jinou možnost ani tváří v tvář drtivé pomlouvačné propagandě neměli. Pod rouškou noci pak praktikující roznášeli brožury a letáčky do čtvrtí ve svém okolí. 

Dva policisté v civilu zatýkají 31. prosince 2000 praktikujícího Falun Gongu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Ze začátku perzekuce jezdily do hlavního města protestovat každý den tisíce stoupenců. (Minghui.org)

V tomto procesu si komunita kolektivně uvědomila, že má větší problém než samotné pronásledování.

„Máme celou společnost, která nezná svou vlastní historii,“ povídá Browde, jehož nezisková organizace natočila krátký dokument o tomto hnutí. Toto poznání je vedlo k tomu, aby se ponořili hlouběji, aby „mluvili o skutečné historii čínského režimu“ a srdci čínské kultury, říká.


Taneční pohyby, hudba, kostýmy i příběhy jsou vytvořeny s cílem odfiltrovat jakýkoli komunistický vliv a prezentovat 5 000 let odkazu čínských kulturních tradic.  

„Svým způsobem jim to uvolnilo mysl, nejen že naslouchali strádání Falun Gongu, ale rozhlédli se kolem sebe a řekli si: ‚Je tohle Čína? Co se to z nás stalo?‘ Nastalo velké probuzení,“ líčí Browde. Shen Yun podle něj ztělesňuje podobný účel. Kromě toho, že společnost upozorňuje na tragédie, které se stále dějí v Číně, vybírá každý prvek představení s velkou pečlivostí. 

Taneční pohyby, hudba, kostýmy i příběhy jsou vytvořeny s cílem odfiltrovat jakýkoli komunistický vliv a prezentovat 5 000 let odkazu čínských kulturních tradic. „Myslím, že uviděli, že v kultuře čínské komunistické strany a způsobu, jakým manipuluje a ovládá věci dokonce i mimo Čínu, je něco velmi temného a těžkého,“ podotýká Browde.

Naproti tomu starověká čínská kultura „má v sobě univerzální drahokamy“, říká a dodává: „Má univerzální principy. Má způsoby, jak znovu propojit lidi s jejich vlastní lidskostí, dobrou částí jejich lidství, jak je znovu propojit s nebesy, a tak nějak je pozvednout.“

Tanečníci Shen Yun předvádějí na pódiu klasický čínský tanec. (S laskavým svolením Shen Yun Performing Arts)

Bezprecedentní kampaň proti Falun Gongu

Čínský režim své nepřátelství vůči Shen Yun neskrývá a vede letitou kampaň s cílem vytvářet tlak na prostory, aby zrušily představení. Také požadoval po vládních úřednících, aby stáhli svou podporu souboru a neúčastnili se představení. Společnost pravidelně nacházela pneumatiky na svém zájezdovém autobusu naříznuté tak, že při jízdě praskly. 

V poslední době nabrala sabotážní kampaň další zlověstný směr. Epoch Times informovaly letos v prosinci o tajném setkání z roku 2022, na kterém vůdce režimu Xi Jinping zavedl strategii zaměřenou na šíření dezinformací prostřednictvím sociálních médií a kanálů bez zjevných vazeb na režim. Nová strategie také zahrnovala snahy o přesvědčení amerických vládních agentur, aby jednaly proti Falun Gongu.

Vyprávění informátorů v posledních měsících stejně jako soudní záznamy ukazují, že pekingští úředníci pokyny seshora do puntíku dodržovali. Na nejméně třech politických setkáních od května 2024, včetně jednoho konaného po prezidentských volbách v USA, zdůrazňovaly nejvyšší čínské politické a donucovací orgány opakovaně touhu zdiskreditovat komunitu Falun Gongu a znepřátelit ji od západních politiků, kteří ji podporují.

„Vynasnažte se sabotovat vztah mezi Falun Gongem a americkou vládou,“ uvádí nejnovější uniklá instrukce z jednoho setkání, které se konalo po prezidentských volbách.

Ilustrace znázorňuje praktikujícího Falun Gongu, jak je mučen pod postelí. Než je dotyčný zatlačen pod postel, mučitelé ho ohnou napůl a pevně ho sváží kolem krku a končetin. Jeden nebo více vězeňských dozorců pak stoupne na postel a zatlačí tak na záda praktikujícího. Toto mučení má často za následek těžká zranění. (Minghui.org)

Zdá se, že režim stále více upřednostňuje skrytější taktiky, jako je šíření dezinformací utajovanými kanály. Úsilí na této frontě se objevilo v dokumentech nejméně dvou aktivních federálních žalob proti čínským agentům.

V dubnu 2023 čínský agent Chen Jun, přebývající v Los Angeles, sdílel s jiným mužem, který je nyní vyšetřován kvůli pokusu ovlivnit politiku USA ve prospěch čínského režimu, článek očerňující Falun Gong. Prohlásil, že brzy oznámí čínským úřadům „velký projekt“, ukazují soudní dokumenty.

Chen odcestoval do severní části státu New York, aby sledoval tamní praktikující Falun Gongu a shromáždil informace pro enviromentální soudní při za účelem „zabránit růstu komunity Falun Gongu“ v regionu, píše se v soudních spisech. Tento muž byl nedávno odsouzen za pokus podplatit pracovníka daňového úřadu, aby zahájil vyšetřování proti Shen Yun a odejmul společnosti její neziskový status. 

Jsme uprostřed velmi odhodlané, bezprecedentní kampaně proti Falun Gongu přímo zde v Americe. 

Lewi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa

Na dalších setkáních vysoce postavených čínských představitelů vyjádřili účastníci plnou podporu čínsko-americkému YouTuberovi sídlícímu ve Spojených státech, který pronesl výhružné komentáře na adresu personálu Shen Yun a poskytl západním médiím jako The New York Times materiály pro výrobu zkreslených útočných článků proti souboru. Čínská státní média i představitelé režimu některé články následně zneužili k zesílení propagandy. 

„Jsme uprostřed velmi odhodlané, bezprecedentní kampaně proti Falun Gongu přímo zde v Americe,“ poznamenává Browde s tím, že aktivity čínských agentů a uniklé pokyny od představitelů režimu „se perfektně shodují“.

Udělat svět lepším

Xi na tajném setkání v roce 2022 uvedl rostoucí vliv Falun Gongu jako hlasitého kritika čínského režimu po celém světě. Posedlost čínského režimu Shen Yunem má ale podle Browdea konkrétnější důvod.

„Musíte se podívat na Shen Yun z pohledu Komunistické strany Číny. Tohle je komunistický totalitní režim, který se dostal k moci na základě velké lži,“ říká. Tou lží je podle něj tvrzení, že Komunistická strana Číny rovná se Čína. 

Strana se prezentuje jako „skutečný pastýř čínského lidu“ a trvá na tom, že „bez ní by nebyla žádná moderní Čína“. Shen Yun dává naopak naprosto jasně najevo, „jak krásná, duchovní a bohatá byla Čína před komunismem“, popisuje Browde. 

„V mysli strany z toho vyplývá, jak by Čína vypadala po komunismu, a proto to vidí jako existenční hrozbu,“ myslí si a dodává, že on sám je hrdý, že poslal své dva syny studovat na Fei Tian College a Fei Tian Academy of the Arts, školu, která trénuje tanečníky a hudebníky Shen Yun.

Tanečníci Shen Yun na pódiu během představení. (S laskavým svolením Shen Yun)

„Vystudoval jsem střední školu jako premiant, ale oba moji chlapci dostali vyšší skóre než já a celou tu dobu přitom trávili tancem a tréninkem, dělali všechny ty ostatní věci, a přesto mě předčili,“ pochvaluje si Browde. 

Oba nyní cestují se Shen Yun jako studenti na praxi, díky čemuž mohou získat školní kredity a zároveň nabýt zkušenosti při živých vystoupeních. S osmi společnostmi, které cestují po světě současně, Shen Yun každý rok vidí naživo více než milion lidí.

Chen říká, že její vizí je „sdílet se světem něco plného naděje a inspirace a jak úžasný může být svět bez komunismu“. „Chceme udělat z tohoto světa lepší místo,“ uzavírá.

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram