Catherine Yang

24. 1. 2022

Rozhovor s Yuchien Yuan, violoncellistkou souboru Shen Yun Performing Arts

Když virtuoska Yuchien Yuan mluví o hudbě a violoncellu, je naplněna klidem a vděčností. Hudba je tím, co ji doprovází celý život.

„Miluji jeho zvuk – rezonující spodní tóny a ten rozsah. Je tak krásný, že mi kolegové z orchestru často říkají, samozřejmě žertem: ‚Ach, kéž bych se místo toho [mého nástroje] učil/a na violoncello‘,“ říká Yuan.

V našem moderním světě, který je tak přeplněný hlukem, vás zvuk violoncella přiměje zastavit se a poslouchat, zamýšlí se paní Yuan. „Když hraji, opravdu se do hry ponořím. Občas přijdou i chvíle, kdy jsem v depresi – ale pak hraji a mám pocit, že i když bych v životě nic neměla, pokud mám cello, mám se dobře.“

Virtuoska vnímá nejen svůj hudební talent, ale i samotnou přítomnost hudby ve svém životě jako velký dar, kterým jí obdařil Bůh. „Když hraji, mám možnost sundat si masku, masku, kterou nosím v této lidské společnosti, a ukázat, kdo jsem – své pravé já. Při hře na violoncello mohu lidem předat ryzost, laskavost a ušlechtilost. Hudba není jen práce nebo řemeslo, ale dar, o který bych se chtěla podělit s celým světem.“

„Prostřednictvím hudby mám možnost setkávat se a komunikovat s posluchači různého původu z celého světa a sdílet s nimi své pocity a svůj pohled na umění a kulturu, a také přinášet do světa trochu krásy,“ dodala virtuoska.

Tato skvělá umělkyně odehrála během několika let v orchestru umělecké společnosti Shen Yun Performing Arts mnoho představení na nejlepších světových scénách. Procestovala celý svět a vystupovala v těch nejslavnějších divadlech.

„Energie každého představení je obrovská. Všichni jsou obklopeni polem čisté energie, bez jakýchkoliv chaotických a zbloudilých myšlenek. Hektičnost a chaos každodenního života úplně zmizí. Zmizí a není tu nic než hudba,“ říká paní Yuan. „Mám pocit, že z toho vlastně mám víc já než publikum.“

Co dokáže hudba

„Umění je usilování o krásu,“ říká virtuoska. „Myslím si, že umění je velmi silný prostředek nebo médium. Je jako jazyk, díky němuž mohou lidé jasně pochopit, co jim chcete sdělit, a také dokáže vyjádřit to, co je nepopsatelné.“

„Existují věci, které nelze popsat nebo prožít prostřednictvím slov, ale umění je dokáže vyjádřit. Jako umělec se člověk musí neustále zlepšovat a zdokonalovat své dovednosti a schopnosti. Cílem je ukázat to, co nelze vyjádřit slovy,“ vysvětluje Yuan.

„Krásné věci, které jsou za hranicí všednosti – věci neviditelné a nehmotné – a podělit se o ně s ostatními v tomto složitém světě, abychom do jejich života vnesli něco, co je o něco čistší a srdečnější.“

„Kdybychom do našeho chaotického světa vnesli více krásy, čisté krásy, myslím, že by se tím povznesl i náš život – duchovní rozměr nás všech,“ míní virtuoska. „Myslím, že to je ta úžasná věc, kterou může umělec pro společnost udělat.“

Yuan vystupovala s Shen Yun ve více než 1400 představeních na pěti kontinentech. Shen Yun je světoznámým tanečně-hudebním souborem, který si dal za úkol oživit 5 000 let starou čínskou kulturu, jež byla inspirována nebesy, a která byla téměř zničena za vlády komunismu. Starověká Čína proslula jako Nebeská říše – místo, kde vedle sebe žili lidé a božské bytosti.

Úkolem virtuosky a orchestru je prostřednictvím zvuku „dokreslit“ scény na jevišti: nebeské paláce a říše, velkolepé císařské dvory slavných čínských dynastií a rozsáhlé stepi či členité krajiny.

Tradiční čínská kultura obsahuje ve své podstatě témata, jako jsou konfuciánské ctnosti laskavosti, spravedlnosti, slušnosti, moudrosti a věrnosti, a myšlenku harmonie mezi nebem, zemí a lidstvem. Je to velice hluboká kultura oplývající filozofií a literaturou. A takovou hloubku potřebuje mít i hudba Shen Yun.

https://www.youtube.com/watch?v=TjNUL8mCxlw

Zvuk Nebeské říše

Orchestr Shen Yun se nepodobá žádnému jinému v tom smyslu, že jsou v něm trvale obsazeny tradiční čínské nástroje jako pipa (čínská loutna) a erhu (smyčcový dvoustrunný nástroj). Čínské zvuky a melodie se hladce prolínají s nástroji západního orchestru a hudebníci tak dokonale harmonizují hudbu Východu a Západu.

„Nejde jen o napodobení tónů čínských nástrojů, ale o zachycení podstaty různých čínských etnických stylů, včetně mongolského a tibetského etnika, národa Yi, Miao, Dai a dalších etnických skupin v Číně,“ vysvětluje virtuoska. „Musíte znát jejich kulturu a hudební specifika a vědět, co chce každá hudební skladba prezentovat. Nejde jen o povrchní radost, hněv, smutek, ale o zdroj těchto emocí.“

Violoncellistka uvedla jako příklad taneční číslo z roku 2019 o císaři Kchang-sim z dynastie Čching, nejdéle vládnoucím císaři v čínských dějinách, který je známý tím, že za jeho vlády panoval mír a pořádek. Díky znalosti tohoto období a života císaře virtuoska pochopila, že šlo o období prosperity a jak se asi cítily členové císařského dvora, a mohla tak tyto vnitřní vrstvy přenést do svého hudebního vyjádření.

„Po letech příprav jsem si také hodně rozšířila své znalosti z oblasti humanitních věd,“ říká paní Yuan. Podle virtuosky je to další aspekt, který jí violoncello přineslo do života a za který je vděčná.

Při poznávání historických osobností se také naučila mnoho o tom, jak žili starověcí lidé, a má pocit, že by si z toho mohla hodně vzít i moderní společnost. „Věci jako jejich morálka, duchovní hodnoty a vzájemný respekt, který v kultuře převládal. Toto a mnoho dalších věcí – to je opravdu dobré kulturní dědictví a stojí za to ho znovu objevovat.“

Překlad původního článku: J. S.


Představení Shen Yun – Praha, Brno 2022

Soubor Shen Yun Performing Arts vystoupí v brněnském Janáčkově divadle 14. a 15. května 2022 a v pražském Kongresovém centru 28. a 29. května 2022.

Vstupenky na představení můžete zakoupit zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.