České osobnosti o Shen Yun

Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts zavítal v rámci svého světového turné i do České republiky. Na pražské představení se přišel podívat i herec Jan Vlasák. Diváci ho znají nejenom z divadelních rolí, ale také z televizní obrazovky, z plátna kin či rozhlasu.

„Úžasné, naprosto famózní, fantastické,“ nešetřil chválou po představení ve Státní opeře. Shen Yun Performing Arts zde předvedl 3. května dvě skvělá vystoupení. Další dvě na něj čekají ještě v Janáčkově divadle v Brně. Česká republika je jediná ze zemí bývalého Východního bloku, kde Shen Yun letos vystoupil.

„Všechny ty tance, všichni sólisté, byli fantastičtí. Koukal jsem se na to a všemožně se to snažil nějak vnímat a pochopit,“ svěřil se se svými pocity herec.

Herec Jan Vlasák. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Herec Jan Vlasák. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Preciznost a dovednost tanečníků Shen Yun jsou pověstné. Není divu, neboť v souboru působí světová taneční elita. Kromě technické náročnosti je klasický čínský tanec, který je jádrem vystoupení, také velmi expresivní.

V klasickém čínském tanci jsou obsaženy hluboké kulturní tradice Číny, a díky tomu mají jeho pohyby bohatou výmluvnost, uvádí stránky souboru. A právě této výmluvnosti využívají umělci Shen Yun k zobrazení neskutečné škály příběhů, dějů a pocitů, které se pak přenáší i na obecenstvo.

Sám Vlasák během předstvení prošel celou řadou pocitů, jak sám popsal po vystoupení. „Napřed velké překvapení, a postupně, jak jsem byl vtahovaný do těch příběhů, do jejich techniky i výrazu, jsem se nechával postupem toho představení strhávat.“

Pět tisíc let božská kultura v Číně vzkvétala. Poklad lidstva byl téměř ztracen, ale prostřednictvím úchvatné hudby a tance přivádí Shen Yun tuto nádhernou kulturu zpět.

Představení přineslo hercovi Vlasákovi inspiraci svým „nábojem a kultivovaností“.

Shen Yun dnes v Číně neuvidíte, protože tradiční kultura se tam téměř vytratila. Ale stal se mezinárodním fenoménem, který přináší krásu starobylé čínské kultury milionům diváků po celém světě.