České osobnosti o Shen Yun

Bývalý český ministr kultury Daniel Herman se speciálně vypravil do Londýna na představení Shen Yun, které zde minulý týden začalo své evropské turné. Podle jeho slov zde „vyprodává divadla přesto, že ho čínský komunistický režim [ve své zemi] zakazuje“.

Daniel Herman zhlédl minulé roky Shen Yun v České republice už třikrát: „Je to opravdu pěkné, dotklo se to mého srdce, protože obdivuji tento typ představení s duchovním rozměrem, může přinést lidem nějaké poselství, což je skvělé,“ říká o letošním představení v Londýně.

„Myslím, že [Shen Yun je] pro svět důležitý, protože dnešní svět není jednoduchý svět; a myslím, že v mnoha zemích, včetně komunistické Číny, existují lidé, kteří věří v Boha, v duchovní hodnoty, a kteří jsou pronásledováni.“

20180226-herman2
Daniel Herman se šlechticem a politikem lordem Grantchesterem (vlevo), lordem Waverley (vpravo) a členy souboru v divadle Dominion.

„Máme vlastní zkušenosti z mé vlasti, protože i v Československu byl komunistický režim po dlouhou, dlouhou dobu – po čtyři dekády – a zničili všechny hodnoty. Myslím, že pro obnovení hodnot a nové mentality je tento duchovní styl života a tento styl umění velmi dobrý, protože přináší lidem něco pro ně důležitého, a to obdivuji,“ pokračuje.

„Myslím, že hlavní význam [v představení] je naděje – naděje a láska,“ dodává. A jak dále vysvětluje: „Naším prvním prezidentem po pádu komunistického režimu byl Václav Havel a ten řekl, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí a zlem a myslím, že toto je poselství i tohoto představení.“

„Podle mě je pro přirozený a dobrý život podstatná, jak tato horizontální, tak i vertikální dimenze, což dohromady tvoří harmonii. Prostřednictvím kultivace svých srdcí a životů můžeme kultivovat svět, což je skvělý odkaz Falun Dafa,“ rozvádí dále pan Herman.


Čtěte také: Ministr kultury Herman: Shen Yun je poselstvím tolerance, soucitu a lásky

20180226-herman
Daniel Herman se zástupci souboru těsně po představení.

„Kultura je nejlepší cesta, jak přinést běžnému občanovi něco vyššího a hodnoty bez moralizování. Myslím, že to je výborná cesta, jak kultivovat svět a společnost,“ uzavírá Herman.

Shen Yun letos začal v Londýně rekordními plně vyprodanými čtrnácti představeními a bude vystupovat v divadle Dominion do neděle 25. února, ale v květnu se do Británie vrátí na představení v Birminghamu a Edinburghu. Pět souborů cestuje současně po celém světě, po Evropě, Asii, Jižní Americe, Severní Americe a letos zamíří i na blízký východ do Izraele.
Byl založen v roce 2006 v New Yorku a s posláním oživit tradiční čínskou kulturu starou 5000 let prostřednictvím umění, přináší divákům legendární příběhy pomocí klasického čínského tance a hudby, a to z obavy, že se pod vládou komunistického režimu nenávratně vytratí. 

Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost dnešní doby. Od založení společnosti Shen Yun v roce 2006 hrdě pokrýváme reakce publika na toto prvotřídní představení.

Originální článek (Přeložil: MiC)