České osobnosti o Shen Yun

Již po druhé hostilo brněnské Janáčkovo divadlo soubor Shen Yun Performing Arts, světovou špičku v oblasti klasického čínského tance.

Pondělní premiéry se zúčastnil i bývalý ministr kultury a oceňovaný dramatik Milan Uhde. Po představení obdivoval zejména tanečníky: „Taneční výkony byly vynikající, znamenité. Tanečníci jsou výborní… jsem rád, že jsem přišel.“

Zejmna na něj zapůsobily technicky náročné taneční prvky: „Nevidí se to každý rok. Je to mimořádná záležitost, něco autentického.“

Klasický čínsky tanec obsahuje množství specifických pohybů, je jedním z nejbohatších tanečních systémů na světě. „Díval jsem se na ty tanečnice a je to veliké umění,“ poznamenal pan Uhde.

„Taneční výkony byly vynikající, znamenité. Tanečníci jsou výborní… jsem rád, že jsem přišel.“

Milan Uhde při rozhovoru pro televizi NTD. (Kamil Rakyta / Epoch Times)

Milan Uhde je nejenom velká kulturní osobnost, ale také signatář Charty 77. V předlistopadovém období byl komunistickým režimem pronásledovaný za článek v Rudém Právu. Dostal se na seznam zakázaných spisovatelů, jeho knihy byly odstraněné z veřejných knihoven a bylo mu zakázano vykonávat jakoukoli práci za mzdu.

Díky osobním zkušenostem s represemi totalitního režimu je pro něj současná situace v Číně pochopitelnější. 

„(Shen Yun) je jeden z mála prostředků, jak připomenout, že ty poměry v Číně nejsou normální, že její ekonomické úspěchy jsou podmíněny zotročováním stamiliónů lidí, kteří si toho zřejmě nejsou vědomi, ale já si myslím, že jsou si toho vědomi, a já jsem přesvědčen, že na to jednoho dne dojde. Takže já to beru jako takovou připomínku, že se na to někdo dívá normálně,“ řekl Uhde.

Známým by doporučil, aby se na představení šli podívat, protože „to, co (umělci Shen Yun) dokáží je prostě fantastické“.

„Je to zážitek na celý život, vyplatí se to,“ dodává Uhde.

V současnosti pan Uhde vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.