Redakce Epoch Times

14. 5. 2019

České osobnosti o Shen Yun

LONDÝN – Český hudebník, skladatel a politik Michael Kocáb navštívil představení souboru Shen Yun Performing Arts v londýnském divadle Eventim Apollo. Po představení v rozhovoru s televizí NTD uvedl, že téměř nedokáže uvěřit vysoké úrovni výkonů tanečníků. Posláním newyorského souboru je obnovovat prastarou čínskou kulturu.

„Představení je ve svém oboru naprostou špičkou. Poselství, které přináší, je hluboké, velmi hluboké,“ uvedl Kocáb po večerním představení.

Shen Yun provází diváky skrze různá období pěti tisíc let existence čínské civilizace. Navštěvuje různé oblasti prastaré Číny, zachycující příběhy slavných historických a literárních postav od starodávných dob až po moderní éru.

Kocáb vyjádřil velký respekt hudbě orchestru, který je světovým unikátem, neboť kombinuje západní a východní klasické hudební nástroje.

„Ze své pozice skladatele vážné hudby obdivuji kolegu skladatele, jak dokázal propojit starou čínskou hudbu s moderními vlivy. Orchestr zní nádherně, a to navzdory tomu, že byl naaranžovaný v poměrně malém obsazení,“ míní Kocáb.

„Představení je ve svém oboru naprostou špičkou. Poselství, které přináší, je hluboké, velmi hluboké.“ – Michael Kocáb

„Pro mě je hudba po celý život jakousi medicínou. Dělal jsem vrcholovou politiku a pak jsem ji opustil a vrátil se k hudbě, protože mám za to, že hudba tvoří takové poslední zbytky či střípky astrální komunikace,“ řekl Kocáb po představení. „Něco, čemu rozumí všichni lidé na celém světě a nikdo to nemusí překládat. Je to jediná nonverbální řeč, která spojuje celé lidstvo.“

Dle Kocába je celé představení navíc podáno radostně a optimisticky a člověka naplňuje dobrem. „Je to krásné a je to zvláštní kombinace životů člověka a Bohů,“ míní Kocáb o ztvárnění mýtů a legend z prastaré Číny.

„Nádherné kombinace barev, neuvěřitelné výkony, až artistické, dokonalí tanečníci,“ řekl Kocáb. „Nesmírně jsem obdivoval schopnost tanečníků zvládat vlastně úplně všechny myslitelné, pohybové kreace. Dělají věci, které jsou přímo neuvěřitelné, a tak dokonalé a v takové souhře. To naši baleťáci nedokáží. Takže to představení je určitě špičkou ve svém oboru.“

Rozhovor Michaela Kocába s televizí NTD

Kocáb v roce 1975 založil rok-jazzovou kapelu Pražský výběr, která byla kvůli komunistické cenzuře v letech 1983 až 1986 zakázána. Kocáb tedy na představení přicházel s osobní zkušeností s komunistickými represemi, a právě tohoto tématu se dotýkají některé příběhy zobrazované souborem Shen Yun.

„Pro mě bylo nejdůležitější místo, kde se představení dotklo pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. Problému přežívajícího násilí páchaného v komunistické Číně. Obdivuji soubor, že se do toho pustil,“ uvedl Kocáb. „To pro mě bylo nejsilnější.“

„Jako politik jsem se zabýval lidskými právy a hodně jsem se zabýval Čínou,“ uvedl Kocáb, který v roce 2009 zastával post ministra pro lidská práva.

„Zabýval jsem se přežívajícím komunistickým násilím vůči obyvatelům a zejména otázkou Falun Gongu a různými násilnostmi proti Ujgurům a křesťanům,“ upřesnil bývalý ministr.

„Pro mě bylo nejdůležitější místo, kde se představení dotklo pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. Problému přežívajícího násilí páchaného v komunistické Číně. Obdivuji soubor, že se do toho pustil,“

Představení souboru Shen Yun obsahuje příběhy o pronásledování praktikujících duchovní disciplíny Falun Dafa v Číně, které Michael Kocáb zmiňovat. Jsou uměleckým ztvárněním násilných represí současného komunistického režimu v Číně, ale nakonec končí poselstvím naděje, že dobro vždy nakonec překoná zlo a utrpení.

Kocáb nakonec zhodnotil také duchovní stránku představení. „Představení šíří spiritualitu mezi lidi, což má zásadní význam, protože diváka seznamuje s tou vertikálou, která nás přesahuje,“ prohlásil Kocáb.

„Jsem synem evangelického faráře čili pro mě je křesťanství běžnou věcí, ve které jsem vyrůstal, takže mě to samozřejmě oslovovalo, líbilo se mi to. Je to prostředí, ve kterém se běžně pohybuji.“

Z originálního článku Epoch Times a interview televize NTD přeložili a upravili: Petr Matějček a Milan Kajínek

Související témata

Související články