Redakce Epoch Times

10. 4. 2020

Umělci souboru Shen Yun Performing Arts každoročně představují nové choreografie, orchestrální hudbu, ručně vyráběné kostýmy a multimediální kulisy. Jejich cílem je obnovit prastarou čínskou kulturu, která byla za vlády komunismu v Číně téměř nenávratně ztracena.

https://www.youtube.com/watch?v=VjSwMxnmLrM

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou společně svobodně tvořit. Používají formu klasického čínského tance pro vytváření divadelních vystoupení zobrazujících prastaré legendy, ale i pravdivé příběhy z historie. Dalším prvkem jsou etnické a lidové tance z oblastí Tibetu, Mongolska, Hanu a dalších částí Číny.

„Tradiční čínská kultura zdůrazňovala soulad mezi lidstvem, nebem a zemí. Podle legendy byla celá civilizace stvořena božskými bytostmi,“ uvádějí oficiální stránky souboru. „I když bylo toto dědictví v posledních desetiletích téměř ztraceno, Shen Yun oživuje kulturu inspirovanou nebesy a dělí se o ni s celým světem.“

Neposlední specialitou souboru, která stojí za zmínku, jsou kostýmy. „Legenda praví, že starobylé čínské oděvy byly inspirovány rouchy, která se nosí na nebesích,“ uvádějí stránky souboru. „Kostýmy Shen Yun oživují různé styly čínských dynastií, regionů a etnických skupin.“

Přidáme-li zvláštní jevištní techniku a inovativní 3D projekce zbývá pouze dodat, že kromě profesionálního přístupu k umění se členové souboru věnují také meditacím a duchovnímu rozvoji.

Duchovní rozměr života a umění činil v prastaré Číně velice podstatnou část umění. Také proto se říkalo, že když chce umělec vytvořit velké umělecké dílo, musí se věnovat zušlechťování sebe sama, neboť každé jeho dílo bude odrazem jeho samotného.

Tanečníci souboru Shen Yun v Paříži, Francie. (Copyright ©2019 Shen Yun Performing Arts. Všechna práva vyhrazena)

Čtěte také:

Ministr kultury Herman: Shen Yun je poselstvím tolerance, soucitu a lásky

Michael Kocáb: Představení Shen Yun je určitě špičkou ve svém oboru. Tanečníci předvádějí neuvěřitelné výkony

Herec Martin Freeman: „Poznáte, když vidíte dobré výkony“

Lord Grantchester k představení Shen Yun: „Je velmi ohromující, velmi dokonalý a velmi magnetizující“

Bývalý premiér Tchaj-wanu: „Vidět představení Shen Yun je velmi vzácná příležitost“

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek!

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.