Umělci souboru Shen Yun Performing Arts každoročně představují nové choreografie, orchestrální hudbu, ručně vyráběné kostýmy a multimediální kulisy. Jejich cílem je obnovit prastarou čínskou kulturu, která byla za vlády komunismu v Číně téměř nenávratně ztracena.

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou společně svobodně tvořit. Používají formu klasického čínského tance pro vytváření divadelních vystoupení zobrazujících prastaré legendy, ale i pravdivé příběhy z historie. Dalším prvkem jsou etnické a lidové tance z oblastí Tibetu, Mongolska, Hanu a dalších částí Číny.

„Tradiční čínská kultura zdůrazňovala soulad mezi lidstvem, nebem a zemí. Podle legendy byla celá civilizace stvořena božskými bytostmi,“ uvádějí oficiální stránky souboru. „I když bylo toto dědictví v posledních desetiletích téměř ztraceno, Shen Yun oživuje kulturu inspirovanou nebesy a dělí se o ni s celým světem.“

Neposlední specialitou souboru, která stojí za zmínku, jsou kostýmy. „Legenda praví, že starobylé čínské oděvy byly inspirovány rouchy, která se nosí na nebesích,“ uvádějí stránky souboru. „Kostýmy Shen Yun oživují různé styly čínských dynastií, regionů a etnických skupin.“

Přidáme-li zvláštní jevištní techniku a inovativní 3D projekce zbývá pouze dodat, že kromě profesionálního přístupu k umění se členové souboru věnují také meditacím a duchovnímu rozvoji.

Duchovní rozměr života a umění činil v prastaré Číně velice podstatnou část umění. Také proto se říkalo, že když chce umělec vytvořit velké umělecké dílo, musí se věnovat zušlechťování sebe sama, neboť každé jeho dílo bude odrazem jeho samotného.

Tanečníci souboru Shen Yun v Paříži, Francie. (Copyright ©2019 Shen Yun Performing Arts. Všechna práva vyhrazena)

Čtěte také:

Ministr kultury Herman: Shen Yun je poselstvím tolerance, soucitu a lásky

Michael Kocáb: Představení Shen Yun je určitě špičkou ve svém oboru. Tanečníci předvádějí neuvěřitelné výkony

Herec Martin Freeman: „Poznáte, když vidíte dobré výkony“

Lord Grantchester k představení Shen Yun: „Je velmi ohromující, velmi dokonalý a velmi magnetizující“

Bývalý premiér Tchaj-wanu: „Vidět představení Shen Yun je velmi vzácná příležitost“

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek!