NTD News

15. 3. 2019

ŽENEVA – Interiéry umělecké scény Bâtiment des Forces Motrices letos rezonovaly zvuky čínské klasické hudby při uvedení nového programu uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Rozšiřující se úspěch newyorského kulturního fenoménu letos dosáhl i k návštěvníkům z řad evropských královských rodin. Po Jeanu d’Orléansovi, princi z rodu Orleánů, potomku králů Francie, letos vůbec poprvé přišla objevit a zažít historii pěti tisíc let tradiční čínské kultury i princezna Léa Belgická.

Princezna Léa je vdovou po Alexandrovi Belgickém, bratru bývalého krále Belgie Albertu II a strýci současného krále Filipa Belgického.

A jaký dojem v ní představení zanechalo? Tato elegantní dáma nešetřila slovy chvály a uvedla, že je umělci souboru naprosto ohromena.

„Z hlediska krásy, estetiky, hbitosti, talentu a rychlosti jde o impozantní záležitost. Od začátku vás rytmus představení naprosto unese,“ prohlásila.

Pro princeznu šlo o první zkušenost s klasickým čínským tancem. Dle jejích slov na ni působil impozantně a inovativně.

Klasický čínský tanec, jehož dějiny se datují na tisíce let, je jedním z nejkomplexnějších tanečních systémů na světě. Během svého vývoje do sebe zakomponoval kulturní dědictví jednotlivých dynastií a vytvořil postoje a akrobatické techniky, jenž později inspirovaly některá bojová umění nebo akrobatická vystoupení.

Avšak co obzvláště charakterizuje tuto formu umění, je „yun“ – druh vnitřního rozpoložení a kulturního DNA či etnického dědictví starého pět tisíc let, které Číňané mají ve své krvi.

Umělec či umělkyně přidává do každého pohybu hloubku citového projevu zvýrazněním dechu, soustředění, vlastního kouzla a dalšími nehmatatelnými prvky. Kombinace těchto prvků může vnést do stejného pohybu rozličné významy a energii.

„Při vystoupení jsem cítila spoustu pozitivní energie, kterou jak doufám, si udržím v průběhu následujících týdnů. Z toho, co jsem viděla, mám dojem, že umělci jsou nesmírně naplnění tím, co dělají. Energie a emoce, které na diváky přenášejí, jsou hmatatelné,“ dodala.

Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost dnešní doby. Od založení společnosti Shen Yun v roce 2006 hrdě pokrýváme reakce světového publika na toto prvotřídní představení.

Překlad z původního článku newyorských The Epoch Times: P. M.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.