Musk, Ramaswamy, Thiel a další ikony světa digitálních technologií zanechávají svůj otisk při sestavování druhé Trumpovy administrativy.
Vliv Silicon Valley při sestavování druhé vlády Donalda Trumpa je zřejmější než kdy jindy. Úřad pro vládní efektivitu, který má zredukovat vládní plýtvání a omezit federální výdaje, povedou podnikatelé Elon Musk a Vivek Ramaswamy. Stejně jako mnoho dalších v Trumpově táboře v roce 2024, Musk patří do takzvané PayPal Mafie, skupiny bývalých zaměstnanců společnosti PayPal, kteří si později založili své vlastní digitální firmy.
Další spoluzakladatel PayPal, venture kapitalista a politický teoretik Peter Thiel, mentoroval nově zvoleného viceprezidenta JD Vance. David Sacks, také člen PayPal mafie, je nastupujícím carem Bílého domu pro kryptoměny a umělou inteligenci.
Zastánce kryptoměn Paul Atkins je zase připraven vést Komisi pro cenné papíry a burzy, což pravděpodobně zvrátí dosavadní regulační prostředí, které není kryptoměnám tak nakloněno. Několik týdnů po Trumpově zvolení cestovali generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg a CEO společnosti Apple Tim Cook do Mar-a-Lago, aby s nově zvoleným prezidentem povečeřeli.
Mnoho zasvěcených je nadšeno tím, co vidí. „Sektor digitální technologie v posledních dvou desetiletích bezesporu vyprodukoval největší hodnotu ze všech odvětví, protože přilákal nejinovativnější a nejschopnější lidi v zemi, zejména PayPal Mafii. Takové lidi bychom samozřejmě měli chtít ve vládě,“ říká Augustus Doricko, zakladatel startupu Rainmaker, který se zabývá ovlivňováním počasí za účelem dosažení deště.
Marc Andreessen, spoluzakladatel společnosti rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, byl hlavním dárcem donátorské neziskovky Right for America, která podporuje Trumpa. „Big Tech strávili dekádu tím, že dělali všechno možné, aby byli těmi nejlepšími myslitelnými progresivními spojenci,“ napsal Andreessen na síti X. „Bylo s nimi zacházeno s naprostým opovržením, byli denně biti a na oplátku ukřižováni. Je nutné úplné přehodnocení,“ dodal.
Ale panuje také skepse, včetně některých pro-Trumpových hlasů. Kevin Lynn z US Tech Workers, aktivistické skupiny pro Američany postižené outsourcingem, říká, že se obává, že by Silicon Valley mohlo tlačit na zvoleného prezidenta, aby zmírnil svou imigrační politiku.
Upozornil na Trumpovo červnové vystoupení v Sacksově „All-In Podcast“, vlivném diskusním fóru v Silicon Valley. Během rozhovoru Trump navrhl, aby absolventi vysokých škol bez občanství a dokonce i absolventi středních škol dostali zelené karty, které by americkým firmám dodávaly kvalifikované pracovníky.
„Skutečnost je taková, že pracovníky máme, jen jsme je jednoduše odřízli,“ uvedl Lynn pro Epoch Times s tím, že vízové programy, jako je O-1, již existují pro skutečně mimořádné imigranty. Jeho obavou je, aby vliv magnátů digitálního světa nepoškodil zájmy Američanů pracujících v oblasti moderních technologií.
„Všechno, co vidím, mě uklidňuje. Jenže to, co slyším, považuji za problematické,“ říká Lynn, ale dodává, že další kandidáti, včetně Stephena Millera, Toma Homana a chráněnce Roberta Lighthizera Jamiesona Greera, mu propůjčují větší důvěru v nastupující administrativu. „Musíte mu dát šanci. Koneckonců, ten chlap za nás schytal kulku,“ poukazuje na atentát na Trumpa v době jeho předvolební kampaně.
Spoustu vazeb
Seznam Trumpem jmenovaných lidí, kteří dříve pracovali pro technologický sektor nebo na něj mají úzké vazby, je dlouhý. Tyto výběry navazují na proces předání vlády, který údajně utvářelo mnoho lidí z oboru, včetně investora a bývalého zaměstnance PayPal Joea Lonsdaleho, bývalého hlavního poradce vlády pro technologie Michaela Kratsiose, Andreessena a dalších.
Jacob Helberg, Trumpův nominant na podtajemníka státu pro ekonomický růst, energetiku a životní prostředí, byl poradcem generálního ředitele firmy Palantir Alexe Karpa. Tuto společnost, která vyrábí obranný a zpravodajský software Palantir Gotham, založil také Thiel. Helberg je ženatý s Keithem Raboisem, dalším „mafiánem“ z PayPalu.
Jared Isaacman, vesmírný podnikatel a zakladatel platebního procesoru Shift4 Payments, je Trumpovým kandidátem na vedení NASA. Doug Burgum, pravděpodobný budoucí ministr vnitra a šéf nové Národní energetické rady, zahájil svou kariéru u Great Plains Software, firmy podnikového softwaru, kterou nakonec koupil Microsoft.
Předpokládaný náměstek ministra zdravotnictví a sociálních služeb Jim O’Neill spoluzaložil Thiel Fellowship, která financuje mladé podnikatele a další, kteří hledají alternativu k vysoké škole. Doricko z Rainmaker’s patřil k Thiel Fellowship také.
George Glass, Trumpův kandidát na velvyslance v Japonsku a bývalý velvyslanec v Portugalsku během Trumpova prvního funkčního období, spoluzaložil technologickou banku Pacific Crest Securities, aktivního upisovatele primární veřejné nabídky Facebooku.
Troy Edgar, kterého si Trump zvolil jako prvního náměstka ministra pro vnitřní bezpečnost, je v současné době výkonným ředitelem IBM.
Dokonce i lidé mimo svět počítačů mají vazby na pravicové digitální magnáty. Během projevu na National Conservatism Conference v roce 2021 Thiel popsal Jaye Bhattacharyu, který má vést National Institutes of Health, jako „dobrého přítele… z vysokoškolských studií na Stanfordu“.
Lynn z US Tech Workers podotýká, že doufá, že Trumpův přístup k americkému technologickému sektoru zvažuje národní bezpečnost. Cizí státní příslušníci, poznamenává, pracují na mnoha univerzitách a národních laboratořích.
„Tak se provádí přenos technologií. Nepotřebujete ani spoustu tajných operací, stačí si popovídat s cizinci pracujícími v těchto laboratořích,“ říká. Tato slabá místa se mohou vztahovat i na soukromé firmy zabývající se umělou inteligencí, které určují americké inovace v tomto sektoru, což je obava, kterou nastínil výzkumník AI Leopold Aschenbrenner ve svém krátkém „Situačním povědomí“.
Doricko však chválí koalici ze Silicon Valley, která se sjednotila za Trumpem. „Technologové jsou u moci, protože si zaslouží být u moci,“ domnívá se.
– ete –