Marina Zhang

18. 3. 2024

Dlouhodobé vystavení elektromagnetickým polím o frekvencích vyšších, než je spektrum viditelného světla, může vést k rakovině.

Toto je třetí část série článků „Elektromagnetické pole: Neviditelné nebezpečí“.

V tomto seriálu se budeme zabývat neviditelnými, ale všudypřítomnými elektromagnetickými poli, kterými je náš svět prosycen, od běžné domácí elektroniky až po 5G, a jejich možnými dopady na lidské zdraví.

S tím, jak se stále objevují záhadné případy mikrovlnného syndromu, rostou obavy ze škodlivosti záření vyzařovaného bezdrátovými sítěmi čtvrté (4G) a páté (5G) generace a dalšími elektromagnetickými poli (EMF). Mnoho lidí však neví, že EMF jsou základním prvkem, který naše tělo potřebuje, stejně jako vodu a vzduch.

Co přesně je elektromagnetické záření?

Elektromagnetické záření, známé také jako elektromagnetické pole nebo EMF, je spolu s gravitací, silnou jadernou silou a slabou jadernou silou jednou ze čtyř základních přírodních sil. Je to neviditelná „síla“, která existuje všude a je tvořena elektrickými náboji a magnetickými vlnami.

EMF zahrnují veškeré světlo a formy života (pdf). Také lidé vyzařují elektromagnetické záření, například teplo, které lze detekovat pomocí infračervených kamer.

Existují různé typy elektromagnetických polí.

EMF s frekvencemi nižšími než spektrum viditelného světla jsou neionizujícím zářením. Mezi tato EMF patří elektřina v elektrickém vedení, radiofrekvenční záření (včetně mikrovlnného záření) a infračervené záření.

Neionizující záření je obvykle považováno za bezpečné pro člověka, protože nedokáže odstranit elektrony z atomů a molekul, které tvoří buňky. Odstranění elektronů může poškodit DNA, což buňky ohrožuje rakovinou.

Na druhou stranu ionizující záření, tedy EMF s vyššími frekvencemi, má větší energii a elektrony odstranit dokáže. Patří mezi ně ultrafialové světlo, rentgenové záření a gama záření. Dlouhodobé vystavení těmto zářením může vést ke vzniku rakoviny.

Elektromagnetické spektrum. (The Epoch Times)

Škodlivé jiným způsobem

Z „bezpečných“ elektromagnetických polí výzkum naznačuje, že radiofrekvenční elektromagnetická pole – která často vytváří člověk – mohou mít nepříznivé účinky na zdraví i bez odstranění elektronů.

Radiofrekvenční EMF, které nejčastěji vyzařují telefony, Wi-Fi, chytrá elektronika, zařízení Bluetooth a televizory, ovlivňují vibrace nabitých částic v těle a způsobují změnu jejich trajektorií.

Emeritní profesor Martin Pall z Washingtonské státní univerzity tvrdí, že tato pole mohou měnit elektrické prostředí kolem napěťově řízených vápníkových kanálů na povrchu buněk. Tyto kanály se pak mohou otevřít a způsobit náhlý příliv vápenatých iontů.

To může vést k oxidačnímu stresu uvnitř buněk a způsobit poškození DNA, buněčné poškození, zánět, buněčnou smrt a další související patologie.

Pall tuto teorii předložil poté, co zjistil, že léky, které blokují tyto napěťově řízené vápníkové kanály, mohou také blokovat aktivitu EMF. Pozdější buněčné studie ukázaly, že EMF mohou inhibovataktivovat napěťově řízené vápníkové kanály, což by ovlivnilo ještě větší rozsah potenciálních buněčných aktivit.

Naproti tomu přirozená EMF, jako je oheň a světlo, vytvářejí především tepelné účinky a poškozují tělo teplem.

„Mluvíme o dvou téměř zcela odlišných věcech,“ řekl Pall.

Umělé vs. přirozené elektromagnetické pole

1. Umělá elektromagnetická pole jsou polarizovaná, mají silnější vliv

Polarizace je zásadním rozdílem mezi přirozenými a umělými elektromagnetickými poli.

Radiofrekvenční EMF jsou polarizovaná. Mohou mít výraznější biologický účinek, protože všechny jejich elektromagnetické vlny se šíří v jednotné orientaci.

„Chovají se v podstatě jako jeden objekt,“ vysvětlil Pall.

Naopak přirozeně se vyskytující EMF vyzařují nekoherentní energii, která se v podstatě vyruší. Například oheň vyzařuje teplo a světlo do všech směrů a rozděluje EMF rovnoměrně po celém svém okolí.

2. Přirozená EMF jsou pro tělo nezbytná, mohou mít léčivé účinky

Některá přírodní EMF mohou dokonce léčit lidské tělo.

Globální bleskové výboje vytvářejí v zemské atmosféře oscilující EMF, známé jako Schumannovy rezonance. Frekvence lidských mozkových vln je vysoce korelována se Schumannovými rezonancemi a bylo prokázáno, že terapie využívající tyto rezonance pomáhají při spánku. Někteří vědci mají podezření, že vesmírná nemoc (pdf), kterou astronauti zažívají ve vesmíru, může souviset právě s nedostatkem Schumannových rezonancí.

Sluneční světlo také generuje prospěšná EMF, jako je infračervené světlo, které zlepšuje funkci mitochondrií a pomáhá posilovat cirkadiánní rytmus.

„My [lidé] jsme vlastně elektromagnetické bytosti,“ řekla Epoch Times profesorka Magda Havasová z Trent University. „Stejně jako existují základní živiny, existují i základní frekvence, které potřebujeme.“ Lidské uši tyto pulsy neslyší, ale tělo na ně reaguje.

Terapeutické přístroje vysílající pulzní elektromagnetické pole, které napodobují přirozené pulzy, se používají k hojení kostí a zlepšení průtoku krve. Transkraniální stimulace mozku (TMS) je terapie, při které se v mozku uvolňují přechodné magnetické impulzy a která se používá k léčbě duševních onemocnění.

3. Telekomunikační EMF pulzují a způsobují poškození

Zatímco přirozená EMF uvolňují plynulé, kontinuální vlny, většina radiofrekvenčních vln je nepravidelná, pulzující a potenciálně škodlivá (některá radiofrekvenční EMF, například analogová rádia, vysílají kontinuální vlny, které jsou potenciálně méně škodlivé).

„Je to jako hluk versus hudba,“ řekla Havasová.

Studie o možných zdravotních problémech spojených s radary, které vysílají pulzující rádiové frekvence, se začaly objevovat v polovině 20. století. Jedna zpráva o vojenském personálu, který pracoval s radarem, zjistila, že tito lidé mají nižší hladinu cirkulujících imunitních buněk a známky poškození buněk a DNA.

Při náhodném a nadměrném vystavení radaru si vojenští pracovníci stěžují na bolesti hlavy, nevolnost, únavu, malátnost a bušení srdce, u nichž nelze jednoznačně určit, zda souvisejí s úzkostí.

Vystavení 2G, 3G, 4GWi-Fi je rovněž spojeno s oxidačním stresem, zánětem, poškozením buněk a jejich smrtí ve studiích na zvířatech a lidech (pdf).

Podle Havasové jsou tyto telekomunikace „jako poslech sbíječky“.

Pomocí impulsů přenášejí data do mobilních telefonů, zařízení s podporou Wi-Fi a zařízení Bluetooth. Protože tato zařízení musí neustále kontrolovat spojení s blízkými anténami, věžemi mobilních telefonů a směrovači Wi-Fi, jsou pulzující EMF vysílána 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Síla pulzů se může měnit v závislosti na telekomunikační aktivitě. Když jsou signály sítě slabé nebo když telefonujeme ve výtahu, síla impulzů se zvyšuje.

Silnější impulsy nemusí nutně znamenat větší poškození.

Studie prokázaly, že určitý rozsah intenzity vyvolává maximální biologické účinky,“ řekl Pall.

Čím více impulzů je však vysláno, tím vyšší je pravděpodobnost možných biologických účinků. Sítě s vyšší frekvencí, jako jsou 5G a 4G, produkují více impulzů než 3G a 2G.

Průmyslové normy jsou z biologického hlediska „irelevantní“

Podle současných průmyslových norem nesmí naše tělo překročit radiofrekvenční zátěž 1,6 wattu na kilogram, v průměru na jeden gram tkáně po dobu 30 minut. Tato bezpečnostní norma stanovená americkou Federální komisí pro komunikace (FCC) se od roku 1996 nezměnila.

Většina uživatelů chytrých telefonů však již tento každodenní bezpečnostní standard překračuje tím, že telefon nosí v kapse, v podprsence nebo ho během hovoru drží u ucha.

Pall navíc uvedl, že současná norma FCC, která zohledňuje průměrnou intenzitu po dobu několika minut, je pro biologii irelevantní.

Přestože určitá intenzita elektromagnetického pole může trvat jen nanosekundy, může mít významné biologické účinky, upozornil Pall. Vzhledem k této charakteristice je smysluplnější stanovit spíše vrcholy intenzity než průměrné hodnoty.

Je to jako tvrdit, že kulka není smrtelná, pokud její sílu zprůměrujete na půl hodiny, řekl.

„Přijdete na regulační úřad a řeknete: ‚Bojím se, že budu postřelen puškou velké ráže,‘“ uvedl Pall jako příklad, „a oni vám odpoví: ‚Toho se nemusíte bát. Protože když zprůměrujete síly působící na vaše tělo po dobu šesti minut nebo třiceti minut, průměrná intenzita se sníží o faktor 100 milionů nebo kolik, takže to nemůže nic udělat.‘“

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.