Petr Šváb

22. 2. 2025

Čínská vláda má způsoby, jak implantovat nepravdivé informace do diskursu v USA do té míry, že se stanou mainstreamem, uvedla nedávno FBI. Agentura tento fenomén označuje jako „praní špinavých informací“.

Týká se to především šíření nepravdivých informací online do té míry, že „je pak převezmou další mainstreamové weby ve snaze je legitimizovat“, řekl deníku Epoch Times mluvčí FBI v Los Angeles Field Office.

Podle Ronalda Rychlaka, profesora práva na University of Mississippi a odborníka na sovětské dezinformace, je praní špinavých informací učebnicovou součástí dezinformací používané komunistickým režimem v sovětském Rusku.

„Klíčovým prvkem dezinformací je, že musí pocházet ze spolehlivého zdroje,“ uvedl pro Epoch Times a dodal: „Není legitimní, pokud pocházejí od čínské komunistické vlády. Musí to být umístěno v novinách, se zdrojem, s osobou, kterou lidé uznávají jako legitimní.“

Skutečná dezinformační operace podle něj vyžaduje postupný proces. „Nemůžete prostě jít do The New York Times, The Washington Post nebo The Epoch Times nebo cokoli jiného a říct: ‚Tady je příběh. Zveřejněte to.‘ Musíte to mít z více zdrojů,“ vysvětluje.

Sověti často zaváděli nepravdivé informace prostřednictvím průmyslových zpravodajů, místních časopisů a novin ve Spojených státech, které byly vždy hladové po obsahu. „Dostanete to do šesti nebo sedmi různých zpravodajských kanálů. Brzy si to důvěryhodný zdroj nebo důvěryhodná osoba přečte na třech různých místech a zopakuje to,“ popsal prof. Rychlak.

„Tyto první příběhy by nedosáhly úrovně, kterou by sovětská zpravodajská služba považovala za dezinformaci, protože nebyly skutečně důvěryhodné nebo spolehlivé. Pokládali základy, aby se dostali na úroveň, kdy to lidé přijmou jako spolehlivé“ uvádí akademik.

Dalším krokem je postupné ovlivňování reportérů v hlavních zpravodajských médiích, aby se chytli na falešný narativ. „Reportér si může myslet, že je dobrý reportér, co prověřuje stopy, zkoumá věci. Neuvědomuje si, že někdo pokládá drobky, snaží se vás navést určitým směrem,“ vylíčil prof. Rychlak.

„Nechtějí, aby s nimi americký reportér, západní reportér spolupracoval. Chtějí, aby ve svém srdci věřili, že jsou dobrými novináři, kteří dělají správnou věc a přesně informují,“ řekl. To podle něj může zahrnovat kultivaci lidí po delší dobu s úmyslem učinit z nich vlivové agenty. „Je to dlouhá hra. Zasejete semínka, necháte je vyrůst, postavíte lidi do funkcí, necháte je vyrůst do seniornějších pozic,“ konstatuje prof. Rychlak.

Reportéři pořizují snímky kremelských hradeb z břehů řeky Moskvy v Moskvě v březnu 1947. (Roger Parry/AFP přes Getty Images)

Podle Nicholase Eftimiadese, veterána CIA, ministerstva zahraničí a Agentury obranného zpravodajství (DEI) a odborníka na zámořské operace čínského režimu, spadá praní špinavých informací mezi „skryté vlivové operace“.

„Dá se to kvantifikovat ve volených představitelích a dosazování volených úředníků s pročínskou politikou,“ řekl Epoch Times. Zajistit, aby manipulace zůstala oběti nedetekována cílem, je podle něj typické.

„Ve srovnání s námi, ve srovnání se Západem je to velmi sofistikované, velmi vypočítavé, velmi trpělivé a skutečně v tom odvádějí skvělou práci,“ myslí si Eftimiades. Podle něj je tato taktika zcela patrná, když američtí představitelé cestují do Číny, a čím významnější je cíl, tím sofistikovanější se operace stává, takže celá zkušenost jednotlivce působí přirozeně, přestože byla ve skutečnosti pečlivě naplánována.

„Ti, kteří operaci provádějí, pořádají schůzku se zástupci všech agentur, aby koordinovali návštěvu osoby v Číně a naplánovali, co mu ukážou, jaká sdělení chtějí předat a kdo si k němu sedne, aby se zapojil do konkrétních rozhovorů,“ řekl.

„A dělají to po celou dobu čtyř nebo pěti dnů, kdy tam daná osoba je, pečlivě zorganizují, co uvidí, co uslyší,“ pokračuje. Lidé, kteří jsou Komunistickou stranou Číny takto ovlivněni, se nakonec stanou jejími nevědomými pěšáky. „Určitě jste to viděli v akademickém prostředí. Mám na mysli lidi v akademii, kteří uvěří každému slovu, které jim Komunistická strana Číny řekne,“ řekl Eftimiades

Ronald J. Rychlak, profesor práv na University of Mississippi. (S laskavým svolením Ronalda J. Rychlaka)

Prof. Rychlak poznamenává, že praní špinavých informací je s internetem mnohem snazší. „Sociální sítě to posunuly na úplně jinou úroveň, kde si mohou snadno nastavit boty a mít tisíce zdánlivě různých zdrojů, které zveřejňují – možná ne slovo od slova stejný příběh, protože to by bylo příliš nápadné, ale zatraceně podobný – stejný základní výklad událostí,“ objasňuje a dodává: „V takové chvíli je pro lidi velmi snadné spadnout do pasti a přijmout to jako pravdu.“

Informace jako zbraň

Pro Sověty bylo primárním účelem dezinformací destabilizovat Spojené státy, řekl prof. Rychlak. Ale čínský režim používá stejnou taktiku pro různé účely, od manipulace s úředníky, aby podporovali politické postoje strany, až po útoky na nepřátele strany v zámoří.

Peking se zaměřuje především na čínské demokratické aktivisty, tibetské a ujgurské aktivisty, křesťany a praktikující Falun Gongu v zahraničí. Rozsah takových útoků se zdá být úměrný odolnosti proti infiltraci, podle Caseyho Fleminga, generálního ředitele BlackOps Partners a experta na kontrarozvědku.

„Falun Gong v tom opravdu odvedl dobrou práci, odvrátil infiltraci komunistické strany. A to je přesně důvod, proč je strana agresivně pronásleduje těmito metodami perzekuce na americké půdě,“ uvedl pro Epoch Times.

Nicholas Eftimiades, veterán CIA, ministerstva zahraničí a obranné zpravodajské agentury, 1. července 2022. (Snímek obrazovky přes Epoch Times, NTD)

Falun Gong, také známý jako Falun Dafa, je duchovní disciplína a meditační praxe s morálním učením založeným na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. Čínská vláda se rozhodla tuto praxi vymýtit v roce 1999 poté, co národní průzkumy ukázaly, že počet jejích stoupenců převyšuje počet členů Komunistické strany Číny. Na konci 90. let oficiální odhady uváděly počet praktikujících Falun Gongu asi 70 milionů.

Pokračující pronásledovací kampaň vedla k uvěznění milionů lidí, přičemž většina trpěla týráním a mučením a mnozí byli zabiti – často s orgány odebranými pro ziskový transplantační průmysl režimu.

Praktikující Falun Gongu v zámoří byli aktivní ve zvyšování povědomí o porušování lidských práv ze strany režimu. Straně se postavili také v kulturní oblasti, když založili uměleckou společnost Shen Yun Performing Arts, která po celém světě vystupuje s vychvalovaným představením klasického čínského tance pod heslem „Čína před komunismem“.

Během několika posledních let Shen Yun a Falun Gong obecně zažili ve Spojených státech neustálé obtěžování , včetně vyhrožování bombovými útoky, zastřelením, trollingem na sociálních sítích, vystupovaní pod jejich identitou, soudních sporů, mediálních očerňování a dokonce i fyzických útoků.

„Jsou pod neustálým tlakem, nonstop,“ konstatuje Eftimiades a dodává: „Je to víceúrovňová fronta, které jako Falun Gong vůči Číně čelí. Jak Eftimiades, tak Fleming uvedli, že popisování útočné kampaně jako „válčení“ není přehnané.

Strana vidí své vlivové operace jako součást své vojenské doktríny „neomezeného válčení“, podotýkají oba experti. Peking veřejně uznal svou doktrínu „tří válek“: psychologickou válku, válku o veřejné mínění a právní válku. Podle Eftimiadese ale existují důkazy o nejméně šesti nebo sedmi dalších oblastech, na které se čínský režim zaměřuje.

Dezinformace je „informační válka“, která je součástí „kognitivní války“, řekl Fleming.

I když ČKS agresivně buduje svou armádu po celá desetiletí, jejím „plánem je, že nikdy nebude muset jít do konvenční války“, domnívá se.

V Epoch Times jsme v prosinci 2024 uvedli, že čínský režim je stále aktivnější v právní válce neboli zneužívání práva k dosažení svých cílů. „Výzkumníci, majitelé podniků a akademici, kteří odhalují pravdu o čínské společnosti – ať už jde o stranické krádeže genomických dat, nucené práce nebo nekalé obchodní praktiky – se náhle ocitli uprostřed nesmyslných žalob,“ vysvětlil kongresman John Moolenaar, předseda Sněmovního výboru pro Komunistickou stranu Číny, během slyšení 20. září 2024.

Během několika posledních let jeden Američan s dlouholetými obchodními vazbami na Čínu opakovaně podával žaloby na závadné životní prostředí proti kampusu Shen Yun v severní části státu New York. Poslední byl zamítnut federálním soudcem v září 2024 na základě „předsudků“, což znamená, že už tento typ žaloby nemůže podat.

V červenci 2024 se dva čínští Američané – John Chen a Lin Feng – přiznali k vystupování jako agenti Pekingu poté, co se pokusili podplatit pracovníka daňového úřadu, aby zahájil fingované vyšetřování Shen Yun s cílem odebrat společnosti status neziskové organizace.

Lin řekl FBI, že on a Chen také sledovali komunitu Falun Gongu v Orange County v New Yorku, kde se nachází kampus Shen Yun, aby shromáždili informace pro enviromentální soudní spor, který měl podle soudních dokumentů zabránit růstu komunity Falun Gong v této oblasti.

Deník The New York Times publikoval za posledních šest měsíců nejméně 10 článků útočících na Shen Yun, přičemž v obviněních hrál ústřední roli bývalý umělec. V rozhovoru pro noviny reportérka Nicole Hong, hlavní autorka článků, řekla, že ona a její kolega Michael Rothfeld začali na článcích pracovat poté, co je oslovil „tipér“ s údajnými informacemi o „vnitřním fungování“ Shen Yunu a představil je bývalému umělci.

Mezitím si čínsko-americký YouTuber vychvaloval, že to byl on, kdo poskytl některé zdroje pro články. Podle nejméně tří informátorů z Komunistické strany Číny, kteří hovořili s Informačním centrem Falun Dafa, použil čínský režim stejného muže jako nástroj ve své pomlouvačné kampani proti Falun Gongu.

Tento muž učinil výhružné poznámky namířené proti personálu Shen Yun a v roce 2023 vydala FBI varování pro policii, že je „potenciálně ozbrojený a nebezpečný“ poté, co byl spatřen poblíž kampusu Shen Yun. Následně byl zatčen a obviněn z nelegálního držení střelných zbraní.

Jeden z informátorů ČKS poznamenal, že tento youtuber sám není agentem strany, ale že ho „kompletně využívá“ čínské ministerstvo státní bezpečnosti. „Pošle cokoliv, co mu poskytnou, možná ani netuší, že to pochází od strany. Agenti mu neprozradí svou identitu, ale on už je pěšákem strany,“ řekl informátor podle zprávy Informačního centra Falun Dafa.

„Špička ledovce“

Soudní dokumenty uvádějí, že po Chenově zatčení údajně řekl svému spoluvězni, že pracoval pro Úřad 610, speciální policejní úřad založeny v roce 1999 za účelem pronásledování Falun Gongu. Chen tvrdil, že čínský režim mu před desítkami let zaplatil 250 000 dolarů za emigraci do Spojených států a poté mu posílal 50 000 dolarů měsíčně.

Tyto částky pravděpodobně nejsou přehnané, myslí si Fleming. „Není to jen jednorázová situace. Jsou jich doslova stovky,“ řekl a dodal: „Míra infiltrace a podvracení ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británi, Austrálii je mimo chápání každého. … Tyto operace a sítě budují od 80. let.“

Chenův případ je pouze příkladem, kdy byl někdo skutečně dopaden. „Tohle je jen špička ledovce špionážních a vlivových operací po celých Spojených státech,“ uvedl Fleming.

„Vidíme to na zpravodajské straně,“ řekl a popsal, jak čínské hackerské skupiny, ať už soukromé nebo státní, zjišťují, o co má Komunistická strana Číny zájem, a proaktivně tyto informace hackují, aby je následně prodaly režimu. „Stává se z toho něco jako zpravodajský bazar, chcete-li,“ podotkl.

Fleming navíc poznamenal, že zpravodajské operace a snahy o ovlivňování jsou vzájemně propojené. „Mají rozsáhlé špionážní sítě, které dodávají informace jejich zpravodajské skupině. Zároveň ale využívají příchozí informace k vytváření dezinformací a manipulací s cílem destabilizovat USA, Velkou Británii, Kanadu, Austrálii a další země,“ vysvětlil.

Vzdělávejte se, oplácejte

Zmínka FBI o praní špinavých informací čínským režimem přispívá k rostoucímu povědomí o jeho činnosti na území USA a vede k razantnějším reakcím ze strany orgánů činných v trestním řízení.

„Věci se teď mění a USA se právě probouzejí,“ myslí si Eftimiades.

Podle Rychlaka je k účinné reakci potřeba změna myšlení. „Když přemýšlíme o zpravodajských operacích, máme tendenci si představovat lidi a nepřátele, kteří od nás kradou informace, kopírují naše data nebo získávají naše tajemství,“ řekl a doplnil: „Skutečný problém, ten větší a dlouhodobý, už od dob Sovětského svazu, spočívá v šíření nepravdivých informací.“

„Myslím, že naši zpravodajci, naše policejní složky, mezinárodní i národní úřady si začínají tento problém uvědomovat. Je to neuvěřitelně důležité,“ podotkl prof. Rychlak. Eftimiades a Fleming se shodují, že je třeba udělat mnohem více. „První věc, kterou potřebujeme, je celostátní strategie,“ řekl Eftimiades.

„Nemáme nic; nemáme žádný způsob, jak čelit skrytým vlivovým operacím [Čínské lidové republiky]. Ještě horší je, že jim ani nerozumíme. Naše vládní úřady jim nerozumí. Povědomí je potřeba šířit i na úroveň jednotlivých amerických států, protože tam strana působí, řekl Eftimiades.

„Musí existovat lepší [způsob podpory] politiků na federální a státní úrovni, aby skutečně chápali, s kým mají co do činění a jaké jsou jejich vztahy. Jinak jsme vydáni na milost a nemilost Číně,“ říká expert.

Například bylo běžné, že se američtí představitelé stýkali s různými čínskými krajanskými sdruženími, považovali je za pouhé styky s čínsko-americkou komunitou. Eftimiades však varuje, že takové skupiny jsou obvykle součástí vlivové sítě Sjednocené fronty Komunistické strany Číny.

Podle něj potřebují i americké firmy, aby je Washington podporoval při jednání s čínským režimem,

„Americké společnosti jsou vystaveny tlaku, který na ně čínský režim vyvíjí, aby podporovaly čínské politiky, nebo alespoň o nich mlčely. A nelze od nich očekávat, že se proti tomu samy postaví. Musí mít podporu vlády, aby dokázaly odolat nátlaku čínského režimu,“ domnívá se Eftimades.

Kapitol Spojených států 9. ledna 2025. Podle Nicholase Eftimiadese potřebují američtí politici pomoc s informacemi o podvratných činnostech čínské vlády. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Říká, že Washington musí být schopný odvety, ať už jde o reakci ekonomickou, politickou či jinou a musí do toho zapojit i své spojence. Změnit by se podle něj měla i legislativa, například zákon o registraci cizích agentů.

„Když byl zákon o registraci cizích agentů vytvořen, neexistovala online komunikace. Takže aby bylo možné stíhat, musí být tyto činy v současnosti spáchány na území Spojených států. To je prostě absurdní. Žijeme v online světě. Takže alespoň to se musí změnit,“ poznamenal.

Fleming závěrem řekl: „Pokud podporujete cizí ovlivňování, nebo za to přijímáte peníze, je to vlastizrada a čeká vás pobyt ve vězení. Jsme ve válečné situaci.“

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram