NTD News

23. 8. 2017

Známý čínský právník Kao Č‘-šeng, který byl poslední tři roky v domácím vězení, 13. srpna náhle zmizel ze svého domu. Od 15. srpna nemáme žádné zprávy o jeho pobytu.

Kaova manželka Keng Che, která žije v USA, potvrdila Kaovo zmizení televizi NTD. Keng uvedla, že se 13. srpna snažila manželovi dovolat, ale dovolat se nebylo možné. Nakonec se dovolala jeho staršímu bratrovi Kao Cheeovi, který ji informoval, že Kao ráno zmizel.

„Kaův bratr šel kolem osmé hodiny ráno ke Kaovi domů, aby ho zavolal na snídani. Několikrát na Kaa volal, ale Kao nevycházel z pokoje. Jeho bratr tedy vešel do jeho pokoje a viděl, že tam nikdo není. V devět hodin ráno to oznámil policii. Místní policie se vydala do nedalekých hor a všude Kaa hledala,“ řekl Keng reportérovi televize NTD.

Keng uvedl, že od té doby o Kaovi nemáme žádné zprávy. Pokoušela se také dovolat Kaovu bratrovi, ale od té doby se jí také nedaří dovolat.

„Když jsem se to dozvěděla, cítila jsem se velmi vystresovaná. Žiji v USA už více než osm let. Přestože žiji ve svobodné zemi, necítím se uvolněně a svobodně. Od té doby, co byl Kao před třemi lety propuštěn domů z vězení, mu čínská komunistická strana nedovolila jít k zubaři, aby si nechal spravit zuby. Nyní mu vypadaly téměř všechny zuby. Kdykoli vidím jídlo, vzpomenu si na jeho zuby. Vůbec se necítím dobře,“ řekla žena oceňovaného čínského advokáta.

Kao Č‘-šeng: (vlevo) ve své kanceláři v Pekingu 2. listopadu 2005 (Verna Yu/AFP/Getty Images). (vpravo) fotografie z roku 2017 (šířená aktivisty v Číně).

Kaovi se po letech mučení viklají a bolí ho zuby. Keng říká, že si matně vzpomíná, že s Kaem naposledy mluvila 11. srpna.

Řekla, že komunistická strana nikdy nepřestala její rodinu v Číně pronásledovat. Čínští úředníci zabavili její rodině průkazy totožnosti. Mají zakázáno opustit své rodné město. Bojí se zavolat své rodině, protože by to pro ně mohlo skončit pronásledováním.

Kao zmizel týden poté, co poskytl exkulsivní rozhovor televizi NTD.

Sedmého srpna řekl telefonicky televizi NTD, že všichni v Číně ztratili svobodu a žijí jako ve vězení.

„V Číně je 1,3 miliardy lidí v domácím vězení, nejen já. Pro lidskou přirozenost, lidská práva, lidskost a hlas nebes je to vězení. Mým největším přáním je změnit tento zlý systém, aby Číňané mohli žít normální život a Čína se opět stala normální civilizací,“ řekl Kao televizi NTD.

Kao zmizel před podzimním 19. sjezdem strany, který je pro stranu vždy velmi citlivým obdobím.

Od chvály k mučení

Kao byl kdysi čínským ministerstvem spravedlnosti zařazen mezi deset nejlepších právníků. S křesťanem Kaem začal komunistický režim špatně zacházet, když začal poskytovat právní pomoc praktikujícím Falun Gongu, jedné z největších duchovních skupin pronásledovaných v Číně.

Archivní foto, právník zabývající se lidskými právy Kao Č‘-šeng v místě svého rodiště. (The Epoch Times)

Čínské bezpečnostní složky začaly Kaa sledovat poté, co napsal otevřené dopisy nejvyšším čínským vládním představitelům, v nichž odsoudil pronásledování Falun Gongu. V roce 2006 byl oficiálně uvězněn.

Kao strávil následujících osm let ve vězení, kde byl mučen stejným způsobem jako praktikující Falun Gongu – včetně spánkové deprivace, brutálního bití a úderů elektrickým obuškem.

V roce 2014 byl z vězení propuštěn, ale ve své domovské provincii Šen-si byl umístěn do domácího vězení. Kvůli neustálému pronásledování uprchla Kaova manželka Keng Che s jejich dvěma dětmi v roce 2009 z Číny. Od té doby žijí v USA.

Překlad: Marianna Petková

Související témata

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.