Česká společnost ornitologická (ČSO) upozornila, že další domácí zvíře se ve volné přírodě otrávilo prudkým jedem – karbofuranem. Otrávená návnada byla položena na cestě poblíž vinohradu u Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Analýza potvrdila otravu prudkým jedem karbofuran, jehož držení je v celé EU zakázané od roku 2008.

Případ se stal veřejně známým poté, co majitel otrávené fenky Bambi sdílel informace na sociální síti Facebook, aby upozornil na nebezpečí. 

„Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily zhruba po necelé jedné hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed karbofuran,“ napsal na Facebook majitel fenky Jakub Konečný.

Na místo vyjela psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká, která se specializuje na vyhledávání otrávených návnad v terénu.

muchy rozklad
Velké množství mrtvého hmyzu v blízkosti návnady značí prudký jed. (Foto: Jakub Konečný)

„Žádnou další návnadu jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezení na oběti nebo v její blízkosti,“ vysvětluje Hlubocká.

Laboratorní analýza poté skutečně prokázala, že štěně otrávil karbofuran

Hlubocká upozorňuje, že oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice. 

„Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. V loňském roce se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky,“ říká Hlubocká.

Oblast na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje patří k dlouhodobě nejproblematičtějším v republice. 

Psovodka dodává, že kromě fenky border kolie se policie nyní zabývá hned několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. 

„Zda jde o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes  sociální sítě,“ vysvěluje Hlubocká.

Opakované případy trávení zná ČSO i z dalších míst v republice.

Psovodka Klára Hlubocká společně se psy Samem a Victorym tato místa pravidelně kontroluje a také navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, nejčastěji však na ohlášení občanů.