Milan Kajínek

25. 3. 2020

Někteří vládní činitelé a autority oslavují totalitní praktiky čínského režimu a pokoušejí se je zobrazit jako „účinný způsob“ jak razantně bojovat s epidemií koronaviru. Úplně tím ale opomíjejí fakt, že to byly právě totalitní praktiky, které zapříčinily jeho nekontrolované šíření po celé Číně a následné rozšíření z Číny do celého světa.

Totalitní praktiky stály u zárodku zkázy, jak by tedy mohly být považovány za „účinný lék“?

Tato absurdní vize oslavování člověka, který hasí to, co sám zapálil, ukazuje na neinformovanost a nedostatečný přehled nad časovou posloupností událostí, které proběhly v Číně od prosince roku 2019.

Pokud by čínský režim nezatajoval existenci viru a začínající epidemii po dobu šesti týdnů, nezatýkal ty, kteří se pokoušeli na nebezpečí upozornit, nemusela se situace rozvinout do bodu v jakém je dnes.

Pokud si projdeme retrospektivu událostí, můžeme se pokusit vynést rozumné soudy a závěry.

Retrospektiva (některých) událostí

O jakých totalitních praktikách je zde řeč? Jedná se o takzvané „udržování sociální stability“, což zjednodušeně řečeno znamenající, co nejméně problémů pro vládnoucí režim komunistické strany. Jedná se v pravém slova smyslu o „stabilní udržování absolutní moci“.

Webový projekt Axios zveřejnil časovou osu, která zachycuje průběh šíření koronaviru v Číně v počátečním období, a jak se tamní úřady snažily informace co nejdéle držet v tajnosti.

10. prosinec 2019: Wej Kuej-síň, první známý pacient s onemocněním Covid-19, začíná pociťovat příznaky.

16. prosinec 2019: pacienta přijímají do nemocnice ve městě Wu-chanu s oboustrannou infekcí plic. Pracovníci nemocnice zjišťují, že pracoval na místním trhu se zvířaty.

27. prosinec 2019: zdravotnické úřady ve Wu-chanu už vědí, že nemoc způsobuje nový koronavirus.

30. prosinec 2019: ředitelka Wu-chanské centrální nemocnice I Fen zveřejňuje informace o novém koronaviru na sociální síti Wech. Dostává za to pokárání a úřady jí nařizují, aby informace o nákaze nerozšiřovala.

30. prosinec 2019: lékař z Wu-chanu, pan Li Wen-liang, také informuje Číňany na síti Wech. Upozorňuje, že nový koronavirus je podobný SARSu. Úřady následně lékaře předvolají k výslechu a zakazují mu šířit informace. (Li Wen-liang o pět týdnů později na Covid-19 zemřel.)

31. prosinec 2019: Čína informuje Světovou zdravotnickou organizaci o případech neznámého onemocnění.

1. leden 2020: Policejní výslech dalších osmi lékařů, kteří informovali o novém koronaviru.

1. leden 2020: Úředník v provincii Chu-pej (pozn. jejímž hlavním městem je Wu-chan,) nařizuje laboratořím, kterým se již podařilo identifikovat základní parametry viru, aby netestovaly další vzorky a ty stávající zničily.

9. leden 2020: Čína oznamuje, že zmapovala genom nového viru. Ve skutečnosti se to čínským vědcům podařilo již o týden dříve, informaci však nemohli zveřejnit.

13. leden 2020: První potvrzený případ nákazy za hranicemi Číny v Thajsku.

18. leden 2020: Oslavy čínského nového roku. Ve Wu-chanu se na slavnostní hostině sejdou desetitisíce lidí.

19. leden 2020: Peking do Wu-chan posílá epidemiology.

23. leden 2020: Karanténa. Wu-chan a tři další města jsou zcela izolována. Wu-chan v tomto čase opouští asi pět milionů lidí, které na onemocnění Covid-19 nebyli testováni.

Umlčeni

Represivní postupy čínského režimu proti takzvaným „fámám“, které měly podle komunistické strany ohrožovat „stabilitu“, vedly k tomu, že nový virus a jeho nebezpečnost nebyli včas rozpoznány a nebyla zavedena bezpečnostní opatření. Díky tomu se mohl rychle rozšířit po celé Číně a do celého světa.

Bylo možné minimalizovat rozsah epidemie?

Březnová studie univerzity v Southamptonu ukázala, že pokud by čínský režim zakročil dříve, mohl virus porazit už v zárodku.

Studie uvádí, že kdyby Peking zakročil o jeden týden dříve, případů nákazy by bylo o 66 procent méně. Pokud by začal situaci řešit o dva týdny dříve, počet nakažených by klesl o 86 procent.

V případě, že by čínský režim nečekal tři týdny, ale konal hned, nakažených by bylo o 95 procent méně, což by výrazně snížilo riziko šíření nákazy za hranice Číny, ukazuje studie.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…