Ilene Eng

14. 6. 2020

Vědci v nedávné studii zjistili, že děti, které byly očkovány v rané fázi svého života, vykazovaly více zdravotních problémů než jejich neočkovaní vrstevníci.

Peer-review studie srovnávala zdravotní výsledky dvou tisíc očkovaných a neočkovaných nemluvňat a dětí ve Spojených státech narozených mezi listopadem 2005 a červnem 2015.

Studie zjistila, že u očkovaných dětí panovala v pozdějších fázích vývoje vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou vývojová opoždění, astma, infekce ucha a gastrointestinální poruchy.

Hlavní autor studie, profesor Brian Hooker, který působí na Simpson University v Kalifornii, se s Epoch Times podělil o svá zjištění.

Profesor Hooker hledal dětské pacienty, kteří od narození důsledně docházeli k pediatrovi. Asi 69 procent z nich bylo očkováno a 31 procent nebylo.

„Měli jsme všechny jejich porodní záznamy, měli jsme všechny jejich očkovací záznamy z prvního roku života a pak jsme měli všechny jejich následné prohlídky až ke konečnému termínu studie, což bylo červen 2018,“ popisuje profesor.

Vědci zkoumali očkované a neočkované děti ve věku 6, 12, 18 a 24 měsíců. Výsledky ukázaly, že při zvyšujícím se datu vakcinace byla u očkovaných dětí až čtyřnásobně větší pravděpodobnost, že budou mít astma, a  panovala u nich větší pravděpodobnost vývojových opoždění.

V případě brzkého očkování byly významné gastrointestinální poruchy u šestiměsíčních dětí. Větší část očkování, které Středisko pro kontrolu chorob doporučuje, je směřována do prvního roku života. Podle profesora Hookera je to na tak malé jedince hodně.

Motivace pro studii

Když jsme se zeptali, co profesora Hookera ke studii inspirovalo, uvedl, že jeho 22letý syn byl vakcínou poškozen, když mu bylo 15 měsíců.

„Nekomunikuje verbálně, jeho vývoj je silně opožděný a má některé problémy, které jsme tu zkoumali, konkrétně vývojová opoždění a gastrointestinální poruchy,“ říká Hooker.

Při bližším zkoumání objevil, že v lékařské praxi nikdy nebylo provedeno přímé srovnání očkovaných versus neočkovaných dětí a jejich zdravotní výsledky. Profesor doufá, že svým výzkumem povzbudí další studie v této oblasti.

„Rád bych viděl více takovýchto studií, abychom to mohli takříkajíc poskládat dohromady a uvidět: máme tu kauzalitu? Máme tu příčinný vztah? Pak se můžeme pohnout dál a lékaři pak mohou začít doporučovat, jak by se dalo rozplánování očkování pozměnit tak, abychom děti očkovali bezpečně, ochránili je před nakažlivými chorobami, ale také abychom se vyhnuli některým z těchto chronických onemocnění,“ míní profesor Hooker.

On sám není proti očkování, ale upozorňuje, že každé dítě je jiné, a tím pádem bude každé dítě reagovat na očkování rozdílně. Proto je Hooker proti plošným očkovacím programům, které neberou v potaz odlišnosti jednotlivých ratolestí.

Studie došla k závěru, že sice existuje vzájemný vztah mezi zdravím a očkováním u nemluvňat, ale to ještě neznamená, že tam musí být kauzalita. Doporučuje proto další výzkum.

Přeloženo z originálního článku americké redakce The Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.