Koupíte si v obchodě karton vajec v dobré víře, že podporujete slušný chov nosnic, zaplatíte –⁠ a netušíte, že jste právě byli podvedeni. Domů do ledničky si totiž uložíte vejce od slepic zavřených v klecích, a zatímco jste zaplatili za slušnější chov nosnic.

Podle spolku OBRAZ zjistili Reportéři České televize, že čeští drůbežáři klamou spotřebitele.

Videa ze dvou českých drůbežářských závodů ukazují, že dochází k záměrnému míchání vajec od slepic chovaných v klecích a na podestýlce.

O čem se v reportáži dozvíte? Že nás drůbežáři celou dobu tahají za nos a byznys s vejci je jedna velká lumpárna. Jde o opravdu skandální odhalení, které nemá obdoby. Už nebude jiná cesta, než klecové chovy zakázat. Však uvidíte…“ upozorňuje Marek Voršilka ze spolku.

Někteří čeští drůbežáři obcházejí legislativu, která jim ukládá značit vajíčka číslicí podle způsobu chovu slepic. Jako podestýlková vejce označují v některých případech i ta z klecí.

Vejce klecová jsou tak klamavě označována jako podestýlková, díky čemuž je mohou drůbežáři prodávat za vyšší cenu. Zjištění přichází v době, kdy poslanci právě rozhodují o budoucnosti klecových chovů slepic v Česku.

Poslanci se zabývají návrhem zákona, který by mohl zcela zakázat klecový chov slepic na území České republiky od roku 2027. Legislativní návrh již prošel druhým čtením, a poslanci tak o jeho definitivním schválení, nebo zamítnutí budou hlasovat pravděpodobně už tento pátek.