Spoluzakladatelka Black Lives Matter Global Network, Patrisse Cullorsová, v pátečním rozhovoru s Jakem Tapperem na CNN řekla, že: „naším cílem je sesazení Trumpa“. V jiném rozhovoru pro TRNN před pěti lety uvedla, že hnutí má ideologický rámec, a že ona sama je vyškolenou marxistkou.

Na adresu amerického prezidenta v pořadu CNN také řekla, že „nejen, že by Trump neměl být v úřadu v listopadu [myšleno znovuzvolení za prezidenta], ale měl by hned rezignovat“.

V rozhovoru se Tapper aktivistky zeptal, jak by charakterizovala síly, které teď otřásají americkou společností následkem smrti George Floyda při jeho neslavném zadržování policií.

„Rozhodně jsme uprostřed kulturní změny a nemění se jen srdce a postoje,“ řekla Cullorsová. „Vidíme, jak se mění celá policejní oddělení, městské rady, představitelé krajů, guvernéři, národní vláda, je snaha o obtížnější a nadějnější konverzaci kolem nových představ o veřejné bezpečnosti,“ dodala.

Frieze Project Artist Patrisse Cullors X Summit X Cultured Magazine Dinner At Ardor At The West Hollywood EDITION
Patrisse Cullorsová na společenské akci ve West Hollywoodu, 13. února 2020. (Tommaso Boddi / Getty Images for The West Hollywood EDITION)

Floydova smrt dala nový impuls policejní reformě, něčemu, o čem ministr spravedlnosti W. Barr říká, že se už roky děje. Barr ale zároveň odmítá názory, že americké instituce jsou „systematicky rasistické“.

„Je nesporné, že se udělal pokrok,“ říká Barr na konto reforem národních institucí a dodává: „V největších městech v zemi máme generaci policejních šéfů, jež jsou Afro-Američané, a jsou pevně oddaní rovné spravedlnosti a férovým pravidlům.“

V některých případech se poklidné protesty volající po změnách, jako třeba po reformě trestního práva, postupně proměňují ve výtržnosti, které pak vyvolávají kritiku aktivistických skupin a odhalují, že mají hlubší politické motivy než jen změnu postoje společnosti k rasismu či minoritním skupinám.

Terry Turchie, bývalý ředitel FBI pro boj s terorismem, řekl pro Sky News Australia, že hnutí Black Lives Matter se velmi podobá straně Black Panther, která působila v USA v šedesátých letech. Popsal ji jako „marxisticko-maoisticko-leninistickou organizací“, jejímž cílem byla „celková transformace – dvě velmi důležitá slova – celková transformace vlády USA a Ameriky“.

V rozhovoru pro The Real News Network před pěti lety Cullorsová o Black Lives Matter řekla, že „ve skutečnosti máme ideologický rámec“, a dodala, že ona a další na organizační úrovní jsou „vyškolení marxisté“ (cca 6:50 – 7:15 ve videu).

Turchie o protestech řekl, že pohltily části Ameriky. „Dnes se díváme na třetí revoluci. O tu druhou se pokusili šedesátých a sedmdesátých letech. Nyní si myslí, že to můžou uskutečnit.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.