Tom Ozimek

22. 6. 2020

Spoluzakladatelka Black Lives Matter Global Network, Patrisse Cullorsová, v pátečním rozhovoru s Jakem Tapperem na CNN řekla, že: „naším cílem je sesazení Trumpa“. V jiném rozhovoru pro TRNN před pěti lety uvedla, že hnutí má ideologický rámec, a že ona sama je vyškolenou marxistkou.

Na adresu amerického prezidenta v pořadu CNN také řekla, že „nejen, že by Trump neměl být v úřadu v listopadu [myšleno znovuzvolení za prezidenta], ale měl by hned rezignovat“.

V rozhovoru se Tapper aktivistky zeptal, jak by charakterizovala síly, které teď otřásají americkou společností následkem smrti George Floyda při jeho neslavném zadržování policií.

„Rozhodně jsme uprostřed kulturní změny a nemění se jen srdce a postoje,“ řekla Cullorsová. „Vidíme, jak se mění celá policejní oddělení, městské rady, představitelé krajů, guvernéři, národní vláda, je snaha o obtížnější a nadějnější konverzaci kolem nových představ o veřejné bezpečnosti,“ dodala.

Frieze Project Artist Patrisse Cullors X Summit X Cultured Magazine Dinner At Ardor At The West Hollywood EDITION
Patrisse Cullorsová na společenské akci ve West Hollywoodu, 13. února 2020. (Tommaso Boddi / Getty Images for The West Hollywood EDITION)

Floydova smrt dala nový impuls policejní reformě, něčemu, o čem ministr spravedlnosti W. Barr říká, že se už roky děje. Barr ale zároveň odmítá názory, že americké instituce jsou „systematicky rasistické“.

„Je nesporné, že se udělal pokrok,“ říká Barr na konto reforem národních institucí a dodává: „V největších městech v zemi máme generaci policejních šéfů, jež jsou Afro-Američané, a jsou pevně oddaní rovné spravedlnosti a férovým pravidlům.“

V některých případech se poklidné protesty volající po změnách, jako třeba po reformě trestního práva, postupně proměňují ve výtržnosti, které pak vyvolávají kritiku aktivistických skupin a odhalují, že mají hlubší politické motivy než jen změnu postoje společnosti k rasismu či minoritním skupinám.

Terry Turchie, bývalý ředitel FBI pro boj s terorismem, řekl pro Sky News Australia, že hnutí Black Lives Matter se velmi podobá straně Black Panther, která působila v USA v šedesátých letech. Popsal ji jako „marxisticko-maoisticko-leninistickou organizací“, jejímž cílem byla „celková transformace – dvě velmi důležitá slova – celková transformace vlády USA a Ameriky“.

V rozhovoru pro The Real News Network před pěti lety Cullorsová o Black Lives Matter řekla, že „ve skutečnosti máme ideologický rámec“, a dodala, že ona a další na organizační úrovní jsou „vyškolení marxisté“ (cca 6:50 – 7:15 ve videu).

Turchie o protestech řekl, že pohltily části Ameriky. „Dnes se díváme na třetí revoluci. O tu druhou se pokusili šedesátých a sedmdesátých letech. Nyní si myslí, že to můžou uskutečnit.“

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.