Gq Pan

15. 6. 2020

Vysoká hudební škola v Bostonu, Berklee College of Music, uvedla, že „hluboce lituje“ toho, že otevřela školní toalety pro policisty, kteří poblíž hlídkovali při protestu Black Lives Matter.

Ředitel školy, Roger Brown, který má svůj úřad opustit příští rok, napsal v omluvném dopise určeném školní komunitě, že vpustit policisty dovnitř vyvolalo u studentů „pocity útlaku, umlčování a marginalizace“.

Policisté, kteří školní toalety použili, hlídkovali 31. května na jedné z křižovatek poblíž kampusu školy a vpustit dovnitř údajně nebylo oficiální rozhodnutí školy, nýbrž neformální svolení učiněné na místě.

„Od mnoha z vás jsme se osobně i prostřednictvím sociálních sítí dozvěděli, že vás to svolení urazilo a rozzlobilo, zejména s ohledem na to, že prostory momentálně nejsou otevřeny pro studenty a členy naší komunity,“ píše se v dopise.

Ředitel školy ujistil studenty, že pustit policisty na školní toaletu neznamená, že by škola nepodporovala Black Lives Matter, a prohlásil, že „už se to nikdy v budoucnu nestane“.

Dopis se na sociálních sítích setkal také s kritikou, například od konzervativního filmaře Dineshe D’Souzy.

„A koho Berklee College of Music zavolá, až ji obklíčí výtržníci a začnou ji podpalovat?“ napsal D’Souza na Twitteru.

Omluva školy přichází v čase, kdy primátor Bostonu, Marty Walsh, oznámil plán přerozdělit 12 milionů dolarů, tj. 20 procent z rozpočtu policie na práci přesčas v roce 2021, mezi jiné programy, například zdravotnictví.

Volání po snižování rozpočtu pro policii se ozývá zejména od demokratů, zatímco republikáni tento krok spíše nezastávají. Například republikánský guvernér státu Massachusetts se vyslovil, že spíše než de-financování policejních složek vítá vytvoření certifikačních procesů, které by vedly k větší transparentnosti a trestnímu stíhání obviněných policistů.

Přeloženo z anglického originálu naší newyorské redakce.

Související témata