Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 000 žáků a téměř 149 000 zaměstnanců škol ohledně nákazy koronavirem. Pozitivních případů byly pouhé stovky, uvedl úřad v tiskové zprávě. Podruhé budou školáci i pracovníci škol testováni ve čtvrtek.

Testování dětí ve školách antigenními testy a střídání prezenční výuky s učením na dálku po týdnech byly podmínkou pro to, aby se děti z prvního stupně základních škol mohly od pondělí vrátit do tříd.

„Nízké číslo zachycených pozitivních případů naznačuje, že dosavadní opatření měla smysl. Žáci přišli do škol z domácností, kde bylo riziko nákazy minimální,“ uvedla k tomu pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle kritiků mohou být ale malé počty zachycených nakažených důsledkem nepřesných testů.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger už v pátek připustil, že přesnější než antigenní sady jsou testy metodou PCR, které se zpracovávají v laboratoři. Postupně by je tak měla laboratorní metoda nahradit.

Na hodnocení výsledků je podle statistiků příliš brzy. „Pro celkové vyhodnocení záchytů bude nutné vyčkat na uzavření dat minimálně za celý týden. Samotný efekt škol se může projevit nejdříve za deset dní,“ sdělil k tomu řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Zdroj: ČTK