Ivan Pentchoukov

25. 5. 2021

Americký prezident Joe Biden v pondělí nařídil své vládě, aby připravila možnosti potrestání despotického režimu Běloruska za přesměrování letu Ryanairu za účelem zadržení aktivistického novináře.

„Vítám zprávy o tom, že EU volá po cílených ekonomických sankcích a dalších opatřeních. Požádal jsem svůj tým o navržení náležitých opatření vůči těm, co za to nesou zodpovědnost, v úzké spolupráci s EU a dalšími spojenci, partnery a mezinárodními organizacemi,“ uvedl Biden.

Ryanair sdělil, že v neděli běloruští letoví kontroloři řekli posádce letadla, jež bylo nad územím Běloruska, že letadlo je v ohrožení bombového útoku, a přikázali jim přistát. U letadla se objevila stíhačka MiG-29 a doprovázela jej k přistání jako bezostyšná ukázka moci Lukašenka, který vládne zemi železnou pěstí již přes 25 let.

Běloruské úřady poté zatkly šestadvacetiletého bojovníka za lidská práva, novináře a předního kritika Lukašenka. Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni vyvedli z letadla krátce po přistání. Místo jejich odvedení bylo do pondělí neznámé.

Let Ryanairu FR4978, mířící z řeckých Atén, poté pokračoval do cílové destinace, hlavního litevského města Vilnius.

Biden krok Běloruska odsoudil a připojil se k mezinárodní výzvě pro vyšetření incidentu a propuštění Prataseviče.

„Nucené odklonění komerčního letu Ryanairu Běloruskem, letu mezi dvěma členskými státy EU a následné přistání a zatčení Ramana Prataseviče, běloruského novináře cestujícího do zahraničí, jsou přímou urážkou mezinárodních norem,“ řekl americký prezident.

„Spojené státy v nejvyšší možné míře odsuzují odklonění letadla a následné nucené přistání a zatčení pana Prataseviče. Tento pobuřující incident a video, ve kterém byl pan Pratasevič natočený zřejmě pod nátlakem, jsou hanebnými útoky jak na politický disent, tak na svobodu tisku.“

EU se v pondělí shodla na uvalení sankcí vůči Bělorusku zákazu letů jejich aerolinek nad územím EU či využíváním letišť unie.

„Nebudeme tolerovat že někdo se pokouší hrát ruskou ruletu s životy nevinných civilistů,“ řekl Charles Michel, předseda Evropské rady.

Americký poradce národní bezpečnosti Jake Sullivan ostře odsoudil zatčení Prataseviče v telefonátu s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou. Ve svém souhrnném stanovisku vydaném Bílým domem Sullivan vyvozuje, že Bělorusko bude bráno na zodpovědnost.

„Pan Sullivan se odvolal na požadavek USA za okamžité propuštění pana Prataseviče a všech politických vězňů v Bělorusku a stejně tak za uspořádání svobodných a férových voleb za dohledu OSCE k vyřešení současné krize,“ uvádí se ve stanovisku. „A na závěr pan Sullivan jasně uvedl, že USA v koordinaci s EU a dalšími spojenci a partnery budou brát Lukašenkův režim k zodpovědnosti.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.