ČTK

2. 1. 2024

Zvýrazňování rtů, zmenšování nosů a brad či změny tvaru očí nejsou jen záležitostí moderních filtrů na sociálních sítích, jako jsou Instagram nebo TikTok. Zapomenuté tváře odhalují pod nánosy barvy a uměle zjemněných rysů i restaurátoři historických obrazů, a to už minimálně od dob pozdní renesance, píše server BBC.

Patrně nejstarší známou retuší je portrét Isabelly Medicejské, pocházející ze stejnojmenného mocného italského rodu. Skutečné rysy její tváře na obrazu z roku 1574 někdo přemaloval natolik důkladně, že muzeum umění v americkém Pittsburghu ani netušilo, že má její podobiznu ve své sbírce. Odborníci obraz přezkoumali až v roce 2014, kdy byl v instituci odhalen padělek v případě portrétu Eleonory Toledské, Isabelliny matky.

Zatímco z přemalovaného Isabellina obrazu na experty s nepřítomným výrazem a krotkým úsměvem shlížela mladičká žena s bezchybnou pletí a jemným nosíkem, radiologická analýza odhalila opravdovou, a mnohem víc lidskou Isabellu Medicejskou – starší, bledou, s lehce hákovitým nosem, vyšším čelem, silnějšíma rukama a s kruhy pod očima. Z obrazu zmizelo také několik symbolů, které představovaly kajícnost ženy, kterou podle historiků patrně uškrtil její manžel kvůli klevetám, že udržovala poměr s jeho bratrancem.

Další případ falšování krásy odhalili restaurátoři z anglické organizace English Heritage letos v listopadu při čištění portrétu Diany Cecilové, pravnučky jednoho z nejbližších přátel anglické královny Alžběty I. Cecilová, která žila v první polovině 17. století, byla ve své době považována za výjimečnou krasavici, přesto její vzhled nevyhovoval pozdějším ideálům, píše BBC. Pozdější retušování posunulo kadeře Cecilové níže do čela a přifouklo jí rty.

Úpravy se ale výlučně netýkaly jen žen, poznamenává BBC, a dopouštěli se jich i sami autoři původních portrétů. Nedávné restaurování portrétu obchodníka Dericha Borna z roku 1533 od oslavovaného německo-švýcarského umělce Hanse Holbeina mladšího ukázalo, že malíř zkrášlovací techniky využil přímo na svém díle, ke kterému se opakovaně vracel a prováděl další a další úpravy. V porovnání s původním portrétem, jak ho odborníci uviděli na rentgenu, má nový Derich Born pevnější a intenzivnější pohled ve tváři plné ostře řezaných rysů.

Přečtěte si také

(Nejen) o byznysu s probiotiky a vlivu české kuchyně na střevní mikroflóru s vyznamenanou profesorkou
(Nejen) o byznysu s probiotiky a vlivu české kuchyně na střevní mikroflóru s vyznamenanou profesorkou

Velký rozhovor o mikrobiomu s prof. MUDr. Helenou Tlaskalovou-Hogenovou, DrSc. z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

S Vadimem Petrovem o „kauze“ s evidencí tvůrců obsahu, možném zrušení RRTV a cenzuře
S Vadimem Petrovem o „kauze“ s evidencí tvůrců obsahu, možném zrušení RRTV a cenzuře

S Vadimem Petrovem jsme si povídali o nedávno zažehnuté diskuzi, kterou vyvolala tisková zpráva RRTV, vyzývající influencery na sociálních sítích k registraci. Dostalo se i na možnost zrušení rady, cenzuru či ceny za svobodu projevu SOSP.

Dosluhující americký prezident Biden omilostnil svého syna Huntera
Dosluhující americký prezident Biden omilostnil svého syna Huntera

Dosluhující americký prezident Joe Biden v neděli omilostnil svého syna Huntera v případech nelegálního získání zbraně a daňových deliktů.

Nevítané spojenectví Ruska a Severní Koreje
Nevítané spojenectví Ruska a Severní Koreje

Severokorejský test zakázaných raket a vyslání vojsk na Ukrajinu přitahují nežádoucí pozornost směrem k Pekingu a hrozí, že na něj budou uvaleny druhotné sankce. Právě tomu se však Komunistická strana Číny a Xi Jinping chtějí vzhledem k problémům čínské ekonomiky vyhnout.

Fotograf zachytil úchvatné bouřkové vlny, z nichž jedna připomíná Poseidona s korunou na hlavě
Fotograf zachytil úchvatné bouřkové vlny, z nichž jedna připomíná Poseidona s korunou na hlavě

Francouzský fotograf Mathieu Rivrin zachycuje úchvatné snímky oceánu u břehů Bretaně. Jeho vášeň pro bouřkové vlny a tyrkysové vody vedla k epickým fotografiím, včetně vlny připomínající Poseidona.