ČTK

13. 1. 2024

Vládní Piráty povede další dva roky vicepremiér Ivan Bartoš. Ve druhém kole předsednické volby dnes získal podporu celostátního fóra. Proti němu v Brně kandidovala europoslankyně Markéta Gregorová, podle které to byla férová bitva. Bartoš novinářům po vyhlášení výsledků neřekl, koho by si přál za místopředsedy, konstatoval pouze, že kandidátek je víc než mužských uchazečů. Byl by rád, aby to odrážel i výsledek hlasování o zbytku vedení strany.

Bartoš po zvolení poděkoval za podporu, nebere ji za automatickou, jen “za dredy a vyřídilku”. Připomněl také to, že letos a příští rok čekají zemi důležité volby. Cílem je Česko jako svobodná, tolerantní, demokratická a nejen digitálně propojená společnost, řekl Bartoš. Ve zbytku vládního mandátu by se podle něj měli Piráti věnovat dlouhodobě opomíjeným tématům jako jsou bydlení, digitalizace, podpora mladých, podpora školského systému či osekávání byrokracie.

Uvnitř strany by se chtěl s ohledem na její “stárnutí” věnovat tomu, aby se vyrovnávaly možnosti podílet se na chodu Pirátů mezi těmi, kteří jsou a mohou být neustále on-line, a těmi, kdo se musí věnovat rodině či jiným aktivitám. Je podle něj třeba vytvořit kanál, kde budou mít všichni Piráti stejnou šanci uplatnit své dovednosti. Zasazovat se chce i o to, aby Piráti zůstali důvěryhodnou stranou.

“Jsme strana, která razí liberální, proevropskou politiku,” uvedl Bartoš. Chce, aby strana dále pracovala ve prospěch občanů. Věří, že ekonomika a životní úroveň v Česku se letos odrazí ode dna.

Bartoš se domnívá, že vládní angažmá Pirátů má smysl, chce v pětikoalici dále prosazovat pirátská témata. Připustil, že Piráti by museli z vlády odejít, kdyby docházelo k omezování lidských svobod nebo kdyby se vládní politika měla “vychylovat opačným směrem do nějakého temna”. Jako příklad uvedl případné ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. “Ale nejdříve bychom se o tu věc samozřejmě servali,” zdůraznil.

Třiačtyřicetiletý Bartoš je poslanec, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj. Piráty vedl v letech 2009 až 2014, znovu je v čele od roku 2016. V prvním kole volby dnes získal 569 hlasů, Gregorová 455. Ve druhém kole měl Bartoš 556 hlasů, Gregorová 300.

Gregorová dnešní volbu označila za reklamu na vnitrostranickou demokracii. Slíbila, že stejnou energii, kterou vynaložila na kandidaturu na předsedkyni, bude dále vynakládat ve prospěch strany. “Věřím, že jako hlavní ekonomicky i politicky liberální strana na české mapě budeme dál ukazovat svůj smysl pro transparentnost a poctivou práci a že takto společně dosáhneme dalších milníků,” řekla Gregorová.

Fiala blahopřál Bartošovi, Jurečka má rozhodnutí Pirátů za dobrou zprávu vládě

Koaliční partneři popřáli Ivanu Bartošovi k obhajobě mandátu. Premiér a předseda ODS Petr Fiala na síti X napsal, že se těší na další společnou práci s Piráty. Vicepremiér a předseda lidovců Marian Jurečka označil rozhodnutí Pirátů na stejné platformě za dobrou zprávu pro stabilitu a funkčnost vládní koalice. Mnoho úspěchů Bartošovi popřála i předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. “V době sílícího populismu a extremismu je důležité, že demokratické strany jsou schopny efektivně spolupracovat v zájmu naší země,” konstatovala na adresu Pirátů.

“Blahopřeji Ivanu Bartošovi k obhajobě pozice předsedy Pirátské strany. Těším se na další společnou práci pro naši zemi a její občany,” uvedl Fiala.

“Beru to jako dobrou zprávu pro stabilitu a funkčnost vládní koalice. Přestože se s Piráty neshodneme na všem, daří se nám společně najít dobrá kompromisní řešení u řady důležitých rozhodnutí,” napsal Jurečka na sociálních sítích. Použil podobná slova jako premiér při dopolední osobní zdravici Pirátům v Brně.

Na sociální síti Bartošovi k obhajobě mandátu přáli i místopředseda lidovců Petr Hladík a šéf sněmovní frakce KDU-ČSL Marek Výborný či europoslankyně ODS Veronika Vrecionová.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.