4. 8. 2024

Pro mnoho lidí je auto hned po bydlení nejdražším nákupem. Proto je důležité hledat způsoby, jak z něj získat co nejvíce let a kilometrů.

Podle údajů společnosti Cebia si Češi nechávají vozidlo přibližně osm let, přičemž průměrné stáří vozidel v České republice je 16 a půl roku. To potvrzuje zpráva spotřebitelské organizace Consumer Reports, která uvádí, že automobily by měly vydržet 320 000 km, ne-li více.

Lauren Fixová, moderátorka kanálu Car Coach Reports na YouTube a spolumoderátorka kanálu His Turn Her Turn na YouTube, řekla deníku Epoch Times na otázku, jak zajistit co nejdelší životnost jakéhokoli vozidla, následující: „Nejlepší způsob, jak z auta získat více kilometrů, je, že když se něco rozbije, nečekat s opravou.“ Fixová by to měla vědět – s auty začala pracovat už v 10 letech, v 16 letech závodila a dokonce se stala televizní automobilovou expertkou.

„Umět si práci udělat sám nebo najít dobrého mechanika je nutností,“ řekla.

Jak již bylo řečeno, zde je 11 věcí, které Fixová doporučuje provádět pravidelně, aby vaše auto vydrželo co nejdéle.

Měňte provozní kapaliny

Na otázku, kde by měl majitel vozu začít, poradila: „Výměna všech provozních kapalin v případě potřeby a dodržování plánu údržby jsou nejdůležitější součástí udržení dlouhé životnosti jakéhokoli vozidla.”

Mezi nejdůležitější kapaliny, které je třeba sledovat a udržovat doplněné, patří kapalina automatické převodovky, chladicí kapalina, kapalina posilovače řízení a brzdová kapalina. Důležitou kapalinou je také kapalina diferenciálu, která se však málokdy vyčerpá a není snadné ji zkontrolovat bez vozidla na zvedáku. Nedostatek některé z těchto kapalin může vést k poškození a nákladným opravám.

U některých vozidel se při nízkém stavu některého z nich zobrazí výstražná kontrolka, zatímco u jiných je musí majitel kontrolovat ručně. Informace o tom, jak často je třeba je měnit, najdete v návodu k obsluze vozidla.

Nejméně jednou za měsíc nebo po dlouhé jízdě zkontrolujte všechny kapaliny ve vozidle a podle potřeby je doplňte nebo vyměňte. (Kinek00/ Envato)

Udržujte exteriér v čistotě

Ne všechna údržba vyžaduje použití klíčů. Fixová řekla: „Začněte tím, co vidíte nejčastěji: exteriérem. Nejjednodušší způsob, jak udržet vozidlo v co nejlepším stavu, je jednou týdně ho umýt mýdlem na auto. Nikdy nepoužívejte mýdlo na nádobí, protože to zbavuje vůz veškerého vosku a může vysušit lak.“ Varovala také před automatickými myčkami, protože mohou poškodit lak a zachytit střešní nosiče.

Místo toho doporučuje ruční mytí, protože je to „nejlepší volba, když to počasí dovolí“. Na mytí exteriéru však v zimě nešetřete.

„V chladném podnebí,“ řekla, „se někdy silnice odmrazují solí, solankou nebo chloridem hořečnatým, které jsou korozivní pro kovy a je třeba je co nejdříve odstranit.“

Používejte každý měsíc vosk

Své vozidlo můžete navoskovat lešticími prostředky, které se běžně prodávají v obchodech.

Jakmile je exteriér čistý, pokračujte v údržbě voskováním. „Jednou za měsíc naneste kvalitní vrstvu pastového vosku, který je skvělou ochranou,“ řekla Fixová. „Pokud chcete investovat více, používáme na všech našich vozidlech keramický nátěr a ochranu laku. Je to sice drahé, ale lak bude vypadat jako nový, pokud ho budete udržovat v čistotě pomocí vhodných produktů.“

Alternativou je teflonové leštidlo, které se snadněji aplikuje, je levnější a nevyžaduje speciální čisticí prostředky, přičemž poskytuje dlouhodobou ochranu a lesk.

Použití ochranného laku je víc než jen dodání lesku; pomáhá chránit lak tím, že odpuzuje UV záření, špinavou vodu a bláto. (borodai/ Envato)

Udržujte ho zakryté

Nejúčinnějším způsobem ochrany exteriéru vozu je nechat ho v garáži, ale pro mnohé to nemusí být možné. Další nejlepší možností je kvalitní potah na auto, který poskytuje ochranu před škodlivým UV zářením a také před prachem a ptačím trusem.

Potah chrání vůz před sluncem a ptačím trusem, který může způsobit předčasné stárnutí laku, a zároveň udržuje interiér vozu chladnější a méně náchylný k poškození vlivem tepla. (aowsakornprapat/ Envato)

Čištění interiéru

Udržování čistoty interiéru se dlouhodobě vyplatí. Špína, rozlité tekutiny a celkové opotřebení se podepisují na sedadlech, kobercích, čalounění stropu, palubní desce a všech ostatních povrchových plochách. Fixová varuje před čištěním interiéru vozu domácími prostředky, protože ty mohou poškodit vinylové nebo kožené povrchy. Místo toho doporučuje používat specializované čisticí prostředky.

„Pokud máte sedadla, palubní desku, výplně dveří a loketní opěrky z pravé kůže, používejte čisticí prostředek na kůži a pravidelně aplikujte přípravek určený speciálně pro kůži,“ radí. „Na kožené povrchy automobilů nepoužívejte přípravky na bázi čpavku, jinak se vysuší a mohou popraskat.“

Promazávejte motor

Fixová se dále věnovala části vozidla, která ho udržuje v chodu: motoru.

„Srdcem každého auta je motor a jeho krví je olej. Ve svých vozidlech používám raději plně syntetické oleje,“ řekla. „I když stojí o něco více, mazání je podle mého názoru lepší. V porovnání s tradičními oleji mají syntetické kapaliny o něco lepší spotřebu paliva, což pomáhá kompenzovat jejich vyšší cenu.“

Měňte olej podle doporučení v návodu k obsluze a řešte to okamžitě, pokud se na přístrojové desce vozu rozsvítí kontrolka nízkého stavu oleje. Některá vozidla umožňují kontrolu hladiny oleje prostřednictvím palubního diagnostického systému, zatímco jiná vyžadují, aby vozidlo stálo na rovném povrchu, motor byl vypnutý, nechal se trochu vychladnout a hladina oleje se zkontrolovala pomocí tradiční měrky.

Fixová varovala před přidáním příliš velkého množství oleje. „Nikdy nepřekračujte doporučené množství motorového oleje uvedené v návodu k obsluze vozidla. V tomto případě může být příliš mnoho dobré věci – motorového oleje – pro motor velmi škodlivé,“ řekla.

Zapište si do kalendáře pravidelnou výměnu oleje a naplánujte si také výměnu filtrů a zapalovacích svíček.

Provádějte diagnostiku

Pravidelně je čistěte přípravkem na kůži.

Každý měsíc pečlivě kontrolujte vůz zvenku i zevnitř, abyste mohli rychle odstranit problémy, než se vymknou kontrole.

„Pokud chcete, aby vám auto vydrželo, je tu ještě jedna kontrolka, které musíte věnovat pozornost – světélko kontrolky motoru,“ řekla Fixová deníku Epoch Times. „Nemyslete si, že ji můžete ignorovat a ona prostě zhasne; to není dobrý nápad, protože nevíte, co signalizuje. Investujte do základního palubního diagnostického nástroje, tzv. skeneru OBD. Ty lze pořídit již za 1000 korun.“

Když se rozsvítí kontrolka motoru, zapojte OBD skener do portu – který je obvykle pod přístrojovou deskou a volantem – a stiskněte tlačítko „read“, abyste získali kód. Poté zadejte číslo kódu do internetového vyhledávače a zjistěte problém. Kódy mohou být drobné, například P0457, který označuje uvolněné víčko nádrže, nebo P0300, který signalizuje špatné zapalování válců.

Investujte do multimetru a čtečky kódů palubní diagnostiky (OBD), která vám pomůže identifikovat problémy s motorem a odstranit potíže s elektrickým zařízením. (Me 3645 Studio/Getty Images)

Majitelé s většími mechanickými sklony mohou zvážit použití pokročilého diagnostického systému podobného tomu, který používají prodejci automobilů. Tyto systémy, jejichž cena se pohybuje od vyšších tisíců korun do několika desítek tisíc, jsou buď samostatné jednotky, nebo využívají software nahraný do přenosného počítače. V obou případech jsou připojeny k portu OBD vozidla a umožňují přístup k velmi podrobným údajům o stavu vozidla, které by jinak bylo obtížné diagnostikovat, například uvolněné lanko indikátoru opotřebení brzd na určitém kole.

I když se majitel rozhodne nechat práci provést profesionálním autotechnikem, díky použití diagnostického počítače má jistotu, že šlo o nutnou opravu.

Přestože si mnoho majitelů vozů rádo dělá většinu údržby samo, někdy je lepší obrátit se při složitých opravách nebo modernizaci na vyškoleného a zkušeného technika. (mstandret/ Envato)

Kontrola elektrického systému

Kromě péče o motor doporučuje Fixová sledovat také elektrický systém.

„Elektrický systém vozidla obvykle vydrží roky,“ řekla. „Chcete-li jej chránit, vyhýbejte se zaplaveným silnicím a podnikněte kroky, abyste do garáže nepustili hlodavce. Voda může způsobit zkrat nebo korozi. Krysy a myši někdy žvýkají elektroinstalaci, protože jim její obaly chutnají sladce.“

Aby se z malého problému nestal větší, provádějte jednou měsíčně rychlou vizuální kontrolu a zkontrolujte, zda nedošlo ke korozi a okousání vodičů.

Sledujte převodovku

Převodovka je další částí vozidla, která tvrdě pracuje a musí být řádně udržována.

„Převodovka vozidla přenáší výkon z motoru na kola a je snadné ji považovat za samozřejmost,“ řekla. „Pokud máte s převodovkou problémy, jako je nepravidelné řazení, zápach spáleniny nebo potíže s řazením, je třeba ji odvézt k odborníkovi, protože tato část vozu může být nad síly většiny majitelů.“

Existuje však několik věcí, které může majitel udělat, například udržovat hladinu kapaliny doplněnou a dodržovat doporučený servisní plán.

Rychlá identifikace a oprava mechanických problémů vás může zachránit před poruchou na silnici. (urbazon/Getty Images)

Neignorujte odpružení

Odpružení vozidla a související součásti začnou časem vykazovat známky opotřebení při jízdě po nerovných silnicích.

„Pokud se jízda stává nadměrně houpavou nebo drsnou, nebo si všimnete problémů s ovladatelností při jízdě rovně nebo v zatáčce, jedná se o varovné signály, které byste neměli ignorovat,“ řekla Fixová. „Zkontrolujte součásti odpružení vozu, od pružin přes tlumiče až po vzpěry, nebo jej odvezte k důvěryhodnému mechanikovi, aby je opravil.“

Informace o tom, kdy je třeba naplánovat nebo provést opravy součástí systému odpružení, naleznete v návodu k obsluze vozidla. (thananit_s/ Envato)

Propláchněte brzdovou kapalinu

Aby auto správně fungovalo, musí umět zastavit.

„Brzdy jsou nejdůležitějším bezpečnostním prvkem, který nikdy nepřehlédněte,“ řekla. „Ujistěte se, že každé dva roky propláchnete brzdovou kapalinu, což je vlastně docela snadný úkol, pokud máte správné nářadí, a sledujte opotřebení brzdových destiček a dávejte pozor na pískání, které signalizuje opotřebení kotoučů. To vše vám zajistí větší bezpečnost na silnici.“

Nejlepší způsob, jak zajistit delší životnost vozu? Dopřejte mu trochu času a věnujte pozornost tomu, co vám říká.

ete

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram