Centrum Locika pořádá dnes, v den Světového dne prevence týrání a zneužívání dětí, akci Bubnovačka, která má poukázat na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Podle nich je bubnování symbolickým projevem hlasu týraných dětí, které jsou pro společnost často neviditelné.
„Dejme hlas těm, které neslyšíme. Každé dítě má právo na lásku, ne na rány. Nepřehlížejme. Nemlčme. Netolerujme. Pojďme dnes společně všem dětským obětem domácího násilí říct, že jsme tu pro ně a že je v tom nenecháme,“ sdílí na účtu X Policie ČR.
Do akce se může zapojit kdokoli: jednotlivci, rodiny, školy, instituce, sportovní kluby nebo firmy. Jediné, co je potřeba, je vyplnit přihlášku, udělat si fotku nebo natočit video, jak bubnujete (na cokoli, co máte po ruce) a sdílet v den Bubnovačky na sociálních sítích:
- Ve Facebookové události Bubnovačka 2024: Bubnuj, aby bylo děti slyšet
- Na Instagramu a označte @centrumlocika a #Bubnovacka2024
- Na Twitteru a označte označte @centrumlocika a #Bubnovacka2024, uvádí centrum.
Podle organizátorů se do bubnování v minulých letech zapojilo okolo 95 tisíc lidí. Letošní ročník „bubnuje“ pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla.
Proč je důležité na násilí upozorňovat
„Protože v ČR je zasaženo násilím v rodině zhruba 14 % dětí. Každý může mít ve svém okolí děti nebo celé rodiny, které se s takovou situací potýkají. S násilím se můžeme vypořádat pouze tak, že ho nebudeme bagatelizovat, ignorovat, považovat za něco, co se nás netýká. Účastí v Bubnovačce dáváte jasně najevo, že násilí do výchovy a do života dětí nepatří,“ vysvětluje centrum Locika.
Mezi osobnostmi, které akci podpořily minulý rok, byl například prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva Pavlová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti), zpěvák Radek Banga nebo náměstkyně primátora hl. města Prahy Alexandra Udženija (ODS).
A kde všude se bubnovalo v roce 2023?
Akce Bubnovačka se koná v rámci osvětové akce Týdne za dětství bez násilí, který probíhá od 18. – 25. listopadu. Cílem osvěty je šířit povědomí o ochraně dětí před násilím v rodině.
„Pokud děti vychováme v atmosféře respektu a ukážeme jim vzor zdravých vztahů, můžeme přerušit koloběh násilí, který se často dědí z generace na generaci. Tím dáváme dětem šanci vyrůst ve světě, kde se budou cítit chráněné, a přispíváme ke společnosti, kde násilí nemá místo,“ uvádějí organizátoři.