Velké petrochemické společnosti jako BP, Shell či Equinor ustupují od svých plánů na rozvoj nízkouhlíkových zdrojů energie a vrací se k tradičním formám podnikání. Důvod je prostý.
Ambiciózní plány britské ropné společnosti BP ustupují tvrdé realitě. Od roku 2020 vykazuje chabé ekonomické výsledky, cena akcií padá, a nadnárodní gigant se proto rozhodl, že se zbaví zbytečných aktiv.
Britská společnost se nyní snaží vrátit ke svým kořenům jako velký hráč na poli ropy a zemního plynu. Generální ředitel Murray Auchincloss tváří v tvář tlaku investorů začátkem roku slíbil, že korporaci učiní „jednodušší, s větším zaměřením a vyšší hodnotou“.
V rámci své snahy o zlepšení výkonu a zvýšení návratnosti plánuje šéf BP investovat miliardy dolarů do nových těžeb ropy a zemního plynu, například na americkém pobřeží Mexického zálivu a na Středním východě, informuje Reuters.
Zároveň společnost utlumuje nízkoemisní operace. Zastavila 18 vodíkových projektů, který byly v rané fázi, na polovinu osekala vodíkový tým v Londýně a oznámila plány na prodej větrných a solárních zařízení.
Energetickou transformaci omezují také dva další giganti v oboru, britský Shell a norský Equinor, kteří omezují vzletné klimatické plány ze začátku tohoto desetiletí, podotýká Reuters.
Za změnou postoje stojí podle agentury dvě hlavní události: „energetický šok z ruské invaze na Ukrajinu a pokles ziskovosti obnovitelných zdrojů, zejména větrných elektráren na moři, kvůli spirálovitě narůstajícím nákladům, problémům s dodavatelskými řetězci a technickým potížím“.
Společnost Shell omezuje své nízkouhlíkové operace v oblasti větrných elektráren na moři a vodíku, stáhla se z energetických trhů v Evropě i Číně a slevila ze svých klimatických závazků pro redukci uhlíku na rok 2030. Reuters uvádí, že podle nejmenovaných zdrojů Shell hledá kupce pro australskou společnost Select Carbon, která se specializuje na kompenzaci uhlíkových emisí.
Korporace se zkrátka zbavuje těch nejméně výdělečných aktiv. Opět se tak děje v reakci na tlak investorů, kteří chtějí vysokou návratnost. A tu momentálně vidí v ropě a zemním plynu.
Norský státní podnik Equinor, který je od války na Ukrajině hlavním evropským dodavatelem zemního plynu a stanovil si cíl stát se do roku 2050 bezemisní společností, své transformační plány také reviduje.
Podle Reuters chystá zrušení několika zelených projektů, které jsou v rané fázi, a zaměřuje se na pokročilejší projekty větrné energie na moři. V reakci na žádost o komentář Equinor uvedl, že se přizpůsobuje realitě trhu.
Obnovitelným zdrojům však nedávají ropní a plynoví giganti vale úplně. Zaměřují se nicméně na ty, které mají větší potenciál rychlého výdělku, například biopaliva, píše Reuters.