Darren Taylor

9. 1. 2025

Kartel Sinaloa využívá Jihoafrickou republiku jako bránu na kontinent, kde má zřízeny základny pro výrobu fentanylu, uvádí policejní orgány.

JOHANNESBURG – Mexická skupina organizovaného zločinu obviněná z podněcování fentanylové krize ve Spojených státech teď přesunula výrobu smrtící drogy do Afriky, uvádí místní i mezinárodní donucovací orgány. 

Kartel Sinaloa si podle nich zvolil Jihoafrickou republiku (JAR) za hlavní operační základnu především kvůli jejím silným obchodním vazbám na Čínu. V Číně se vyrábí chemické látky používané k výrobě syntetického opioidu.

„V této fázi není pro fentanyl v Africe velký trh, takže velká část této drogy, která se vyrábí v ilegálních laboratořích na kontinentu, se pašuje do Spojených států, největšího trhu s fentanylem na světě,“ říká generálporučík Godfrey Lebeya, šéf jednotky The Hawks (Jestřábi), přední policejní vyšetřovací jednotky v JAR. 

Dle statistiky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zabilo předávkování drogami od roku 2021 odhadem 400 tisíc Američanů. Většina případů přitom připadá na fentanyl. Ten se legálně předepisuje na silnou bolest pro onkologické a jiné pacienty, ale zločinci kopírují jeho chemické složení v laboratořích a pak ho na černém trhu prodávají jako prášek, který se nasává nosem, kouří nebo se z něj dělají pilulky, které vypadají jako legitimní opioidy na předpis, uvádí zpráva amerického Úřadu pro potírání drog. 

Toto analgetikum je 50krát silnější než heroin a 100krát silnější než morfin a už dva miligramy mohou zabít. 

Lebeya vysvětil Epoch Times, že jihoafričtí „obchodníci s drogami a gangy napojené na kartel Sinaloa“ testují místní trhy s narkotiky. „Fentanyl se už rozhodně dostal do hledáčku překupníků. Víme to, protože zatýkáme podezřelé, kteří ho mají v držení, a říkají nám: ,Chceme zjistit, jestli Jihoafričané dostanou chuť na fentanyl.‘“

„Je to velmi znepokojivé, protože vidíme rozsah americké krize a nechceme, aby naše země šla stejnou cestou,“ říká policista. Zároveň přiznává, že je třeba být realistický a připustit, že podobná tragédie se může zopakovat i v JAR. „Fentanyl je mnohem levnější než ostatní drogy kolující v Jižní Africe, jako je kokain a heroin, a Mexičané, kteří v Americe řídí užívání fentanylu, jsou nyní na naší půdě.“

V červenci podnikli Jestřábi razii na „drogovou superlaboratoř“, jak to později označili. Zařízení bylo v provozu v provincii Limpopo na severu JAR, kde zabavili velké množství metamfetaminu, malé množství fentanylu a asi 230 kilogramů chemikálií používaných k výrobě obou drog.

Stěna „Tváře fentanylu“ zobrazuje fotografie Američanů, kteří zemřeli na předávkování fentanylem. Snímky jsou vystaveny v centrále Úřadu pro potírání drog v Arlingtonu ve státě Virginia, 13. července 2022. (Agnes Bun / AFP přes Getty Images)

Při akci byli zadrženi 57letý jihoafrický farmář Roelof Botha a tři mexičtí občané. Všichni teď čekají na soud. Obviněni jsou z výroby, obchodu a držení narkotik a praní špinavých peněz. „Pořád ještě vyslýcháme ty chlápky z Mexika. Moc sdílní nejsou, ale mezinárodní partneři nám poskytli informace, že tito muži pracují pro kartel Sinaloa,“ svěřuje se Lebeya. 

Lufuno Sadikiová, docentka kriminologie na University of Cape Town, uvedla pro Epoch Times, že pro Mexičany je „snadné splynout s místními obyvateli“, protože vypadají velmi podobně jako smíšené rasy Jihoafričanů. „Vypadá to, jako by se Mexičané, většinou z kartelu Sinaloa, propojovali s místními gangy a ukazovali jim, jak na to,” konstatuje akademička a dodává: „Výměnou za to Jihoafričané představí chlapy z kartelu důvěryhodným kontaktům v kriminálním podzemí a zkorumpovaným úředníkům.“

[JAR] má velký objem obchodu s Čínou a zločinci ukrývají chemikálie používané k výrobě krystalického pervitinu a fentanylu v kontejnerech z Číny. 

profesor Anthony Minnaar, University of Limpopo 

Podle profesora Anthonyho Minnaara, experta na řízení bezpečnostních rizik z University of Limpopo, přitahuje JAR skupiny organizovaného zločinu z několika důvodů. „Je to nejbohatší ekonomika kontinentu s bankovním systémem, který je mezinárodně propojený, ale má díry. Země má dobře zavedené vlastní drogové trhy a velké množství gangů pašujících drogy,“ míní profesor Minnaar. 

„JAR také nabízí pravidelné letecké spojení do Střední a Jižní Ameriky a její přístavy denně navštěvují plavidla registrovaná v Mexiku. Pak má velký objem obchodu s Čínou a zločinci ukrývají chemikálie používané k výrobě krystalického pervitinu a fentanylu v kontejnerech pocházejících z Číny. Jihoafrická republika má také vysokou míru korupce úředníků,“ vyjmenovává výhody své země profesor Minnaar. 

Profesor Francois Steyn, vedoucí katedry kriminologie na University of the Free State, řekl Epoch Times, že kartel Sinaloa je „pravděpodobně v JAR déle, než si myslíme“, možná déle než deset let. „Důkazy o tom sbíráme až nyní, protože naše systémy se za posledních zhruba pět let zlepšily a také se zlepšila naše spolupráce s americkými donucovacími orgány,“ vysvětluje. 

Policista mexického státu Sinaloa pomáhá 4. června 2019 demontovat jednu ze tří tajných laboratoří, které vyrábějí nelegální syntetické drogy, zejména metamfetamin, v mexickém městě El Dorado. (Rashide Frias / AFP prostřednictvím Getty Images)

V září 2022 zadrželi úředníci Americké celní a pohraniční stráže v Louisville v Kentucky balíček odeslaný z JAR obsahující dostatek kokainu a fentanylu k zabití 220 tisíc lidí. „Ten fentanyl musel být vyroben v JAR nebo někde jinde v Africe. Pokud tomu tak nebylo, i tak je jasné, že JAR je využívána jako prostředník k tomu, aby se fentanyl a další narkotika dostaly na americký trh a další trhy,“ líčí profesor Steyn. 

V lednu 2024 našla policie pervitin a fentanyl v hodnotě 37 milionů randů (asi 1,98 milionu dolarů) ukryté v ozdobách v kontejneru na mezinárodním letišti OR Tambo v Johannesburgu. Zásilka směřovala na Nový Zéland.

Fentanyl je hlavní příčinou úmrtí Američanů ve věku 18 až 49 let. 

Obžaloba uvedla, že fentanyl je hlavní příčinou úmrtí Američanů ve věku od 18 do 49 let. V jednom období umíralo denně v USA na předávkování syntetickými opioidy, včetně fentanylu, průměrně 97 lidí . 

Smrtelná dávka fentanylu je dva miligramy, přibližně množství na špičce této tužky. (S laskavým svolením DEA)

Podle Národního hodnocení drogových hrozeb z roku 2024, které vydává Úřad pro potírání drog (DEA) jsou kartely Sinaloa a Jalisco hlavními a nejnebezpečnějšími zločineckými organizacemi v Mexiku. Zprávy DEA v posledních letech poukazují na to, že kartel Sinaloa „vyváží“ své „zkušenosti s tajnými laboratořemi do Afriky“. 

Pokud chceme zastavit zločin, musíme dát stranou politiku a ignorovat úzké vztahy vlády s Pekingem.

profesor Francois Steyn, vedoucí katedry kriminologie, University of the Free State

Podle hodnocení provozují kartely Sinaloa a Jalisco „rozsáhlé globální dodavatelské řetězce, od prekurzorových chemikálií po výrobní zařízení, a řídí spletitou síť konspirátorů, která zahrnuje mezinárodní přepravce, přeshraniční dopravce, zkorumpované úředníky, stavitele tunelů, fiktivní firmy, osoby, které perou špinavé peníze a další.“ 

Podle profesora Minnaara je „skvělé“, že Jihoafrická republika „zasahuje“ proti výrobě fentanylu, ale „musí se také snažit zastavit tok prekurzorových chemikálií“ z Číny do země. „Výrobu pervitinu a fentanylu nezastavíme zatčením několika Mexičanů. Toho můžeme dosáhnout pouze legislativou, která přísně omezí dovoz chemikálií z Číny,“ říká. 

Zabavený kontraband v podobě přibližně 47 tisíc barevných pilulek fentanylu, 186 tisíc modrých pilulek fentanylu a tří kilogramů metamfetaminu. Drogy objevili 3. září 2022 příslušníci americké celní a pohraniční stráže při hraniční kontrole v Nogales v Arizoně na americko-mexické hranici. Drogy byly ukryté v podlaze vozidla. (Americká celní a pohraniční stráž)

To je však „ošidné“, poznamenává profesor Steyn, protože Čína je největším obchodním partnerem JAR. „Pokud chceme zastavit zločin, musíme dát politiku stranou a ignorovat úzké vztahy vlády s Pekingem. Musíme riskovat, že urazíme Peking, jinak se v tomto boji nikam rychle nedostaneme,“ myslí si. Podle něj by si politici jeho země měli vzít příklad z USA. 

Tamní vláda zasáhla proti dovozu chemikálií z Číny. V říjnu 2024 Bidenova administrativa obvinila osm chemických společností a osm zaměstnanců sídlících v Číně z pokusu o distribuci syntetických opioidů a chemických prekurzorů používaných k výrobě drog.

„Globální dodavatelský řetězec fentanylu, který končí smrtí Američanů, často začíná u chemických závodů se sídlem v Číně,“ uvedl tehdy v prohlášení generální prokurátor Merrick Garland.

„Za účelem přerušení tohoto kritického článku v dodavatelském řetězci fentanylu ministerstvo spravedlnosti tyto společnosti agresivně vyšetřovalo a stíhalo. Budeme se i nadále zaměřovat na každou organizaci a jednotlivce, kteří podporují smrtící obchod s drogami,“ píše se v prohlášení. 

Podle dokumentu některé ze zapojených čínských společností „měly v minulosti úspěch s tím, že po léta poskytovaly stabilní dodávky svých produktů klientům v Mexiku a Spojených státech“.

Pohled do interiéru vozidla poté, co mexické úřady zabavily 4. prosince 2024 fentanyl během společné operace s americkými orgány. (Omar H Garcia Harfuch prostřednictvím agentury Reuters)

„Jedna ze společností dokonce uvedla, že každý měsíc posílá více než 20 kilogramů [syntetických opioidů nebo prekurzorových chemikálií] do Spojených států, Afriky, Kanady a dalších zemí,“ uvádí prohlášení. 

V roce 2023 jmenovala americká vláda JAR jako jednu z několika zemí „označených za hlavní zdroje prekurzorů nebo základních chemikálií používaných při výrobě nezákonných narkotik“.

ete– 

Epoch sdílení

Facebook
Twitter
LinkedIn
Truth Social
Telegram