Již v dubnu tohoto roku informoval Evropský policejní úřad (Europol), že v Evropské unii je aktivních 821 velmi nebezpečných zločineckých sítí, které se zaměřují zejména na obchodování s drogami. Ještě o měsíc dříve upozorňoval italský tajemník Rady ministrů, že nejsilnější a nejbohatší mafie v Itálii, která kontroluje evropský trh s kokainem, se zajímá o obchod se syntetickou drogou fentanyl, která zaplavuje USA a způsobila již desítky tisíc obětí na životech.
Během koordinované mezinárodní akce provedly policejní složky na začátku listopadu razie na místech v Itálii, Francii, Španělsku, Rumunsku a v Albánii, přičemž zabavovaly majetek pocházející z trestné činnosti a pozatýkaly 29 podezřelých osob – 27 v Itálii, dvě v Albánii.
Hodnota drog zabavených během operace se odhaduje na 70 milionů eur.
Nejsilnější a nejbohatší mafie v Itálii se jmenuje ‚Ndrangheta. Není jasné, zda byly zadržené osoby součástí její sítě. Tato organizovaná zločinecká skupina má podle policejních složek kontrolu nad velkou částí kokainu dováženého do Evropy. Odborníci podle ČTK odhadují její roční obrat na tři procenta italského HDP, tedy asi 60 miliard eur (1,5 bilionu korun).
Zločinecká síť, kterou pomáhal Europol zasáhnout, se měla zabývat právě velkoobchodní distribucí drog v Evropské unii.
Nelegální drogy, které při raziích složky odhalily, byly podle Europolu „ukryty v kontejnerech s exotickým ovocem na lodích připlouvajících do evropských přístavů z Jižní Ameriky“.
Po příjezdu lodí „je týmy pro vyhledávání drog z kontejnerů vyjímaly a prodávaly dalším zločineckým sítím,“ uvádí Europol. Hodnota drog zabavených během operace se odhaduje na 70 milionů eur.
Od zahájení vyšetřování v listopadu 2021 až do dne akce 5. listopadu 2024 byli „někteří členové zatčeni při aktivním páchání trestné činnosti“, uvádí Europol a dodává, že ve stejném časovém období „bylo zabaveno více než 2 000 kg kokainu, 20 kg marihuany a 46 kg hašiše“.
Výnosy z prodeje drog měly podle Europolu procházet „propracovaným systémem praní špinavých peněz“.
Na mezinárodní akci se podílely například složky albánské státní policie, italské finanční policie nebo španělské státní zastupitelství specializované na mezinárodní spolupráci. Odborníci Europolu na praní špinavých peněz podporovali toto mezinárodní vyšetřování od prvního dne a pomohli najít spojitosti mezi vyšetřováními probíhajícími v různých zemích, což vedlo k mezinárodní akci spouštěné 5. listopadu 2024.
Zločineckou síť obchodníků s drogami podle Europolu vedli dva albánští bratři zodpovědní za „organizování dodávek drog z Jižní Ameriky do několika členských států EU“.
Rozsáhlá zločinecká síť v EU
Podle Europolu působí v unii 821 obzvláště nebezpečných zločineckých sítí s více než 25 000 členy, a až 86 % těchto sítí je schopno proniknout do legální ekonomiky, aby skryly své aktivity a vypraly zisky z trestné činnosti.
Zisky nejsilnější a nejbohatší italské mafie ‚Ndrangheta z obchodu s drogami a zbraněmi a z daňových úniků jsou podle Europolu investovány po celé Evropě do „nemovitostí, supermarketů, hotelů a dalších obchodních aktivit“. Tyto mezinárodní sítě mají podle agentury členy 112 různých národností.