Redakce Epoch Times

13. 12. 2021

Více o tématu zde: https://www.epochtimes.cz/stitky/loty…

Scénář: Milan Kajínek. Moderátor: Vladimír Laššo. Střih: Veronika Sunová


15. listopadu vstoupilo v Lotyšsku v platnost nařízení, které omezuje výkon poslanecké činnosti pouze na členy parlamentu, kteří předloží osvědčení o očkování nebo uzdravení se z onemocnění covid-19.

Ostatní poslanci nebo členové zastupitelstev místních samospráv nemohou hlasovat, účastnit se schůzí ani pobírat plat. Pokud se nenechají očkovat nebo neprodělají onemocnění.

Ještě dříve lotyšský parlament a vláda vydali nařízení, podle kterého nemohou občané bez očkování nebo dokladu o uzdravení se z onemocnění covid-19 vykonávat zaměstnání. Toto nařízení se týká jak státního, tak soukromého sektoru.

Většina neočkovaných poslanců se pod tlakem nařízení nechali očkovat a podobný scénář probíhá také u občanů, kteří nechtějí přijít o zaměstnání.

Pro nařízení hlasovalo 62 ze 100 členů parlamentu. Část lotyšských poslanců a ústavních právníků, kteří s obsahem nařízení nesouhlasí ve věci připravují žalobu k Ústavnímu soudu.

Lotyšský poslanec Māris Možvillo, v rozhovoru pro českou redakci deníku Epoch Times uvedl, že se parlamentní opozice pokusila vydaná nařízení změnit prostřednictvím referenda.

Občané Lotyšska měli podle opozice právo v referendu rozhodnout o tom, zda očkování bude povinné, a zajistit, aby nikdo nebyl vystaven politickému, společenskému nebo jinému nátlaku, aby se nechal očkovat, pokud si to nepřeje.

Referendum mělo do zákona přidat dodatek, který uvádí, že nikdo nesmí být diskriminován za to, že se nenechal očkovat z důvodu možných zdravotních rizik nebo proto, že se očkovat nechce.

12. listopadu 2021 devítičlenná Ústřední volební komise Lotyšska návrh na referendum zamítla v hlasování poměrem 5 : 4. Podle poslance Možvila představují vládní nařízení nebezpečný precedent, kterým Lotyšsko přichází o demokracii a občané je v tuto chvíli nemohou demokratickou cestou změnit.

„Přijatý zákaz jsem svým hlasem důrazně odsoudila a stále si myslím, že je nezákonný a nedemokratický,“ sdělila deníku Epoch Times bývalá lotyšská ministryně sociálních věcí Ramona Petravičová. Jūlija Stepaņenková, která je v současné době poslední poslankyní lotyšského parlamentu, která odmítá nátlak, aby se nechala očkovat.

„Nebráním nikomu, aby se nechal očkovat, ale prosazuji, aby bylo očkování dobrovolné, aby rozhodnutí nechat se vakcinovat bylo svobodnou volbou každého občana,“ řekla Stepaņenková deníku Epoch Times. Podle ní opozice bojuje za to, aby byl kromě vakcíny nebo prodělání nemoci uznáván také test na protilátky.


POZNÁMKA: Lotyšská republika je malá země na jihovýchodním pobřeží Baltského moře s cca 2 miliony obyvatel o rozloze 64 589 km². Je členem Evropské unie, NATO, Rady Evropy a součástí Schengenského prostoru.

Související témata