China In Focus

2. 10. 2023

Čínský lékař promluvil na kameru, svým jménem, o nezapomenutelných zážitcích ze své praxe v Číně. Jeho svědectví přidává další střípek do pomyslné mozaiky vyšetřování zneužívání vězňů svědomí v Číně k orgánovým transplantacím. [1]

Mrazivé odhalení miliardového čínského průmyslu odebírání orgánů přináší příběh sužovaného čínského lékaře, kterému nařídili odebrat oči „dárci“ svázanému na korbě dodávky, když byl ještě naživu.

Vítejte v pořadu China In Focus (Zaměřeno na Čínu). Jsem Tiffany Meijerová. Dobročinná smrt.

Zprávy o chirurzích, kteří se stali katy, nejsou v Číně ničím novým. Pro tohoto čínského lékaře je to však poprvé, kdy vystupuje pod svým pravým jménem, aby vyprávěl hluboce osobní příběh, který provází skutečná hrůza.

Čeng Č’, tehdejší lékař jedné z největších čínských vojenských nemocnic, vypráví, že viděl, jak muži, který ještě žil, vyřízli ledviny a oči na transplantaci. (…) Nyní vrhá světlo na děsivý čínský průmysl nucených odběrů orgánů. Jen upozorňujeme, že pro některé diváky může být následující obsah znepokojivý.

Voják na druhé straně mi přikázal, abych muži vzal jednu oční bulvu.

A sestra mi podala hemostat.

Opravdu jsem to nemohl vydržet.

A řekl jsem, že to nemůžu udělat. Nemůžu.

Hrůzná scéna, jež byl Čeng svědkem, se odehrála v roce 1994 v dodávce střežené ozbrojenými vojáky, v níž tehdy pracovalo pět chirurgů a zdravotní sestry. Domníval se, že jsou na tajné vojenské misi poblíž věznice v okolí čínského města Ta-lien na severovýchodě země. Ale to, co následovalo, v něm zůstalo po celá desetiletí.

Podíval jsem se na něj.

Díval se přímo na mě.

Ten muž se mě během operace díval. Opravdu se na mě díval.

Jeho oči se pohybovaly.

Podle Čenga mu nebylo více než 18 let. Čtyři vojáci ho odnesli do dodávky, končetiny měl pevně spoutané provazy. Lékař muži nejprve rozřízl břicho a další dva mu vyoperovali obě ledviny. Nohy se mu cukaly, hrdlo se mu pohnulo, ale nevyšel z něj žádný zvuk. Pak lékař nařídil Čengovi, aby se postavil muži na nohy a zamezil mu tak v pohybu.

Když jsem ho přitiskl, z jeho stále ještě teplého těla jsem měl dojem, že žije.

Chirurg vzal skalpel a provedl velký řez od hrudníku až k pupíku.

Když se břicho otevřelo, vyšla ven střeva.

A opravdu mne to vyděsilo.

Další chirurg odsunul střeva stranou a vyjmul ledvinu.

Potom druhý vyndal druhou ledvinu.

Vrchní sestra rychle uložila obě ledviny do boxu s kontrolovanou teplotou.

Poté dostal Čeng rozkaz, aby muži vyjmul oči, ale byl z toho příliš znechucen, tak to neudělal. Zákrok místo něj rychle provedl jiný lékař. Nyní bylo již nehybné tělo uloženo v černém igelitovém pytli a vojáci ho odnesli. Orgány byly převezeny do všeobecné nemocnice vojenské oblasti Šen-jang, kde měl Čeng stáž. Tam již čekal tým, který následně orgány použil při transplantačních operacích. V té době už byl zákrok dávno u konce. Čenga však stále sužoval obraz těch zoufalých, vyděšených a bolestných očí.

Při večeři předchozího večera před operací hovořil policista o chlapci, kterému bylo necelých 18 let. Jeho rodiče zaplatili 10 000 jüanů, aby mu zajistili místo v armádě.

Oknem jsem se podíval na vojáky se zbraněmi, kteří tento ohavný čin hlídali.

Žádná armáda na světě by nekradla a neprodávala orgány svých vlastních vojáků.

Mou ambicí jako vojenského lékaře bylo zachraňovat životy a sloužit svému národu.

Ale nedokázal jsem pochopit hloubku zvěrstev v mé zemi.

Krátce po této děsivé události Čeng opustil nemocnici. Netušil však, že to, co se stalo v dodávce v roce 1994, se v Číně brzy stane průmyslovým vražedným aparátem, který bude sloužit k odebírání orgánů vězňům svědomí a jejich prodeji na objednávku. Během dvou desetiletí se z masového, státem posvěceného nuceného odběru orgánů stal miliardový průmysl. V rozsudku čínského tribunálu z roku 2020 se uvádí, že praktikující Falun Gongu jsou jedním a pravděpodobně hlavním zdrojem dodávek orgánů. Souhlas k tomu nedali.

„Ani nevědí, co se děje. Nazvali jsme to studenou genocidou v tom smyslu, že se to neděje najednou. Děje se to pomalu a postupně,“ říká David Matas, mezinárodní lidskoprávní advokát a jeden z předních světových výzkumníků nucených odběrů orgánů.

V roce 2002, když doprovázel vojenského úředníka na lékařskou prohlídku, se Čeng poprvé dozvěděl, že následovníci Falun Gongu jsou využíváni jako zdroj orgánů.

Lékaři v nemocnici, kde byl Čeng kdysi na stáži, úředníkovi řekli, že k přežití potřebuje novou ledvinu.

Armádní nemocnice v Šen-jangu pro vás vybere tu nejkvalitnější, čerstvou od praktikujících Falun Gongu.

Řekl jsem mu, ať to nedělá. Není to spáchání vraždy?

Kývl na mě. Řekl, že na transplantaci ledviny nepůjdu. Ale najednou mi řekl obzvlášť přísně, měl byste odejít co nejdřív, a čím dál, tím líp.

Uvědomil jsem si, že by mě mohli umlčet, kdyby se to dostalo ven. Jiný známý, pomocník úředníků v jádru nejelitnějšího čínského vedoucího orgánu, řekl Čengovi něco ještě více šokujícího.

Během jeho návštěvy jsem řekl, že pronásledování Falun Gongu v severovýchodní Číně je dost tvrdé. Vypadal, že pozorně poslouchá, ale mlčel.

Než jsme se však rozešli, najednou mi řekl, že praktikující Falun Gongu, včetně nezletilých, jsou drženi pod dvorem Úřadu veřejné bezpečnosti provincie Chu-pej ve městě Wu-chan.

Řekl, že tam byl. Pak náhle odešel.

V tu chvíli jsem si řekl, že musím odejít do zahraničí.(…)

Čeng vznesl otázku, zda armáda v zájmu zvýšení zisku z transplantací zřídila na letištích zelené průchody, které by napomohly rychlé přepravě orgánů po celé zemi.

Čeng také řekl, že všechna infekční oddělení uvnitř vojenských nemocnic se stala doupaty pro nucené odběry orgánů.

Aby se občané nestali spoluviníky, přijali američtí zákonodárci opatření, která mají Američanům zabránit v zapojení se do transplantační turistiky do Číny. Matas řekl, že zabíjení vězňů svědomí pro jejich orgány stále pokračuje. Dále inzerují transplantační turistiku (…) Instituce tedy stále fungují. Chci říct, že ty transplantační nemocnice nezavřeli.“ (…) Čeng získal status uprchlíka během pobytu v Thajsku a v roce 2007 se přestěhoval do Kanady.

Čeng říká, že hledal vhodné médium, které by zveřejnilo jeho příběh.

Kdyby se rozhodl špatně, nejen že by se dostal do problémů, ale ta věc by se nedostala do středu pozornosti, což je třeba. Přiznává, že má obavy z možné odvety ze strany Pekingu, ale říká, že ta věc je větší než on sám. Říká, že pečlivě uchovává své záznamy. A že až Komunistická strana Číny padne a bude čelit soudu, postaví se na lavici svědků. Dodává, že spravedlnost zvítězí.

Poznámky:

[1]

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007) on-line (anglicky)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016), anglicky, on-line (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015), on-line (česky)

CHINA TRIBUNAL je nezávislý soudní tribunál, který probíhal v roce 2019 v Londýně. Tribunál byl zformován na popud mezinárodního sdružením ETAC, které vzniklo v roce 2014 za účelem obrany lékařské etiky v reakci na případy násilných odběrů orgánů vězňům svědomí v Číně. On-line (anglicky)

DAFOH je nezisková organizace Lékaři proti nuceným odběrům orgánů, založená lékařskými profesionály. Zaměřuje se na sběr informací a osvětovou činnost v lékařských kruzích. On-line (anglicky)

WOIPFG je nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. Organizace byla založena 20. ledna 2003. Sídlí v New Yorku a zavedla globální systém monitorování a sledování ve 110 zemích světa. On-line (anglicky)

ETAC je mezinárodní koalice na ukončení zneužívání transplantací v Číně. Jedná se o koalici právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)