Evropská komise nedávno zveřejnila strategii pro hospodářskou bezpečnost, která má přesvědčit 27 členských států Evropské unie, aby souhlasily se zpřísněním kontrol vývozu a odlivu technologií do Číny. Nový čínský premiér Li Čhiang poté osobně navštívil Německo a Francii. Jeho jednání s místními vládami provázely protesty příznivců meditační praxe Falun Gong, Tibeťanů, Ujgurů a aktivistů za lidská práva.
Během návštěvy čínského premiéra hovořil německý kancléř Olaf Scholz o otázkách války na Ukrajině, ochraně klimatu a nutnosti dodržování lidských práv. Ještě před návštěvou čínského premiéra vydal Spolkový úřad pro ochranu ústavy zprávu v níž upozorňuje na vysokou hrozbu průmyslové a vědecké špionáže ze strany čínského režimu.
Podle úřadu Komunistická strana Číny řadu let provozuje komplexní systém špionáže a krádeží duševního vlastnictví, díky čemuž dochází k transféru technologií a know-how, které slouží k rozvoji civilního a vojenského sektoru. Při příjezdu Li Čhianga k budově Spolkového kancléřství se ozývaly výkřiky kritiky a výčitek obyvatel Tibetu nebo Hongkongu v angličtině a čínštině, ale také meditativní hudba a tichý protest příznivců Falun Gongu.
Nury Turkel, předseda americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu uvedl, že strategie Západu oddělit obchodní jednání od porušování lidských práv umožnila čínskému režimu zesílit represivní politiku vůči náboženstvím a věřícím lidem. Podle Turkela je tato politika „strategickou chybou“.
Jedním z účastníků protestu před Spolkovým kancléřstvím byl pan Le-pin Ting, který pochází z Číny a jehož rodiče byly v Číně na začátku května zatčeni za praktikování duchovní praxe Falun Gong, která vyučuje meditativní energetická cvičení a morální principy k rozvoji charakteru.
Podle Ethana Gutmanna, investigativního novináře nominovaného na Nobelovu cenu míru, byly mnozí příznivci Falun Gongu v Číně vězněni v pracovních táborech a záchytných centrech, kde se stali terčem nedobrovolných odběrů orgánů. Podle Gutmanna se čínský režim později zaměřil na Ujgury v provincii Sin-ťiang, na které aplikoval stejné metody jaké používá při pronásledování příznivců Falun Gongu.
Předsedkyně výboru žen při Světovém ujgurském kongresu paní Zumretay Arkinová sdělila deníku Epoch Times bližší informace o současné situaci v její rodné zemi. Čínská ústava obsahuje podobné formulace o základních svobodách jako zahraniční právní systému, podle expertů je čínský režim v praxi nedodržuje.
Podle čínského režimu je nejvyšší možnou bytostí předseda komunistické strany. Pokud někdo prohlašuje, že nad stranou a jejím předsedou stojí Bůh, buddha, tao nebo vyšší duchovní principy, které by i komunistická strana měla následovat, takové postoje nejsou tolerovány.
Německý kancléř Olaf Scholz dále oznámil, že v listopadu proběhne Německo-čínské fórum o životním prostředí. Přestože Peking v současné době modernizuje uhelné doly a využívá technologie ke zvýšení produktivity těžby uhlí, podepsal čínský premiér v Německu prohlášení o záměrech pomoci v oblasti ochrany klimatu.
Podle oficiálních údajů měla Čína ke konci roku 2022 celkem 4 400 uhelných dolů. Pokud by Čína plnila své emisní závazky, tyto doly by pracovaly na minimální kapacitu.
Americký Institut pro výzkum energetiky označuje gesta čínské vlády jako „neupřímná“. „Čína si zahrává se západním světem a přijímá závazky, které [pravděpodobně] nedodrží, protože se snaží stát světovou supervelmocí číslo jedna a využívá k tomu v nejvyšší možné míře své přírodní zdroje“.