Branko Lustig, dvěma Oscary oceněný chorvatský filmový producent, který přežil holokaust, zemřel 14. listopadu ve věku 87 let.
Zprávy o jeho smrti potvrdilo středisko Yad Vashem v Jeruzalémě, které uvádí, že zemřel ve čtvrtek v chorvatském hlavním městě. Židovský filmový festival „Festival tolerance“, jehož byl Lustig prezidentem posledních 13 let, také informoval o jeho smrti. Žádné další podrobnosti nebyly zveřejněny.
Lustig se narodil v roce 1932 ve městě Osijek na východě Chorvatska, které bylo dříve součástí Jugoslávie. Během svého raného života utrpěl mnoho ztrát. Za dobu druhé světové války ztratil většinu svých rodinných příslušníků v nacistických táborech smrti po celé Evropě. Byl uvězněný v Osvětimi a později v koncentračních táborech Bergen-Belsen.
Později Lustig vyhrál svého prvního Oscara za produkci filmu o svých osobních zážitcích nazvaném Schindlerův seznam, režírovaný Stevenem Spielbergem. Se Spielbergem se potkal, když se v 80. letech přestěhoval do Los Angeles.
Liat Benhabib, ředitel vizuálního centra Yad Vashem, řekl, že pro Lustiga bylo předávat příběh o holocaustu „životní misí“. „Životní příběh Branka Lustiga je protkán tragickou historií holocaustu,“ sděluje Liat Benhabib.
Lustig popsal v rozhovoru pro The Hollywood Reporter v roce 2014 Spielbergovu reakci na jeho vyprávění o trýznivých zážitcích během věznění. Řekl, že Spielberg políbil vytetované číslo tábora A3317, které měl na paži, a řekl: „Budeš můj producent.“
„To je muž, který mi dal možnost splnit mou povinnost,” dodal Lustig.
,,Přežil jsem holokaust. Je to dlouhá cesta z Osvětimi sem na tohle pódium,“ vypověděl Lustig, když v roce 1993 přijímal Oscara. Jeho film, stejně jako „Gladiátor“ Ridleyho Scotta, také získal cenu Academy Award za nejlepší snímek.
Režíroval a produkoval více než 100 domácích i zahraničních filmů a byl pomocným režisérem Volkera Schlondorffa při tvorbě oscarového snímku The Tin Drum(Plechový bubínek) z roku 1979 a místním vedoucím produkce pro snímek Sophiina volba Alana J. Pakuly z roku 1982 (rovněž držitele Oscara).
Chorvatská média a úředníci ocenili Lustiga jako nejúspěšnějšího a nejvýznamnějšího filmového producenta v zemi. Chorvatské hlavní město vyhlásilo Branko Lustiga v květnu za čestného občana za jeho podporu demokratických hodnot, kultury a tolerance.
„Pouze nejvyšší akt (s)tvoření mohl vyjádřit strašnou zkušenost chlapce, který zná život a smrt v nacistických táborech smrti,” uvedl chorvatský premiér Andrej Plenkovic.
Poté, co se dozvěděl o Lustigově odchodu, hollywoodská hvězda a herec Russell Crowe (Gladiátor) navštívil Twitter, aby mu vzdal hold upřímnou zprávou.
„Zrovna jsem četl, že zemřel Branko Lustig. Jaký úžasný život vedl. Od hrůz druhé světové války po slávu dvou ocenění Akademie,“ napsal Crowe.
„Jednou mi řekl: „Hodně se mnou nesouhlasíš, ale jsi vždy můj přítel ve dnech, kdy tě potřebuju.“ „Ano. Hodně miluji Branka. Vždy budu váš přítel.“
Velvyslanec Izraele v Chorvatsku Ilan Mor na Twitteru napsal: „S velkým zármutkem a smutkem… slyšel jsem, že Branko Lustig odešel. Drahý muž, který přežil hrůzy holokaustu a intenzivně pracoval, aby udržel tuhle vzpomínku naživu. Nikdy nezapomeň! Prosím, mým jménem a jménem státu Izrael, má nejhlubší soustrast rodině.“
Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila M. S.