Tom Ozimek

12. 9. 2020

Americký prezident Donald Trump během oznamování svých nominací na nejvyšší soud 9. září řekl, že v Americe „je na vzestupu ultra-levicové hnutí“. Zároveň varoval, že sympatizování nejvyšších soudců s agendou těchto hnutí by mohlo „zásadně změnit“ tvář národa.

„Bohužel, na vzestupu je ultra-levicové hnutí, které odmítá princip na právo stejného zacházení. Pokud si toto extrémní hnutí získá většinu Nejvyššího soudu, změní to Ameriku od základu bez jediného hlasu Kongresu,“ řekl Trump.

Trump dodal, že svobody, které Američané mají, včetně náboženské svobody a svobody projevu, byly již na Nejvyšším soudu zachráněny díky rozdílu jediného hlasu.

Konkretizoval, že tendence extremistického hnutí by vedly ke zrušení Druhého dodatku ústavy, k umlčení politických projevů, k financování potratů v pokročilém stadiu a z přísežného prohlášení by odstranilo slova „k tomu nám dopomáhej Bůh“.

Dodal také, že hnutí „jednoznačně prohlásí trest smrti za neústavní i pro ty nejhorší masové vrahy, zruší národní hranice, ochromí policejní oddělení, a poskytne ochranu anarchistům, výtržníkům a násilníkům“.

Trumpova zmínka o „anarchistech“ a „výtržnících“ se vztahuje k jeho dřívějšímu popisu těch, kteří se zapojují do násilností, jež narušují poklidné protesty, které vyvolala smrt George Floyda při jeho policejním zatčení.

Trevor Loudon, expert na komunistická hnutí, ve svém článku pro Epoch Times tvrdí, že násilí, které propuklo po smrti George Floyda, nebylo spontánním vyvrcholením frustrace z policejní brutality, nýbrž šlo o součást revolučního hnutí již od prvního dne.

usa protesty
Plameny ohně u Třetího policejního okrsku v Minneapolis osvětlují násilníky stojící na barikádě před policejní stanicí, 28. květen 2020. (Kerem Yucel / AFP via Getty Images).

Coby jedním z důkazů poukazuje na marxisticko-leninistickou organizaci FRSO (Freedom Road Socialist Organization), která si „nárokuje zásluhy“ za vyvolání násilností v Minneapolisu.

Ve svém dalším komentáři popisuje rozdmýchávaní rasových incidentů komunistickými sílami v USA už od 60. let minulého století.

Již před měsícem Loudon varoval, že „pokud se proti nim nezasáhne silou, budou současné násilnosti přetrvávat celé léto a až do voleb. Dosáhnou tak dvou cílů zároveň – brždění obnovy americké ekonomiky a zničení prezidenta Donalda Trumpa. Ve skutečnosti tyto násilnosti nemají nic společného s rasismem, to vše je o změně režimu a revoluci“.

Trump často mluví o „právu a pořádku“ a opakovaně zdůraznil, že je potřeba rozlišovat mezi legitimními protestujícími a pouličními násilníky. Pro potlačení násilných činů vyzval policejní a ozbrojené složky na různých úrovních.

V některých městech a státech ovládaných demokraty se jeho požadavek na nasazení federálních složek setkal se silným odporem.

Ve svém projevu 4. července na Mount Rushmore Trump upozornil na snahy oněch hnutí zničit americkou kulturu a hodnoty a nastolení totality.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…