Vedoucí organizací, které by měly stát za násilnostmi páchanými v poslední době ve Spojených Státech, jsou již v hledáčku amerického Ministerstva spravedlnosti (MS).

V pondělním pořadu Tuckera Carlsona na Fox News byl hostem Chad Wolf, dočasný ministr domácí bezpečnosti. Potvrdil, že s ministrem spravedlnosti již spolupracují a snaží se dohnat k odpovědnosti organizace či jednotlivce páchající násilnosti.

Byť Wolf nikoho nekonkretizoval, moderátor se zeptal, proč lídři hnutí Black Lives MatterAntifa nebyli zatím obviněni.

Úředníci MS „se zaměřují a vyšetřují lídry těchto organizací a jednotlivce, kteří platí přesuny lidí napříč zemí”, odpověděl Wolf.

Představitelé policejních složek potvrdili, že skupiny a jednotlivci, kteří byli u výtržností v Portlandu, se přesunuli do jiných částí USA. Poukázali také na fakt, že mnozí z nedávno zatčených ve městě Kenosha (Wisconsin) byli z jiných států federace.

„Víme, že rotují, viděli jsme je v D. C., v Sacramentu a na dalších místech. Víme, že jsou organizovaní. Zaznamenali jsme, že podobné taktiky, jaké používali v Portlandu, používají i v dalších městech,“ dodal Wolf.

Již před dvěma měsíci, po řádění extrémistů v Minneapolisu a dalších městech, ministr spravedlnosti W. Barr označil násilnosti, vyvolávané Antifou a dalšími podobnými skupinami, za domácí terorismus a slíbil podniknout vůči nim kroky.

Mluvčí MS v pondělí sdělila, že v zemi bylo zatčeno již 300 výtržníků.

Senátor Rand Paul (rep.), jenž byl minulý týden terčem obtěžování a výhrůžek a který bydlel ve stejném hotelu a na stejném patře jako lidi, kteří konfrontovali účastníky Trumpova proslovu v Bílém domě, napsal ve svém sloupku na Fox News: „Ptám se: Kdo jsou tito lidé? Kdo jim zaplatil za hotel? Kdo je tam dopravil? Bezpečnostní složky se musí podívat na financování takových násilných kriminálních aktivit. A národní Demokraté by se tomu měli postavit čelem. Je to organizované. Je to placené. Je to násilné. A není to o životech černochů nebo jiných ras; je to o anarchii a destrukci.“ 

Redakční úprava a překlad původního článku: J. S.