Zachary Stieber

3. 9. 2020

Vedoucí organizací, které by měly stát za násilnostmi páchanými v poslední době ve Spojených Státech, jsou již v hledáčku amerického Ministerstva spravedlnosti (MS).

V pondělním pořadu Tuckera Carlsona na Fox News byl hostem Chad Wolf, dočasný ministr domácí bezpečnosti. Potvrdil, že s ministrem spravedlnosti již spolupracují a snaží se dohnat k odpovědnosti organizace či jednotlivce páchající násilnosti.

Byť Wolf nikoho nekonkretizoval, moderátor se zeptal, proč lídři hnutí Black Lives MatterAntifa nebyli zatím obviněni.

Úředníci MS „se zaměřují a vyšetřují lídry těchto organizací a jednotlivce, kteří platí přesuny lidí napříč zemí”, odpověděl Wolf.

Představitelé policejních složek potvrdili, že skupiny a jednotlivci, kteří byli u výtržností v Portlandu, se přesunuli do jiných částí USA. Poukázali také na fakt, že mnozí z nedávno zatčených ve městě Kenosha (Wisconsin) byli z jiných států federace.

„Víme, že rotují, viděli jsme je v D. C., v Sacramentu a na dalších místech. Víme, že jsou organizovaní. Zaznamenali jsme, že podobné taktiky, jaké používali v Portlandu, používají i v dalších městech,“ dodal Wolf.

Již před dvěma měsíci, po řádění extrémistů v Minneapolisu a dalších městech, ministr spravedlnosti W. Barr označil násilnosti, vyvolávané Antifou a dalšími podobnými skupinami, za domácí terorismus a slíbil podniknout vůči nim kroky.

Mluvčí MS v pondělí sdělila, že v zemi bylo zatčeno již 300 výtržníků.

Senátor Rand Paul (rep.), jenž byl minulý týden terčem obtěžování a výhrůžek a který bydlel ve stejném hotelu a na stejném patře jako lidi, kteří konfrontovali účastníky Trumpova proslovu v Bílém domě, napsal ve svém sloupku na Fox News: „Ptám se: Kdo jsou tito lidé? Kdo jim zaplatil za hotel? Kdo je tam dopravil? Bezpečnostní složky se musí podívat na financování takových násilných kriminálních aktivit. A národní Demokraté by se tomu měli postavit čelem. Je to organizované. Je to placené. Je to násilné. A není to o životech černochů nebo jiných ras; je to o anarchii a destrukci.“ 

Redakční úprava a překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...