Gq Pan

6. 9. 2021

Nejvyšší státní zástupci 20 většinou republikánských států žalují americké ministerstvo školství a snaží se zastavit prosazování podle nich „chybného výkladu“ hlavy IX (Title IX) federálního zákona, která zakazuje diskriminaci na základě pohlaví ve školách.

Státy v čele s Tennessee požádaly soud, aby zablokoval pokyny (pdf), které ministerstvo školství vydalo letos v červnu. V „soupisu faktů“ připojeném k pokynům ministerstvo varuje, že může zahájit vyšetřování podle hlavy IX, pokud škola brání studentovi ve vstupu do sportovního týmu nebo v používání toalet či šaten, které odpovídají jeho genderové identitě.

Diskriminace transgenderových školaček?

Rozšířený výklad hlavy IX podle ministerstva školství vychází z rozhodnutí Nejvyššího soudu USA v případu „Bostock v. Clayton County“, které se zaměřilo na hlavu VII federálního zákona zakazujícího diskriminaci na pracovišti na základě pohlaví. Ministerstvo uvedlo, že výklad hlavy VII z případu „Bostock“ aplikovalo na hlavu IX, protože tyto dvě věci vykazují „textovou podobnost“ a že ochrana homosexuálních a transsexuálních studentů je v souladu s účelem hlavy IX.

Ve stížnosti (pdf) podané minulé pondělí nejvyšší státní zástupci namítali, že odůvodnění ministerstva školství pro použití rozhodnutí z případu „Bostock“ je chybné vzhledem k tomu, jak úzký je rozsudek Nejvyššího soudu.

„Soupis faktů má poskytovat příklady toho, co představuje diskriminaci podle hlavy IX,“ uvádí se ve stížnosti. „[Případ] ,Bostock‘ se nezabýval žádným z příkladů údajné diskriminace uvedených v tomto soupisu faktů.“

„Zejména se v soupisu uvádí, že bránění ,transgenderové středoškolačce v používání dívčích toalet‘ by představovalo diskriminaci, a to bez ohledu na to, že ,Bostock‘ výslovně odmítl řešit jakékoli otázky týkající se toalet, šaten a podobně,“ uvádí se dále v žalobě, s tím, že případ „Bostock“ také nemá nic společného s účastí transgenderových studentů ve sportu.

Nejvyšší státní zástupci rovněž tvrdili, že jen proto, že dva zákony používají podobný jazyk, nemusí to nutně znamenat, že výklad jednoho z nich lze aplikovat na druhý. Odvolací soud USA pro šestý obvod (U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit) ve svém nedávném rozhodnutí (pdf) výslovně uvedl, že „zásady zveřejněné v kontextu hlavy VII se automaticky neuplatňují v kontextu hlavy IX“.

„Ministerstvo dospělo k závěru, že výraz ,na základě pohlaví‘ v hlavě IX má stejný význam jako výraz ,z důvodu … pohlaví‘ v hlavě VII,“ napsali zástupci. „Soud v případu ,Bostock‘ jasně uvedl úzký dosah svého rozhodnutí a to, že se omezuje pouze na samotnou hlavu VII.“

„Expanzivní a nezákonné“

Ve stejné žalobě si nejvyšší státní zástupci vzali na mušku také pokyny americké Komise pro rovné příležitosti v zaměstnání, podle nichž pracoviště nemůže vyžadovat, aby transgenderoví zaměstnanci pracovali v souladu se svým biologickým pohlavím přiděleným při narození.

Nejvyšší státní zástupce státu Tennessee, Herbert H. Slatery III, který žalobu vede, označil pokyny Komise pro rovné příležitosti a ministerstva školství za „expanzivní a nezákonné“.

„V tomto případě jde o to, že dva federální úřady mění zákon, což je výhradní pravomoc Kongresu,“ uvedl Slatery v tiskové zprávě. „Vládní úřady tuto pravomoc jednoduše nemají.“

K Tenessee se v žalobě připojily Alabama, Aljaška, Arizona, Arkansas, Georgia, Idaho, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Jižní Karolína, Jižní Dakota a Západní Virginie.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.