Jan Jekielek Terri Wu

a 6. 12. 2021

Podle profesora filozofie Jasona Hilla se kritická rasová teorie (CRT) stala filozofickým základem, na němž je postavena marxistická komunistická agenda, která se šíří americkou společností.

„Praktici“ CRT, kteří vystupují navenek jako „rasoví manažeři“ nebo „zástupci“ Afroameričanů, usilují o moc a jejich cílem je „zničit všechny ty základní hodnoty, všechny ty kodifikované hodnoty a principy, o které se opíráme v krizových dobách,“ řekl Hill v nedávném rozhovoru pro pořad Epoch TV „American Thought Leaders“.

Teoretici kritické rasové teorie chtějí dle Hilla „nejprve odstranit osobní identitu, pak vymazat historii, zničit tyto kodifikované hodnoty, aby v naší společnosti zavedli novou, jak já to nazývám, marxistickou komunistickou agendu“.

Pohled na Ameriku skrze CRT jako systémově rasistickou je „nesprávným vnímáním reality“, řekl Hill. Ona ústřední myšlenka – že útlak Afroameričanů přetrvává dodnes – je podle Hilla využívána k ospravedlnění lidí uplatňujících CRT, kteří podle svých slov „mluví jménem“ všech černých Američanů, a zbavují tak komunitu jejích autentických zástupců. Těmto aktivistům však ve skutečnosti nejde o pozvednutí černošské populace, dodal.

Hill se se 120 dolary v kapse ve svých dvaceti letech přistěhoval do USA z Jamajky. Pracoval, aby si vydělal na školné. Získal doktorát z filozofie na Purdue University a nakonec se stal profesorem filozofie na DePaul University v Chicagu.

Svou zkušenost z Ameriky popsal ve své knize z roku 2018 „We Have Overcome: An Immigrant’s Letter to the American People“. Představuje alternativní pohled na vykreslení rasismu prostřednictvím CRT ve Spojených státech.

Podle jeho názoru vstoupila americká společnost s přijetím zákona o občanských právech z roku 1964 do „věku po útlaku“, protože tato legislativa zajistila Afroameričanům právní rovnost.

Přesto ale dle Hilla vyvolal tento zákon z roku 1964 nečekanou reakci černochů – vztek namísto vděčnosti či pocitu úlevy. V rozhovoru pro The Epoch Times vyjádřil názor, že reakce byla způsobena „obrovskou krizí identity“, které černí Američané čelili, protože jejich identita byla do té doby utvářena útlakem. V důsledku toho se běloši cítili provinile a trapně, že Afroameričany do takové situace dostali. Zároveň se v 60. letech 20. století objevilo hnutí za sebeúctu a sebevědomí, jehož středobodem byla hrdost na afroamerickou identitu, napsal Hill ve své nové knize „What Do White Americans Owe Black People: Racial Justice in the Age of Post-Oppression“.

Kritická rasová teorie (CRT) vznikla v 70. letech 20. století, původně jako odnož kritické právní teorie zkoumající roli rasy v právu. Derrick Bell, Afroameričan a právník zabývající se občanskými právy, který je často považován za jednoho z tvůrců CRT, zastával názor, že k rasovému pokroku došlo v Americe až tehdy, když to vyhovovalo zájmům bílé populace, a pochyboval, že by v zemi někdy mohlo být dosaženo rasové rovnosti.

Hill uvedl, že v současnosti praktikovaná Kritická rasová teorie, je ji třetí vlnou tohoto hnutí, přičemž první vznikla v 70. letech 20. století pod vedením Derricka Bella a druhá v 90. letech. Dnešní CRT se stala „filozofickým základem“ pro reparace a „filozofickou šablonou“ pro mnohé skupiny, jako je Black Lives Matter, levicová aktivistická skupina, která svou existenci odůvodňuje prosazováním rasové spravedlnosti v oblasti vymáhání práva a dalších sférách.

Podle Hilla, který se považuje za Afroameričana, by Afroameričané měli praktikovat „radikální odpuštění“, aby se posunuli do budoucnosti, místo aby usilovali o odškodnění za minulé nespravedlnosti.

Ve své nové knize píše, že vzdání se rasové identity je „aktem radikální svobody“. To neznamená, že člověk neuznává svou rasu; znamená to jen, že rasa nebude jeho měřítkem posuzování. Podle Hilla slouží jako objektivnější rozlišovací znak jednotlivců spíše kultura než rasa, protože kultura je nositelem společných rysů ve víře, zvycích a tradicích.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.