Zvyky jsou základem našeho každodenního života. Den za dnem si návyky posilujeme, až nás nakonec vytvarují do osobnosti, kterou jsme teď.

Buď si vybudujeme dobré návyky, které nás podporují při dosahování našich cílů, nebo špatné návyky, které podkopávají naši schopnost dosáhnout úspěchu. Jedno je jisté: bude těžké dosáhnout svých snů, pokud žijete s množstvím zlozvyků.

Zde je 18 destruktivních návyků, které vás možná brzdí na cestě za konečným úspěchem.

1. Hledání potvrzení u druhých

Pokud se soustředíte na to, co si o vás myslí ostatní, nenasloucháte sami sobě. Vaše snaha získat uznání od ostatních vás bude pouze brzdit. Jsou chvíle, kdy je dobré získat názory druhých, ale nepotřebujete neustálé pochvaly od všech kolem sebe. Jste sami sebou, se svými vlastními úspěchy i neúspěchy a nakonec se musíte postavit na vlastní nohy.

2. Přenášení viny

Je lákavé přesouvat vinu z vlastních ramen. Ve skutečnosti je přirozené chtít připsat nedostatky někomu nebo něčemu jinému. Místo výmluv začněte jednat. Přestaňte hledat důvody, proč to není vaše chyba, a zvažte, jaké změny byste měli provést, abyste problém vyřešili. Bez ohledu na okolnosti máte nad svým jednáním kontrolu. Najděte způsob, jak toto negativum proměnit v pozitivum.

3. Neurčité cíle

Mnoho lidí má nápad, představu nebo sen, který chce proměnit ve skutečnost. Bez pevného plánu a jasné vize však nemáte šanci čehokoli dosáhnout. Definování cílů je prvním krokem k jejich uskutečnění. Jde o vytvoření plánu, který vás povede. Bez plánu, který by vás táhl do budoucnosti, můžete snadno sejít z cesty, aniž byste o tom věděli.

4. Zanedbávání svého zdraví

Když se necháte strhnout ke špatným zdravotním návykům, jako je nezdravé stravování, nedostatek pohybu nebo spánku, budete psychicky i fyzicky vyčerpaní, vystresovaní a náchylní k nemocem. To může mít skutečný dopad na vaši výkonnost, protože když se necítíte dobře, je méně pravděpodobné, že budete soustředění a produktivní. Nezapomínejte také na to, že je důležité věnovat čas radosti ze života. Pokud jste hodně zaneprázdněni usilovnou prací a berete ji příliš vážně, pravděpodobně vám uniká vše ostatní.

5. Pochybnosti o sobě

Pochybnosti o sobě samém jsou zabijákem snů. Negativní smýšlení a strach z odmítnutí jen podpoří pocity nejistoty a nerozhodnosti. Pokud o sobě budete neustále pochybovat a budete zpochybňovat, zda jsou vaše cíle dosažitelné, vaše pesimistické pocity se začnou naplňovat. Nedovolte, abyste uvízli v negativní myšlenkové smyčce. Nemůžete uspět, pokud se sami brzdíte. Pokud si věříte a vizualizujete svůj úspěch, je mnohem pravděpodobnější, že uspějete.

6. Nečinnost

Prokrastinace je močálem úspěchu. S tolika rozptylujícími faktory se snadno necháte strhnout k nečinnosti a pocitu sebeuspokojení. Neschopnost jít stále kupředu povede ke stagnaci. Pokud se bojíte udělat další krok, nakonec vás dožene setrvačnost a lhostejnost. Vůdčí osobnost je ten, kdo ví, kdy se má pustit do akce a chopit se příležitosti. V určitém okamžiku je třeba přestat plánovat a začít konat.

7. Krmení rozptýlení

Přiznejme si, že o rozptýlení není nikdy nouze, viz sociální média. Ale když se vám pozornost rozbíhá do milionu směrů, je těžké soustředit myšlenky. Pokud žijete roztěkaný život, vaše cíle jdou stranou. Přestaňte živit rozptýlení a potlačovat své úspěchy. Když zjistíte, že skáčete od jednoho úkolu k druhému, zhluboka se nadechněte. Zpomalte a zklidněte svou mysl. To vám pomůže soustředit se a zvýšit produktivitu.

8. Shazování sebe nebo druhých

Pokud se neustále zabýváte negativní samomluvou nebo shazujete ostatní, jen si do života zvete negativitu. Říkat si „jsi tak hloupý“ nebo „nic nedokážeš udělat správně“ způsobuje rány, které vás budou brzdit. Stejně tak, když to děláte druhým, stahujete všechny dolů. Přestaňte s tím. Řekněte svému vnitřnímu kritikovi, ať si dá pohov. A ještě lépe, nahraďte tyto negativní návyky těmi pozitivními. Nesoustřeďte se na to, co se nepovedlo, ale na to, na co jste hrdí. Najděte na lidech kolem sebe to dobré. Hledejte způsoby, jak sebe i ostatní povznést.

9. Setrvávání v komfortní zóně

Podstupovat rizika je pro mnohé děsivé. Vždyť vystoupit ze své komfortní zóny znamená podniknout skok do neznáma a přizvat si možnost neúspěchu. Nikdy však nezjistíte, čeho jste skutečně schopni, pokud to nezkusíte. Vezměte si mnoho podnikatelských lídrů, kteří učinili radikální skok ze své komfortní zóny. Zjistíte, že všichni v určitém okamžiku selhali, ale žádný z nich by nebyl úspěšný, kdyby nepokračovali dál. Pamatujte, že s velkým rizikem přichází možnost velké odměny.

10. Potřeba být vždy dokonalý

Nikdo není dokonalý. Neustálou snahou o dokonalost si jen nastavujete nedosažitelnou laťku. Stejně jako jsou v životě věci, ve kterých budete dobří, budou i oblasti, ve kterých budete mít problémy. Někdy holt zakopnete a jindy vám to půjde levou zadní. Místo toho, abyste si kladli nedosažitelná očekávání, přijměte fakt, že budete dělat chyby. Pokud se z těchto chyb poučíte, budete díky těmto zkušenostem silnější.

11. Čekání na správný čas

Pokud se odmítáte vrhnout do boje, dokud nemáte pocit, že přišel „ten správný čas“, může se vám stát, že strávíte celý život na lavičce. Jedna věc je podstupovat kalkulované riziko sledováním ekonomiky nebo věnovat čas dolaďování svých dovedností, ale nedovolte, aby vám strach bránil v postupu vpřed. Pokud nikdy nezačnete, nikdy neuspějete.

12. Chybějící rozpočet

Neuvážené utrácení může snadno vést k finanční zkáze, která vážně podkopává vaše šance na úspěch. I tak jednoduchá věc, jako je nevěnování pozornosti drobným výdajům, se může pořádně nasčítat. Vysávají váš rozpočet náhodné nebo impulzivní nákupy? Stanovení rozpočtu vás může udržet na správné finanční cestě. Pokud se navíc budete držet správných návyků v hospodaření s penězi, budete solventnější a budete moci věnovat svůj čas a energii věcem, na kterých opravdu záleží.

13. Přehlížení vytrvalosti

Nevycházejte z mylného předpokladu, že talent převažuje nad vytrvalostí, pokud jde o úspěch.

Jistě, talent pomáhá, ale je to něco, co lze časem vybrousit a kultivovat. Vytrvalost je však tím motorem, který vás dovede až do cíle. Schopnost vytrvat u svého projektu a neúnavně pracovat na jeho dokončení bude vaší tajnou zbraní k dosažení úspěchu.

14. Nevíte, kdy je načase odejít

Do projektu jste investovali nekonečné hodiny, vyzkoušeli jste nesčetné množství strategií, změnili taktiku a vložili do projektu prostředky. Ale bez ohledu na to, jak moc se snažíte, je projekt ztrátový. Přijde čas, kdy je třeba to nechat plavat. I kapitán na potápějící se lodi musí vědět, kdy se chopit záchranné vesty. Je těžké odejít od něčeho, s čím jste citově (nebo finančně) spjati. Ale když budete vědět, kdy odejít, získáte svobodu zaměřit se na nové projekty a využít další příležitosti.

15. Nevzděláváte se

Úspěšní lidé jsou téměř vždy náruživými čtenáři. Čtení je základním způsobem, jak se vzděláváme a získáváme znalosti. Dává vám možnost nahlédnout do různých perspektiv, pomáhá vám pochopit, co se děje ve světě, a udržuje vás v obraze, pokud jde o trendy. Bez ohledu na to, jak jste úspěšní, měli byste vždy usilovat o prohlubování svých vědomostí. Znalosti vám umožní snít o něčem větším.

16. Nekladete otázky

Kdo se ptá a naslouchá s otevřenou myslí, má lepší přehled o tom, co se děje ve světě kolem něj. Kladení otázek vám pomůže získat informace, které potřebujete k lepšímu rozhodování. Ti, kteří se domnívají, že už všechno vědí, se se špatnou potážou. Rozvíjení zvídavé a otevřené mysli vám pomůže skutečně uslyšet, co vám někdo jiný říká. Pomůže vám to získat radu a zpětnou vazbu, když ji budete nejvíce potřebovat.

17. Neomlouváte se za chyby

Všichni děláme chyby, ale převzít za ně odpovědnost může být obtížné. Je těžké přijmout zásah do svého ega a přiznat, že jste se mýlili. Ale převzetí odpovědnosti za chybu vám pomůže získat si respekt lidí. Omluvou si můžete u svého okolí vybudovat důvěru. Když uznáte, že se něco nepovedlo, umožní vám to být otevřený a upřímný, abyste se mohli posunout dál.

18. Pohlcení neúspěchem

Nedovolte, aby vás neúspěch zlomil. Místo toho ho noste jako čestný odznak. Riskovali jste a nevyšlo to. Je to hrozný pocit, ale měli byste si uvědomit, že nejste sami. Nikdo neuspěje, aniž by někdy neprohrál. Zhodnoťte, co se nepovedlo, a poučte se z toho. Jen tak se posunete dál a příště se budete schopni rozhodovat lépe.

Napsal Deep Patel. Z anglického originálu přeložil O. H.

Entrepreneur® se věnuje podpoře vizionářských vůdců, kteří mění svět prostřednictvím svých inovativních nápadů, podnikání a názorů.