Papež František toto pondělí znovu potvrdil svou „úctu a obdiv k čínskému lidu“ a zdůraznil, že je třeba pracovat na tom, „aby si čínští občané nemysleli , že církev nepřijímá jejich kulturu a hodnoty“. Projev zazněl na tiskové konferenci ke zpátečnímu letu z cesty do Mongolska, sousedícího s asijským gigantem.

V neděli poslal čínským občanům poselství, ve kterém požádal katolíky, aby byli „dobrými občany“ – poté, co v pátek 1. 9. 2023 vstoupila v platnost nová opatření vyzývající k větší „sinizaci“ (počínšťování) náboženství v Číně. Nová legislativa také vyžaduje prostudovat si směrnice čínské komunistické strany a podporovat stranu a socialistický systém na náboženských místech.

Deník The New York Times uvedl, že malá skupina čínských katolíků překročila hranice, aby si vyslechla papeže, ale ze strachu z represí si zakryli tvář.

„Vztahy s Čínou jsou velmi uctivé (…). Osobně velmi obdivuji Číňany, kanály jsou velmi otevřené. Pro jmenování biskupů existuje komise, která již nějakou dobu spolupracuje s čínskou vládou a Vatikánem, a pak jsou tu mnozí, nebo spíše někteří katoličtí kněží nebo katoličtí intelektuálové, kteří jsou často zváni, aby přednášeli na čínských univerzitách,“ řekl papež.

„Domnívám se, že musíme pokročit v náboženském ohledu, abychom si lépe rozuměli a aby si čínští občané nemysleli, že církev nepřijímá jejich kulturu a hodnoty a že církev je podřízena jiné cizí mocnosti. Komise, jíž předsedá kardinál Parolin, se o to snaží přátelským způsobem a i na čínské straně se odvádí dobrá práce. Vztahy se rozvíjejí. Velmi si vážím čínského lidu,“ dodal.

V Číně narůstají zásahy proti církvi

Brazilská redakce deníku The Epoch Times informovala o nových „opatřeních“ přijatých Komunistickou stranou Číny minulý pátek (01) a exkluzivně zveřejnila překlad celého textu.

Nová pravidla – „Správní opatření pro místa náboženské činnosti“ – ukládají církvím a klášterům povinnost dodržovat „základní socialistické hodnoty“.

Článek 3 dokumentu zní:

Místa náboženské činnosti musí podporovat vedení čínské komunistické strany a socialistický systém, plně implementovat Si Ťin-pchingovu ideologii socialismu s čínskými rysy pro novou éru, dodržovat ústavu, zákony, pravidla a předpisy a příslušná ustanovení o řízení náboženské záležitosti, praktikovat základní socialistické hodnoty, dodržovat směr sinizace čínských náboženství, dodržovat zásadu nezávislosti, autonomie a soběstačnosti a chránit jednotu země, národní jednotu, náboženskou harmonii a sociální stabilitu.“

Marcos Schotgues, šéfredaktor brazilského vydání The Epoch Times, v rozboru nových opatření uvedl, že pro stranu je „náboženství v Čínské lidové republice nominální. Jediná povolená víra je víra ve stát – v komunistickou stranu“.

„Čínská komunistická strana, od jejíhož vedení se očekává, že bude kláštery a církve ,bránit‘, zakazuje svým členům vyznávat jakoukoli víru. Vnucuje ne sekulární stát, ale ateistický stát,“ dodal.

Z původního článku brazilské redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková.

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.