Ondřej Horecký

30. 10. 2023

„Legislavní nesmysl“ a „nedůvodný zásad do soukromí“. Tak označují právníci z neziskové organizace novelu zákona, podle níž budou mít úřady možnost prolomit bankovní tajemství u žadatelů o dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky náhradního výživného. Změna zákona prošla minulý týden hladce Poslaneckou sněmovnou a směřuje do Senátu.

Pozměňovací návrh zákona o státní sociální podpoře (část 3 bod 15 a část 8 bod 5) obsahuje paragraf, který je tak vágní, že z něj „není zřejmé, jestli mají povinné subjekty, tedy banky atd., poskytovat pouze údaje o číslech účtů, nebo i o jejich stavech a pohybech na účtu. Už proto by nikdy neměl vejít v účinnost“, napsal Epoch Times Jan Vobořil, výkonný ředitel neziskové organizace Iuridicum Remedium, jejíž právníci se zaměřují na ochranu soukromí v digitální sféře.

Vadí mu také, že v případě společných účtů v rámci rodiny by teoreticky mohly být prověřovány i osoby, které o dávku nežádají a se sběrem informací by nemusely souhlasit.

Podle něj chybí návrhu na prolomení bankovního tajemství „posouzení dopadů na soukromí i jakákoli forma důvodové zprávy, což je u takto zásadní věci velký problém“. Vobořil říká, že tato právní úprava neřeší „žádný reálný problém“ a že jde o „nedůvodný zásah do soukromí“.

Úpravu zákona iniciovala vláda v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), který slíbil, že reviduje systém sociálních dávek tak, aby jej lidé nezneužívali. Novela přináší ustanovení, které by dávalo úředníkům právo zkontrolovat si u bankovních institucí účty příslušného žadatele o podporu.

Vobořil namítá, že není třeba legislativní úpravy, aby se úřady dostaly k pohybům a zůstatkům na účtu žadatele o dávky v hmotné nouzi. Daný úřad si tyto údaje může v rámci kontroly žádosti vyžádat rovnou od žadatele.

Přestože pozměňovací návrh prošel sněmovnou bez námitek, Vobořil doufá, že nejde o konečnou verzi. Senátoři by se podle něj měli postavit „legislativním nesmyslům“, které přicházejí od poslanců. „Věřím, že Senát zafunguje a vrátí věc zpět do Poslanecké sněmovny. V tomto smyslu vyzveme senátory, aby se tomuto návrhu postavili,“ uvedl právník.