ČTK

22. 12. 2023

Brněnské univerzity zváží, jak posílit bezpečnost ve svých budovách, anebo alespoň zlepšit komunikaci a schopnost reakce při podobných událostech, jako byla čtvrteční střelba v Praze. V bezprostřední reakci na událost, při které zahynulo 13 obětí a střelec, se vysoké školy různí. Někde dnes pokračuje běžný provoz, jinde doporučili omezit přítomnost zaměstnanců a studentů v univerzitních budovách, zjistila ČTK od zástupců škol.

“Vedení univerzity ráno vyzvalo děkany fakult a ředitele vysokoškolských ústavů, aby dnes a mezi svátky zvážili nezbytnost přítomnosti zaměstnanců a studentů v prostorách univerzity a přijali vhodná opatření,” uvedl Petr Kubíček z rektorátu Vysokého učení technického (VUT). Doplnil, že v poslední den před Vánoci jsou na univerzitě spíše jen desítky studujících a vyučujících. Mají zápočty nebo předtermíny zkoušek.

Většina fakult Masarykovy univerzity (MU) omezila provoz. Některé plánované aktivity byly zrušeny, jiné se přesouvají. “Důvodem není bezprostřední bezpečnostní riziko, ale spíše šok, který tato bezprecedentní událost způsobila v naší univerzitní obci,” uvedl prorektor Radim Polčák.

“Pokračujeme v běžném provozu, nechceme nyní ještě více prohlubovat strach. Poslední školní den před svátky trávíme v sounáležitosti s blízkými obětí, ale i běžnými povinnostmi,” řekl mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Radoslav Pospíchal.

Co se týče bezpečnostních opatření, na JAMU zatím jen požádali vrátné o zvýšenou obezřetnost. Vedení ale v dohledné době projedná preventivní opatření a postupy či reakce na možné podobné situace, uvedl Pospíchal.

Vedení VUT už ve čtvrtek odpoledne nařídilo okamžitou analýzu bezpečnostní kontroly na univerzitě. “Jakkoliv je předvídatelnost obdobných činů reálně velmi omezená, musíme se zabývat bezpečnostními opatřeními, která alespoň přiměřeně umožní obdobným situacím předcházet a umožní zvládat krizové situace i ve smyslu zvýšené pozornosti signálům a zprávám o možném nestandardním dění, pohotovosti, schopnosti zajištění prostoru či evakuace,” popsal Kubíček.

Masarykova univerzita případná bezpečnostní opatření přijme až na základě analýzy situace a doporučení, která z ní vyplynou. “Nedomnívám se ale, že bychom měli přistoupit k nějakému razantnímu uzavírání našich budov nebo bezpečnostním kontrolám obdobným jako třeba na letištích,” řekl Polčák. Zkušenosti ze zahraničí podle něj ukazují, že taková opatření jsou u institucí typu univerzit extrémně obtížná a nepřinášejí kýžený bezpečnostní efekt. Univerzita ale zváží posílení komunikačních nástrojů v systému krizového řízení a proškolí zaměstnance a studující.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.