ČTK

21. 12. 2023

Aktualizováno 21:23

Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze má 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Při večerní tiskové konferenci to řekl policejní prezident Martin Vondrášek. V budově fakulty byl podle něj obrovský arzenál zbraní a střeliva. Nebýt rychlého zákroku policie, obětí by bylo násobně více, uvedl. Podle něj je reálné, že střelec předtím zavraždil i muže a kojence v Klánovickém lese.

“Velice vážně pracujeme s verzí, která je v tuto chvíli velmi reálná, že útočník z Filozofické fakulty má na svědomí i dvě oběti z konce minulého týdne v Klánovickém lese,” uvedl Vondrášek. Před šesti dny zastřelil zatím neznámý pachatel dospělého a dítě, podle médií jsou oběťmi dvaatřicetiletý muž a jeho teprve dvouměsíční dcera. Podle Vondráška souvisí propojení obou případů s tím, co policie dnes našla na Kladensku v místě úmrtí muže, který byl údajně otcem střelce z FF.

Policie aktuálně zjišťuje totožnost obětí střelce. Všechny podle Vondráška přišly o život v budově univerzity, ačkoliv jednoho z mrtvých našla policie ležet venku na ulici. Zároveň policie ohledává větší množství zbraní. Pravděpodobný pachatel byl legálním držitelem několika zbraní. Vondrášek zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil, že střílel i ze zbraní nelegálně držených. Z římsy školy střílel každopádně buď z dlouhé zbraně, nebo ze zbraně v nástavci.

“Střelec byl eliminován. Celá budova je v současné chvíli evakuována a na místě je několik mrtvých a desítky raněných,” oznámila policie na síti X před 16:00. Podle pracovnice fakulty se střílelo ve čtvrtém patře budovy a lidé ze školy pak byli evakuováni do protější budovy Rudolfina. Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma v České televizi (ČT) uvedl, že do Rudolfina bylo evakuováno 100 až 200 lidí. Po 17:15 policie oznámila, že evakuovala už celou budovu fakulty. “V současné chvíli zde probíhá pyrotechnická prohlídka,” dodala.

Středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že policisté vyhlásili pátrání po muži narozeném v roce 1999 v souvislosti s násilnou smrtí muže narozeného v roce 1968. Další okolnosti případu mluvčí zatím nekomentovala. “Pokračuje prověřování,” uvedla.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana plánuje hlavní město zřídit infolinku a k dalšímu postupu ještě dnes bude tisková konference. “S ohledem na mimořádnou událost v centru města jsme z preventivních důvodů uzavřeli některé naše budovy pro veřejnost,” uvedl. Tragédie zasáhla i MHD, podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové platí policejní uzávěra náměstí Jana Palacha, Mánesova mostu a Klárova. Stanici Staroměstská v obou směrech metro projíždí a upraveny jsou trasy tramvají 2 a 17. Autobusová linka 207 je zkrácena do trasy Florenc – Ohrada.

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.