Lorraine Ferrierová

27. 12. 2023

„Novorozeně“ je jímavý a neobyčejně láskyplný obraz francouzského malíře Georgese de La Tour ze 17. století.

Pokaždé, když vidím obraz Georgese De La Tour „Novorozeně“, jsem nevýslovně uchvácena. Všechny myšlenky se rozplynou a já jsem klidná.

Francouzský malíř La Tour (1593–1652) použil světlo svíček, aby zvýraznil výjev matky a novorozence a možná také, aby naznačil svatou událost – Ježíšovo narození.

Odborníci se rozcházejí v názoru na to, zda La Tour namaloval anonymní matku, dítě a ošetřovatele, nebo zda jsou postavy Marie, Ježíše a její matky, svaté Anny – či služebné. Možná právě tato nejednoznačnost činí obraz nadčasovým a přitažlivým.

La Tourova intimní kompozice se skládá z jednoduchých tvarů a zemitých červených, fialových a hnědých odstínů, které společně vytvářejí hřejivou a něžnou scénu. Předpokládejme například, že obraz je náboženským dílem. La Tour namaloval Marii v trojúhelníku, její roztažené ruce a klín tvoří okraje tvaru, který vytváří nejharmoničtější z kompozic. Svatá Anna, viděná z profilu, zapadá do užšího trojúhelníku. Podle videa, které zveřejnil Christian Art Today, znamená červená barva Mariiných šatů Kristovo umučení, které poukazuje na jeho budoucí oběť za naši spásu.

Vše, co La Tour namaloval, nás přivádí k novorozenému dítěti. Obě ženy na něj něžně hledí a přivádějí naši pozornost také k dítěti. Na první pohled vidíme zlaté světlo vycházející z Krista. Při bližším pohledu zjistíme, že toto světlo vychází od svaté Anny, která rukou zaštiťuje svíci v gestu, které působí téměř jako požehnání a svatozář pro Krista.

Bez ohledu na to, kolikrát tento obraz vidím, se mě zmocňuje zvláštní ticho, jako bych kolem něj měla chodit po špičkách, abych neprobudila novorozené dítě, nebo jako bych byla svědkem nadpozemské události, která se vymyká mému chápání. Právě to dělá dokonalý obraz – využívá známé věci k tomu, aby vám ukázal nebo připomněl jinou pravdu.

Umělec

Nejvyšší společenské kruhy – Jindřich II. Lotrinský, vévoda De La Ferté a kardinál Richelieu – sbíraly v 17. století žánrové a náboženské obrazy francouzského malíře La Tour. Kolem roku 1639 získal od krále Ludvíka XIII. titul „řadový malíř“ (královský malíř).

Známý je i případ, kdy Ludvík XIII. odstranil všechny obrazy z jedné místnosti, aby si mohl samostatně prohlédnout La Tourův obraz „Noční scéna se svatým Šebestiánem“. Umístění obrazu je dnes neznámé.

La Mourův obraz upadl v zapomnění až do roku 1915, kdy německý historik umění, Hermann Voss, potvrdil umělcovo dílo. O chronologii umělcova díla se vedou diskuse, především kvůli mnoha nesignovaným dílům a skutečnosti, že většina jeho obrazů shořela při požáru.

“Věštec”, asi 30. léta 16. století, autor Georges de La Tour. Olej na plátně; 40 1/8 x 48 5/8 palce. Rogerův fond, 1960; Metropolitní muzeum umění, New York. (Veřejné vlastnictví)

Znalci jeho díla je obvykle dělí na žánrové scény, malované za denního světla kolem roku 1630, a na intimní scény při svíčkách, které maloval na sklonku své kariéry, kolem roku 1645. Právě Carravagio zcela jistě ovlivnil La Tourův styl výjevů při svíčkách a loučích. Zda však viděl Italovo dílo v Římě, nebo nepřímo prostřednictvím Carravagiových severských následovníků, jako byli Gerrit van Honthorst (1592–1656) a Dirck van Baburen (asi 1595–1624), není známo. Honthorst i van Baburen žili v nizozemském Utrechtu kde vytvořili vlastní verzi Carravagiova stylu. La Tour se od Carravagiovy dramatické světelné techniky liší tím, že používal jednodušší, zaoblené postavy a jemné osvětlení, čímž jeho díla působila introspektivně.

Svými výjevy se svíčkami a pochodněmi ovlivnil Carravagio francouzského umělce Georgese de La Tour, který však vytvořil svůj vlastní styl s použitím jednoduchých geometrických tvarů a jemného světla. “Klanění pastýřů”, 1644, Georges de La Tour. Olej na plátně; 42 1/8 palce × 51 5/8 palce. Muzeum Louvre, Paříž. (Philippe Lelong/CC BY-SA 4.0 DEED)

Podle Oxfordského průvodce uměním (The Oxford Companion to Art), jehož editorem je Harold Osborne, “svým způsobem [La Tour] reprezentuje ducha francouzského klasicismu 17. století nejméně tak jako Phillip De Champaigne a Poussin ve svých různých oblastech“.

Ve scéně „Novorozeně“ vidíme ztělesnění La Tourových scén při svíčkách, univerzálního ducha pouta mezi matkou a dítětem a vážnost bezpodmínečné – a možná i božské – lásky.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.